Napisz obraz większy niż 4 GB na FAT32 UEFI

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się użytkownicy podczas tworzenia rozruchowego dysku flash UEFI do instalacji systemu Windows, jest konieczność korzystania z systemu plików FAT32 na dysku, co oznacza maksymalny limit rozmiaru obrazu ISO (a raczej pliku install.wim w tym). Biorąc pod uwagę, że wielu preferuje różnego rodzaju „zespoły”, które często mają rozmiary większe niż 4 GB, pojawia się pytanie o napisanie ich dla UEFI.

Istnieją sposoby na obejście tego problemu, na przykład w Rufus 2 można utworzyć dysk rozruchowy w systemie NTFS, który jest „widoczny” w UEFI. A ostatnio pojawiła się inna metoda, która pozwala nagrać ISO o wielkości ponad 4 gigabajty na dysku flash FAT32, jest zaimplementowana w moim ulubionym programie WinSetupFromUSB.

W wersji beta WinSetupFromUSB 1.6 (koniec maja 2015 r.) zaimplementowano możliwość zapisu obrazu systemu większego niż 4 GB na dysku FAT32 z obsługą rozruchu UEFI.

O ile zrozumiałem z informacji na oficjalnej stronie winsetupfromusb.com (tam też można pobrać omawianą wersję), pomysł zrodził się z dyskusji na forum projektu ImDisk, gdzie użytkownik był zainteresowany możliwością podzielenia Obraz ISO na kilka plików, aby można je było umieścić na FAT32, z późniejszym „sklejeniem” już w trakcie pracy z nimi.

I ten pomysł został zaimplementowany w WinSetupFromUSB 1.6 Beta 1. Twórcy ostrzegają, że na ten moment funkcja ta nie została w pełni przetestowana i może u kogoś nie działać.

Aby przetestować, zrobiłem obraz ISO systemu Windows 7 z możliwością rozruchu UEFI, plik install.wim, na którym zajmuje około 5 GB. Same kroki tworzenia rozruchowego dysku flash USB w WinSetupFromUSB były takie same jak zwykle w przypadku UEFI (więcej szczegółów – instrukcje i wideo WinSetupFromUSB):

W drugim kroku wyświetlane jest powiadomienie: „Plik jest za duży dla partycji FAT32. Zostanie rozbity na kawałki.” Świetnie, tylko to, co jest wymagane.

Nagranie się udało. Zauważyłem, że zamiast zwykłego wyświetlania nazwy skopiowanego pliku w wierszu stanu WinSetupFromUSB, teraz zamiast install.wim mówią: „Kopiowany jest duży plik. Proszę czekać ”(to dobrze, w przeciwnym razie niektórzy użytkownicy tego pliku zaczynają myśleć, że program się zawiesił).

W rezultacie na samym dysku flash plik ISO systemu Windows został podzielony na dwa pliki (patrz zrzut ekranu), zgodnie z oczekiwaniami. Spróbujmy z niego wystartować.

Na moim komputerze (płyta główna GIGABYTE G1.Sniper Z87) bootowanie z pendrive’a w trybie UEFI przebiegło pomyślnie, reszta wyglądała tak:

Dalsze działania na tym komputerze nie działały dla mnie: nie ma możliwości kliknięcia „OK” w komunikacie, ponieważ mysz i klawiatura nie działają (próbowałem różnych opcji) i nie mogę podłączyć dysku flash USB do USB 2.0 i boot, bo mam tylko jeden taki port, wyjątkowo kiepsko zlokalizowany (pamięć nie pasuje).

Tak czy inaczej, myślę, że te informacje przydadzą się osobom zainteresowanym problemem, a błędy na pewno zostaną poprawione w przyszłych wersjach programu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz