Najlepsze programy do zdalnego dostępu do komputera

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
9 min. czytania

Ta recenzja to lista najlepszych darmowych programów do zdalnego dostępu i kontroli komputera przez Internet (znanych również jako programy zdalnego pulpitu). Przede wszystkim mówimy o narzędziach do zdalnej administracji dla Windows 10, 8 i Windows 7, chociaż wiele z tych programów umożliwia również łączenie się ze zdalnym pulpitem w innych systemach operacyjnych, w tym tabletach i smartfonach z Androidem i iOS.

Dlaczego takie programy mogą być potrzebne? W większości przypadków są one używane do zdalnego dostępu do pulpitu i działań związanych z konserwacją komputera przez administratorów systemu oraz do celów serwisowych. Jednak z punktu widzenia zwykłego użytkownika przydatne może być również zdalne sterowanie komputerem przez Internet lub przez sieć lokalną: np. zamiast instalować maszynę wirtualną z systemem Windows na laptopie z systemem Linux lub Mac, można się połączyć do istniejącego komputera z tym systemem operacyjnym (a jest to tylko jeden z możliwych scenariuszy).

Aktualizacja: Najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 ma nową wbudowaną, bardzo prostą aplikację zdalnego pulpitu o nazwie Szybka pomoc, która jest odpowiednia dla większości początkujących użytkowników. Dowiedz się więcej o korzystaniu z programu: Dostęp do pulpitu zdalnego w aplikacji Windows 10 Szybka pomoc (otwiera się w nowej karcie).

Microsoft Remote Desktop jest dobry pod tym względem, że dla zdalnego dostępu do korzystającego z niego komputera nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania, a protokół RDP używany do dostępu jest wystarczająco chroniony i działa dobrze.

Ale są też wady. Przede wszystkim natomiast możesz połączyć się ze zdalnym pulpitem bez instalowania dodatkowych programów ze wszystkich wersji Windows 7, 8 i Windows 10 (a także z innych systemów operacyjnych, w tym Android i iOS, pobierając darmowego klienta Microsoft Remote Desktop) komputer, do którego są podłączone (serwery) może być tylko komputerem lub laptopem z systemem Windows Pro lub nowszym.

Kolejne ograniczenie – bez dodatkowych ustawień i badań, Microsoft Remote Desktop Connection działa tylko wtedy, gdy komputery i urządzenia mobilne znajdują się w tej samej sieci lokalnej (na przykład podłączone do tego samego routera w przypadku użytku domowego) lub mają statyczne adresy IP w Internecie (na w tym samym czasie nie są za routerami).

Jeśli jednak masz na swoim komputerze zainstalowany system Windows 10 (8) Pro lub Windows 7 Ultimate (jak wielu z nich) i potrzebujesz dostępu tylko do użytku domowego, Microsoft Remote Desktop może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Dowiedz się, jak używać i łączyć się: Microsoft Remote Desktop

TeamViewer to prawdopodobnie najbardziej znany program do zdalnego pulpitu dla Windows i innych systemów operacyjnych. Jest w języku polskim, łatwy w użyciu, bardzo funkcjonalny, świetnie działa w Internecie i jest uważany za darmowy do użytku prywatnego. Ponadto może działać bez instalacji na komputerze, co jest przydatne, jeśli potrzebujesz tylko jednorazowego połączenia.

TeamViewer jest dostępny jako „duży” program dla systemów Windows 7, 8 i Windows 10, Mac i Linux, który łączy funkcje serwera i klienta oraz umożliwia skonfigurowanie stałego zdalnego dostępu do komputera, jako moduł TeamViewer QuickSupport, który nie wymaga instalacja, która zaraz po uruchomieniu daje Ci ID i hasło, które musisz wprowadzić na komputerze, z którego będziesz się łączyć. Dodatkowo istnieje opcja TeamViewer Host zapewniająca możliwość połączenia się z określonym komputerem w dowolnym momencie. TeamViewer pojawił się ostatnio również jako aplikacja na Chrome, istnieją oficjalne aplikacje na iOS i Androida.

Wśród funkcji dostępnych podczas sesji zdalnego sterowania komputerem w TeamViewer

Podsumowując, TeamViewer to opcja, którą poleciłbym niemal każdemu, kto potrzebuje darmowego programu do zdalnego pulpitu i zarządzania komputerem do celów domowych – prawie nie trzeba tego rozgryźć, bo wszystko jest intuicyjne i proste w obsłudze. W celach komercyjnych będziesz musiał wykupić licencję (w przeciwnym razie sesje będą kończone automatycznie).

Więcej informacji o użytkowaniu i skąd pobrać: Zdalna kontrola komputera w TeamViewer

Google ma własną implementację Pulpitu zdalnego, która działa jak aplikacja dla Google Chrome (w tym przypadku dostęp będzie nie tylko do Chrome na zdalnym komputerze, ale do całego pulpitu). Obsługiwane są wszystkie komputerowe systemy operacyjne, na których można zainstalować przeglądarkę Google Chrome. W sklepach z aplikacjami są również oficjalni klienci na Androida i iOS.

Aby korzystać z Pulpitu zdalnego Chrome, musisz pobrać rozszerzenie przeglądarki z oficjalnego sklepu, ustawić dane dostępu (kod PIN) i na innym komputerze połączyć się przy użyciu tego samego rozszerzenia i określonego kodu PIN. Aby jednak korzystać z Pulpitu zdalnego Chrome, musisz zalogować się na swoje konto Google (niekoniecznie na tym samym koncie na różnych komputerach).

Wśród zalet tej metody jest bezpieczeństwo i brak konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, jeśli korzystasz już z przeglądarki Chrome. Wśród niedociągnięć – ograniczona funkcjonalność. Więcej informacji: Pulpit zdalny Chrome.

AnyDesk to kolejny darmowy program do zdalnego dostępu do komputera, stworzony przez byłych programistów TeamViewer. Wśród zalet, które twierdzą twórcy, jest duża szybkość pracy (przesyłania grafiki pulpitu) w porównaniu z innymi podobnymi narzędziami.

AnyDesk obsługuje język polski i wszystkie niezbędne funkcje, w tym przesyłanie plików, szyfrowanie połączenia, możliwość pracy bez instalacji na komputerze. Jednak funkcje są nieco mniejsze niż w niektórych innych rozwiązaniach do zdalnej administracji, ale wszystko jest dostępne do korzystania z połączenia zdalnego pulpitu „do pracy”. AnyDesk jest dostępny dla systemu Windows i wszystkich popularnych dystrybucji Linuksa, dla systemów Mac OS, Android i iOS.

Według moich osobistych odczuć ten program jest jeszcze wygodniejszy i prostszy niż wspomniany wcześniej TeamViewer. Z ciekawych funkcji – praca z wieloma zdalnymi pulpitami na osobnych kartach. Więcej o funkcjach i skąd pobrać: Darmowy program do zdalnego dostępu i zarządzania komputerem AnyDesk

Remote Utilities, prezentowany na rynku polskim jako Remote Access RMS (po polsku) to jeden z najpotężniejszych programów do zdalnego dostępu do komputera, jaki kiedykolwiek spotkałem. Zarządzanie do 10 komputerami jest bezpłatne, nawet w celach komercyjnych.

Lista funkcji zawiera wszystko, czego możesz potrzebować lub nie, w tym między innymi:

To nie wszystkie funkcje RMS (Remote Utilities), jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę funkcjonalnego do zdalnej administracji komputerami i za darmo, polecam wypróbować tę opcję. Czytaj więcej: Zdalna administracja w Remote Utilities (RMS)

VNC (Virtual Network Computing) to rodzaj zdalnego połączenia z pulpitem komputera, podobny do RDP, ale wieloplatformowy i open source. Aby zorganizować połączenie, a także w innych podobnych opcjach, używany jest klient (przeglądarka) i serwer (na komputerze, z którym nawiązywane jest połączenie).

Z popularnych programów (dla systemu Windows) do zdalnego dostępu do komputera za pomocą VNC można wyróżnić UltraVNC i TightVNC. Różne implementacje obsługują różne funkcje, ale z reguły wszędzie jest transfer plików, synchronizacja schowka, transfer skrótów klawiaturowych, czat tekstowy.

Korzystanie z UltraVNC i innych rozwiązań nie jest łatwe i intuicyjne dla początkujących użytkowników (w rzeczywistości nie jest dla nich), ale jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dostępu do komputerów lub komputerów firmowych. W ramach tego artykułu nie będzie można podać instrukcji użytkowania i konfiguracji, ale jeśli jesteś zainteresowany i chcesz to rozgryźć, istnieje wiele materiałów na temat korzystania z VNC w sieci.

Oprogramowanie do zdalnego pulpitu AeroAdmin jest jednym z najprostszych darmowych rozwiązań tego rodzaju, na które natknąłem się w języku polskim i jest idealne dla początkujących użytkowników, którzy nie potrzebują żadnej znaczącej funkcjonalności poza przeglądaniem i zarządzaniem komputerem przez Internet.

W tym przypadku program nie wymaga instalacji na komputerze, a sam plik wykonywalny jest miniaturowy. Informacje o użytkowaniu, funkcjach i miejscu pobierania: Pulpit zdalny AeroAdmin

Istnieje wiele innych wdrożeń zdalnego dostępu do pulpitu komputera dla różnych systemów operacyjnych, płatnych i bezpłatnych. Wśród nich są Ammy Admin, RemotePC, Comodo Unite i inne.

Starałem się podkreślić te, które są darmowe, funkcjonalne, obsługują język polski i których antywirusy nie przeklinają (lub robią to w mniejszym stopniu) (większość programów do zdalnej administracji to RiskWare, czyli stanowią potencjalne zagrożenie w przypadku nieautoryzowanego dostępu, a dlatego należy być przygotowanym, że na przykład mają wykrycia na VirusTotal).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz