Prawie każdy użytkownik systemu Windows 10, 8.1 lub Windows 7 prędzej czy później staje przed zadaniem oczyszczenia komputera, a raczej jego dysku z różnego rodzaju śmieci – danych tymczasowych, pozostałości usuniętych programów i innych niepotrzebnych plików. Wiele z tych zadań można wykonać ręcznie, ale istnieją bezpłatne programy do czyszczenia komputera z niepotrzebnych plików, które są dostępne w prawie każdym systemie.
Ta recenzja zawiera najlepsze darmowe i shareware programy do czyszczenia komputera z niepotrzebnych plików i innych śmieci, informacje o funkcjach i funkcjach programów. Znajdziesz tu również test wideo 14 programów do czyszczenia dysku dla Windows 10, 8.1 i Windows 7 oraz dodatkowe materiały związane z ręcznym czyszczeniem dysku C (dysku systemowego) komputera.
Zacznijmy od programów, które umożliwiają korzystanie z funkcji Oczyszczania dysku całkowicie bezpłatnie i nie wymagają licencji na dostęp do funkcji. Wiele z nich jest mało znanych użytkownikowi, ale często okazują się nie mniej skuteczne niż płatne odpowiedniki.
Pierwszym na liście jest wbudowane narzędzie Oczyszczanie dysku, które jest obecne we wszystkich aktualnych wersjach systemu Windows. Być może jest mniej skuteczny niż programy firm trzecich (choć można się z tym spierać, polecam obejrzenie testów wideo poniżej), ale ma jedną ważną zaletę – jego użytkowanie jest prawie zawsze bezpieczne, nawet dla najbardziej początkującego użytkownika.
Korzystanie z wbudowanego czyszczenia dysku można zredukować do następujących kroków:
W systemie Windows 10 oprócz ręcznego uruchamiania narzędzia można między innymi użyć dodatkowego interfejsu, aby zautomatyzować proces. Przeczytaj więcej: Automatyczne czyszczenie dysku w systemie Windows 10.
Dism++ to całkowicie darmowe narzędzie w języku polskim, którego główną funkcją jest zapewnienie graficznego interfejsu dla funkcji systemu Windows zaimplementowanych za pomocą dism.exe, ale ma ono również wiele dodatkowych funkcji. W tym bardzo skuteczne czyszczenie dysku z niepotrzebnych plików, zmniejszenie folderu WinSxS i inne opcje usuwania śmieci z komputera.
Jeśli nie próbowałeś wcześniej tego programu, polecam to zrobić. W szczegółach nie tylko o czyszczeniu, ale także o innych narzędziach w instrukcji Darmowy program Dism++ do tuningu i czyszczenia systemu Windows.
Privazer to kolejny darmowy program do czyszczenia dysku dla systemów Windows 10, 8.1 i Windows 7 z bardzo wysoką wydajnością, automatycznymi planowanymi opcjami czyszczenia i wykorzystuje wbudowane narzędzia systemu operacyjnego oprócz własnych mechanizmów czyszczenia systemu.
Interfejs programu jest w języku polskim, a opcja wyświetlania interfejsu jest dostępna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Szczegóły użycia w recenzji Privazer to darmowy program do czyszczenia dysku dla Windows 10, 8.1 i Windows 7.
CleanMgr+ to rodzaj zaawansowanego wbudowanego narzędzia do czyszczenia komputera, które omówiliśmy w pierwszej części tego artykułu, z wieloma opcjami i możliwościami czyszczenia, na przykład czyszczeniem Windows Component Store (WinSxS), danymi gier, schowkiem i innymi lokalizacjami jest dostępny tutaj.
Program jest w języku angielskim i wymaga od użytkownika zrozumienia wykonywanych czynności – niektóre z nich mogą teoretycznie prowadzić do nieoczekiwanych konsekwencji. Oficjalna strona CleanMgr+ — https://www.mirinsoft.com/cleanmgrplus
Darmowy program Bulk Crap Uninstaller (dostępny w języku polskim) jest przeznaczony przede wszystkim do usuwania niepotrzebnych wbudowanych aplikacji systemu Windows 10 i robi to, być może lepiej niż jego odpowiedniki, pozwalając odinstalować nie jeden po drugim, ale w grupach, natychmiast ocenić miejsce na dysku, które zostanie zwolnione, utwórz skrypty usuwające grupę programów na innych komputerach bez instalowania programu.
Dowiedz się więcej o funkcjach tego narzędzia i jego dodatkowych funkcjach w artykule Usuwanie niechcianych programów systemu Windows 10 w programie Bulk Crap Uninstaller.
Debotnet to kolejne dość skomplikowane narzędzie dla początkującego użytkownika z szeroką gamą funkcji dostosowywania i optymalizacji systemu Windows 10, które obejmuje również narzędzia do czyszczenia dysku komputera.
Niektóre funkcje czyszczące (czyszczenie niepotrzebnych plików) są używane przez wspomniane wyżej programy Privazer i CleanMgr+, niektóre są związane z usuwaniem niepotrzebnych programów, mają własną implementację. Więcej o funkcjach programu: Debotnet to darmowe narzędzie do czyszczenia i optymalizacji systemu Windows 10.
Bleachbit to całkowicie darmowy program do czyszczenia dysku z niepotrzebnych plików nie tylko w systemie Windows, ale także w systemie Linux. Jego najciekawszą cechą jest możliwość tworzenia i dodawania własnych przedmiotów do czyszczenia poprzez pisanie odpowiednich skryptów.
Szczegóły dotyczące programu i jego możliwości: Oczyszczanie dysku w bezpłatnym programie Bleachbit.
Ta sekcja dotyczy programów, które oferują możliwość bezpłatnego użytkowania, ale jednocześnie ograniczają funkcje bez zakupu odpowiedniej licencji, a czasami stale o tym przypominają lub mają limit czasowy.
Pierwszy na liście jest CCleaner, nie dlatego, że jest najlepszy w swoim rodzaju, ale raczej dlatego, że jest powszechnie znany. CCleaner zawiera narzędzia do usuwania potencjalnie niepotrzebnych danych systemu Windows i przeglądarki, narzędzia do usuwania oprogramowania, w tym odinstalowywanie wbudowanych aplikacji.
Ponadto dostępnych jest szereg dodatkowych narzędzi:
Podobnie jak wszystkie programy w tej sekcji, CCleaner może wykonywać automatyczne czyszczenie dysku zgodnie z harmonogramem, ale nie jest to funkcja, którą poleciłbym większości użytkowników.
Same funkcje CCleaner są łatwe do zrozumienia i bezpieczne, ale w ostatnich latach reputacja programu nieco się pogorszyła i nie mogę go bezpośrednio polecić. Tak czy inaczej, więcej o programie, jego pobieraniu i dodatkowych informacjach w osobnym artykule Korzystanie z CCleaner z korzyścią.
IObit Advanced SystemCare to kolejny program do czyszczenia dysku komputera lub laptopa z rozbudowanymi zaawansowanymi opcjami optymalizacji systemu Windows i kontrowersyjną reputacją.
Zaletą programu jest jego zrozumiałość dla szerokiego grona użytkowników, obszerny zestaw wbudowanych narzędzi do czyszczenia i optymalizacji komputera, zestaw dodatkowych narzędzi, z których wiele jest naprawdę przydatnych.
O ile kilka lat temu zdecydowanie nie polecałem instalowania oprogramowania od IObit, to dziś nie jestem tak kategoryczny: ich programy stały się bardziej „oszczędne” dla użytkownika, ale moim zdaniem marketingu wciąż jest pod dostatkiem. Więcej o Advanced System Care, funkcjach czyszczenia i optymalizacji, moja recenzja.
Auslogics BoostSpeed jest prawdopodobnie najbardziej funkcjonalnym z wymienionych tutaj programów i naprawdę bardzo skutecznym (co potwierdził również test, który możecie zobaczyć w recenzji wideo, gdzie BoostSpeed był na pierwszym miejscu). Większość funkcji jest bezpłatna.
Opcje czyszczenia obejmują proste czyszczenie dysku z niepotrzebnych plików, zmniejszanie folderu Windows, wyszukiwanie duplikatów plików, wbudowany dezinstalator i wiele innych narzędzi do czyszczenia dysku i optymalizacji systemu.
Spośród programów typu shareware preferowałbym ten konkretny program. Z niedociągnięć widzę tylko potencjalną niepewność niektórych funkcji dla początkujących użytkowników, dlatego zdecydowanie zalecam posiadanie punktów przywracania systemu (nawet podczas czyszczenia dane narzędzie nie usuwa ostatnich punktów przywracania). Możesz pobrać Auslogics BoostSpeed z oficjalnej strony https://www.auslogics.com/ru/software/boost-speed/download/
CleanMyPC to narzędzie do czyszczenia komputerów z systemem Windows od twórców jednego z najpopularniejszych narzędzi do czyszczenia komputerów Mac. Z CleanMyMac przeniósł się tutaj przede wszystkim jeden z najlepszych i najbardziej zrozumiałych interfejsów dla początkujących użytkowników.
A narzędzia programowe, oprócz czyszczenia komputera z niepotrzebnych plików – deinstalator, ustawienia prywatności, możliwość usuwania plików bez możliwości odzyskania, zarządzanie rozszerzeniami przeglądarki, utrzymywanie rejestru (nie polecałbym wykonywania funkcji czyszczenia rejestru bez uprzedniego tworzenie punktu przywracania systemu).
Trudno wyciągnąć jednoznaczny wniosek na temat programu. CleanMyPC to proste narzędzie do czyszczenia komputera dla początkujących użytkowników. Nie mogę odnotować wybitnej skuteczności, z drugiej strony wykorzystanie obecnych funkcji raczej nie spowoduje problemów (na co teoretycznie można dopuścić przy zastosowaniu mocniejszych analogów). Możesz pobrać CleanMyPC z oficjalnej strony https://macpaw.com/cleanmypc
Kerish Doctor to zestaw narzędzi do konserwacji komputera, w tym narzędzia do czyszczenia dysków:
Jeśli mówimy tylko o czyszczeniu dysku komputera, Kerish Doctor jest daleki od najskuteczniejszego programu. Jeśli uznamy to oprogramowanie za kompleksowy zestaw narzędzi do dostrajania i zarządzania różnymi elementami Windows 10, 8.1 i Windows 7 – nie ma na co narzekać, to to, co widzisz na następnym zrzucie ekranu, to tylko część dostępnych przydatne funkcje.
Kerish Doctor można pobrać z oficjalnej strony https://www.kerish.org/ru/ – bezpłatny okres próbny bez ograniczeń funkcjonalności będzie trwał 15 dni po instalacji.
Glary Utilities to stosunkowo mało znany program wśród polskich użytkowników, z drugiej strony jest interesujący – prawie ze wszystkich funkcji można korzystać za darmo, program jest całkowicie w języku polskim, a zestaw potencjalnie przydatnych narzędzi zasługuje na uwagę .
Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wyniki automatycznego czyszczenia dysku komputera, nie można ich nazwać wybitnymi. Jeśli spojrzysz na wszystkie dostępne funkcje programu w agregacie, być może warto spróbować.
Możesz pobrać Glary Utilities z oficjalnej strony https://www.glarysoft.com/glary-utilities/ (domyślna strona jest w języku angielskim, ale sam program jest w całości w języku polskim).
Kończą mi się słowa, aby opisać bardzo podobne oprogramowanie. Ashampoo WinOptimizer to kolejny program, który, jeśli tylko ocenisz skuteczność czyszczenia komputera ze śmieci, nie ma nic nadzwyczajnego.
Jeśli jednak spojrzysz na pełną listę dodatkowych funkcji optymalizacji i dostrajania systemu Windows powyżej, możesz je wypróbować. Oficjalna strona dewelopera – https://www.ashampoo.com/ru/rub
Podsumowując, kilka dodatkowych materiałów witryny, które mogą pomóc w dalszym oczyszczeniu dysku systemowego komputera lub laptopa: