Nie ma wystarczającej ilości wolnych zasobów do obsługi tego urządzenia kod 12 – jak naprawić błąd

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Jednym z błędów, które użytkownik systemu Windows 10, 8 i Windows 7 może napotkać podczas podłączania nowego urządzenia (karty graficznej, karty sieciowej i adaptera Wi-Fi, urządzenia USB i innych), a czasem na istniejącym sprzęcie, jest komunikat że nie ma wystarczającej ilości wolnych zasobów do działania tego urządzenia (kod 12).

Ta instrukcja szczegółowo opisuje, jak naprawić błąd „Nie ma wystarczającej ilości wolnych zasobów do obsługi tego urządzenia” z kodem 12 w Menedżerze urządzeń na różne sposoby, z których niektóre są również odpowiednie dla początkującego użytkownika.

Przed podjęciem bardziej skomplikowanych kroków (które są również opisane w dalszej części instrukcji), zalecam wypróbowanie prostych metod (jeśli jeszcze nie wypróbowano), które mogą pomóc.

Aby naprawić błąd „Nie ma wystarczającej ilości wolnych zasobów do obsługi tego urządzenia”, najpierw spróbuj wykonać następujące czynności.

Osobno wspomnę o jednym z nieczęstych, ale ostatnio występujących przypadków błędu – niektórzy, w dobrze znanych celach, kupują i podłączają karty graficzne do swojej płyty głównej (MP) według liczby dostępnych gniazd PCI-E i mają do czynienia z fakt, że na przykład na 4 karty graficzne -x działają 2, a 2 inne pokazują kod 12.

Może to być spowodowane ograniczeniami samego MP, mniej więcej tak: jeśli jest 6 gniazd PCI-E, można podłączyć nie więcej niż 2 karty graficzne NVIDIA i 3 AMD. Czasami zmienia się to wraz z aktualizacjami BIOS-u, ale w każdym razie, jeśli napotkasz dany błąd w tym kontekście, najpierw przeczytaj instrukcję lub skontaktuj się z pomocą techniczną producenta płyty głównej.

Przejdźmy do kolejnych, bardziej skomplikowanych metod korekcji, które wykonane niepoprawnie mogą potencjalnie doprowadzić do pogorszenia sytuacji (a więc stosuj tylko wtedy, gdy jesteś pewny swoich umiejętności).

I ostatnia kwestia: na niektórych starych płytach głównych w BIOS-ie mogą istnieć opcje włączania / wyłączania urządzeń PnP lub wyboru systemu operacyjnego – z obsługą PnP (Plug-n-Play) lub bez niej. Wsparcie musi być włączone.

Jeśli nic z poradnika nie pomogło w rozwiązaniu problemu, opisz szczegółowo w komentarzach dokładnie jak wystąpił błąd „Niewystarczające wolne zasoby” i na jakim sprzęcie, może ja lub któryś z czytelników będę mógł pomóc.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz