Najlepsze oprogramowanie do nagrywania ekranu

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
14 min. czytania

Z reguły, jeśli chodzi o programy do nagrywania obrazu i dźwięku z ekranu komputera, większość użytkowników pamięta Fraps czy Bandicam, ale nie są to jedyne tego typu programy. Co więcej, istnieje wiele darmowych programów do nagrywania wideo na komputery stacjonarne i gry, godnych ich funkcji.

Ta recenzja przedstawi najlepsze płatne i bezpłatne programy do nagrywania ekranu, dla każdego programu zostanie podany krótki przegląd jego funkcji i aplikacji, a także link, z którego można go pobrać lub kupić. Jestem prawie pewien, że znajdziesz wśród nich narzędzie odpowiednie do twoich celów. Możesz również uznać to za pomocne: Najlepsze bezpłatne edytory wideo dla systemu Windows, Nagrywaj wideo z ekranu komputera Mac za pomocą programu QuickTime Player.

Na początek zauważam, że programy do nagrywania ekranu są różne i nie działają dokładnie tak samo, więc jeśli używasz Fraps, możesz łatwo nagrywać gry wideo z akceptowalnym FPS (ale nie nagrywać pulpitu), to jest w porządku w innym oprogramowaniu. dostaniesz tylko lekcje nagrywania na temat korzystania z systemu operacyjnego, programów itp. – czyli tych rzeczy, które nie wymagają wysokiej liczby klatek na sekundę i są łatwo skompresowane podczas nagrywania. Opisując program wspomnę, do czego się nadaje. Najpierw porozmawiamy o darmowych programach do nagrywania gier i komputerów stacjonarnych, a następnie o płatnych, czasem bardziej funkcjonalnych produktach do tych samych celów. Gorąco polecam również ostrożne zainstalowanie bezpłatnego oprogramowania, a najlepiej sprawdzenie go na VirusTotal. W momencie pisania recenzji wszystko jest czyste, ale fizycznie nie mogę tego śledzić.

W systemie Windows 10 dla obsługiwanych kart wideo stało się możliwe nagrywanie wideo z gier i zwykłych programów za pomocą wbudowanych narzędzi systemowych. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy przejść do aplikacji Xbox (jeśli usunąłeś jej kafelek z menu Start, skorzystaj z wyszukiwania na pasku zadań), otwórz ustawienia i przejdź do zakładki ustawień nagrywania ekranu.

Następnie możesz skonfigurować skróty klawiszowe, aby włączyć pasek gry (na zrzucie ekranu poniżej), włączyć lub wyłączyć nagrywanie ekranu i dźwięku, w tym z mikrofonu, zmienić jakość wideo i inne parametry.

Według własnych odczuć – prosta i wygodna implementacja funkcji dla początkującego użytkownika. Wady – konieczność posiadania konta Microsoft w systemie Windows 10, a także czasami dziwne „hamulce”, nie podczas samego nagrywania, ale podczas wywoływania panelu gry (nie znalazłem żadnych wyjaśnień, a patrzę dalej dwa komputery – bardzo mocne i niezbyt). O niektórych innych funkcjach systemu Windows 10, których nie było w poprzednich wersjach systemu operacyjnego.

A teraz przejdźmy do programów, które możesz pobrać i używać za darmo. Wśród nich raczej nie znajdziesz tych, za pomocą których możesz skutecznie nagrywać wideo z gry, jednak do nagrywania tylko ekranu komputera, pracy w systemie Windows i innych działań, ich możliwości najprawdopodobniej wystarczą.

Darmowe i otwarte oprogramowanie OBS Studio to potężne oprogramowanie, które umożliwia strumieniowanie (na YouTube, Twitch itp.) twoich screencastów, a także nagrywanie wideo z ekranu, z gier, z kamery internetowej (z możliwością nakładania obraz z kamery internetowej, nagrywanie dźwięku z wielu źródeł i nie tylko).

Jednocześnie OBS jest dostępny w języku polskim (co nie zawsze ma miejsce w przypadku bezpłatnych programów tego rodzaju). Być może dla początkującego użytkownika program może początkowo wydawać się niezbyt prosty, ale jeśli potrzebujesz naprawdę opcji nagrywania szerokoekranowego i za darmo, polecam go wypróbować. Szczegóły, jak używać i skąd pobierać: Nagrywaj wideo z ekranu – pulpitu i gier w OBS Studio.

Jeśli Twój komputer ma obsługiwaną kartę graficzną firmy NVIDIA, NVIDIA GeForce Experience zawiera funkcję ShadowPlay do nagrywania wideo w grach i pulpitu.

Z wyjątkiem niektórych „usterek”, NVIDIA ShadowPlay działa doskonale, umożliwiając uzyskanie wysokiej jakości wideo z potrzebnymi ustawieniami, z dźwiękiem z komputera lub mikrofonu bez żadnych dodatkowych programów (ponieważ prawie wszyscy posiadacze nowoczesnych kart graficznych NVIDIA już zainstalowane oprogramowanie GeForce Experience) . Ja sam, nagrywając filmy na mój kanał YouTube, korzystam z tego konkretnego narzędzia, radzę też spróbować.

Szczegóły: Przechwytywanie wideo z ekranu w NVIDIA ShadowPlay.

Captura to bardzo proste i wygodne bezpłatne oprogramowanie do nagrywania ekranu dla Windows 10, 8 i Windows 7 z możliwością nakładania kamery internetowej, wejścia klawiatury, nagrywania dźwięku z komputera i mikrofonu.

Pomimo tego, że program nie ma polskiego języka interfejsu, jestem pewien, że nawet początkujący użytkownik będzie w stanie to rozgryźć, więcej o narzędziu: Nagraj wideo z ekranu w bezpłatnym programie Fotobudka.

Darmowy program Ezvid, oprócz możliwości nagrywania wideo i dźwięku, ma również wbudowany prosty edytor wideo, za pomocą którego możesz dzielić lub łączyć kilka filmów, dodawać obrazy lub tekst do filmów. Witryna mówi, że za pomocą Ezvida można również nagrać ekran gry, ale nie próbowałem tego przypadku użycia.

Na oficjalnej stronie programu http://www.ezvid.com/ można znaleźć samouczki, jak z niego korzystać, a także filmy demonstracyjne, na przykład film nakręcony w grze Minecraft. Ogólnie wynik jest dobry. Obsługiwane jest nagrywanie dźwięku zarówno z systemu Windows, jak iz mikrofonu.

Prawdopodobnie najprostszy rejestrator ekranu – wystarczy go uruchomić, określić kodek wideo, liczbę klatek na sekundę i lokalizację zapisu, a następnie kliknąć przycisk „Rozpocznij nagrywanie” (Rozpocznij nagrywanie). Aby zatrzymać nagrywanie, naciśnij F9 lub użyj ikony programu w zasobniku systemowym Windows. Program można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony internetowej http://www.sketchman-studio.com/rylstim-screen-recorder/.

Program TinyTake oprócz tego, że jest darmowy, ma bardzo fajny interfejs, działa na komputerach z systemem Windows XP, Windows 7 i Windows 8 (wymaga 4 GB pamięci RAM) i z jego pomocą w łatwy sposób można nagrać film lub zrobić zrzuty ekranu. cały ekran i jego poszczególne obszary.

Oprócz opisanych rzeczy, za pomocą tego programu możesz dodawać adnotacje do zrobionych zdjęć, udostępniać stworzony materiał w serwisach społecznościowych i wykonywać inne czynności. Program można pobrać za darmo ze strony http://tinytake.com/

A teraz o płatnych programach o tym samym profilu, jeśli nie znalazłeś potrzebnych funkcji w bezpłatnych narzędziach lub z jakiegoś powodu nie pasowały one do twoich zadań.

Bandicam jest płatnym i prawdopodobnie najpopularniejszym oprogramowaniem do nagrywania wideo z gier i komputerowym systemem Windows. Jedną z głównych zalet programu jest stabilna praca nawet na słabych komputerach, niewielki wpływ na FPS w grach oraz szeroki zakres ustawień zapisu wideo.

Jak przystało na płatne produkty, program ma prosty i zrozumiały interfejs w języku polskim, który zrozumie nawet początkujący. Nie zauważono również żadnych problemów z działaniem i wydajnością Bandicam, polecam spróbować (można pobrać bezpłatną wersję próbną z oficjalnej strony). Szczegóły: Nagraj wideo z ekranu w Bandicam.

Fraps to najbardziej znany z programów do nagrywania wideo z gier. Program jest bardzo prosty w obsłudze, pozwala nagrywać filmy z wysokim FPS, dobrą kompresją i jakością. Oprócz tych zalet Fraps posiada również bardzo prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs.

Interfejs Fraps

Dzięki Fraps możesz nie tylko nagrywać wideo i dźwięk z gry, samodzielnie ustawiając wideo FPS, ale także przeprowadzać testy wydajności w grze lub robić zrzuty ekranu z rozgrywki. Dla każdej akcji możesz skonfigurować skróty klawiszowe i inne opcje. Większość z tych, którzy potrzebują nagrywać wideo z gry z ekranu w celach zawodowych, wybiera Fraps ze względu na jego prostotę, funkcjonalność i wysoką jakość pracy. Nagrywanie jest możliwe w niemal każdej rozdzielczości z szybkością klatek do 120 na sekundę.

Możesz pobrać lub kupić Fraps na oficjalnej stronie http://www.fraps.com/. Istnieje również darmowa wersja tego programu, ale nakłada ona szereg ograniczeń na jego użycie: czas nagrywania wideo nie przekracza 30 sekund, a na nim umieszczane są znaki wodne Fraps. Cena programu to 37 dolarów.

Jakoś nie udało mi się przetestować FRAPS w pracy (po prostu nie ma gier na komputerze), ponadto, o ile rozumiem, program nie był aktualizowany od bardzo dawna, a tylko Windows XP – Windows 7 jest deklarowany z obsługiwane systemy (ale działa również w systemie Windows 10). Jednocześnie recenzje tego oprogramowania pod względem nagrywania wideo z gier są w większości pozytywne.

Głównym zastosowaniem innego programu, Dxtory, jest również nagrywanie wideo z gry. Dzięki temu oprogramowaniu możesz łatwo nagrywać ekran w aplikacjach, które używają DirectX i OpenGL do wyświetlania (czyli prawie we wszystkich grach). Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie http://exkode.com/dxtory-features-en.html, podczas nagrywania używany jest specjalny bezstratny kodek, aby zapewnić najwyższą możliwą jakość powstałego wideo.

Oczywiście obsługiwane jest nagrywanie dźwięku (z gry lub z mikrofonu), ustawienia FPS, tworzenie zrzutów ekranu i eksport wideo do wielu różnych formatów. Ciekawa dodatkowa funkcja programu: jeśli posiadasz dwa lub więcej dysków twardych, może wykorzystać je wszystkie do nagrywania wideo w tym samym czasie, a Ty nie musisz tworzyć macierzy RAID – wszystko odbywa się automatycznie. Co to daje? Wysoka prędkość zapisu i brak opóźnień, które są powszechne w takich zadaniach.

To trzeci i ostatni z programów do nagrywania wideo z gier z ekranu komputera. Nawiasem mówiąc, wszystkie trzy są profesjonalnymi programami do tego celu. Oficjalna strona programu, z której można go pobrać (wersja testowa na 30 dni – gratis): http://mirillis.com/en/products/action.html

Jedną z głównych zalet programu, w porównaniu z opisanymi wcześniej, jest mniejsza liczba opóźnień podczas nagrywania (w finalnym filmie), co zdarza się od czasu do czasu, zwłaszcza jeśli nie masz najbardziej wydajnego komputera. Interfejs Action Ultimate Capture jest przejrzysty, prosty i atrakcyjny. W menu znajdują się zakładki do nagrywania wideo, audio, testów, tworzenia zrzutów ekranu z gier, a także ustawiania skrótów klawiszowych.

Możesz nagrać cały pulpit systemu Windows przy 60 klatkach na sekundę lub możesz określić określone okno, program lub obszar ekranu, który chcesz nagrać. Obsługiwane są rozdzielczości do 1920 na 1080 pikseli przy 60 klatkach na sekundę w przypadku bezpośredniego nagrywania ekranu do formatu MP4. Dźwięk jest nagrywany w tym samym pliku wynikowym.

W tej sekcji przedstawimy komercyjne profesjonalne programy, których można używać do nagrywania tego, co dzieje się na ekranie komputera, ale są one mniej odpowiednie do gier, a bardziej do nagrywania działań w różnych programach.

Snagit to jeden z najlepszych programów, za pomocą którego możesz nagrywać to, co dzieje się na ekranie lub określonym obszarze ekranu. Ponadto program posiada zaawansowane funkcje tworzenia zrzutów ekranu, na przykład: możesz przechwycić całą stronę internetową na całej jej wysokości, niezależnie od tego, ile trzeba przewijać, aby ją wyświetlić.

Możesz pobrać program i przeglądać lekcje korzystania z programu Snagit na stronie programisty http://www.techsmith.com/snagit.html. Dostępna jest również bezpłatna wersja próbna. Program działa w systemach Windows XP, 7 i 8, a także Mac OS X 10.8 i nowszych.

Program ScreenHunter istnieje nie tylko w wersji Pro, ale także w wersjach Plus i Lite, jednak tylko wersja Pro zawiera wszystkie niezbędne funkcje do nagrywania wideo i dźwięku z ekranu. Dzięki temu oprogramowaniu możesz łatwo nagrywać wideo, dźwięk, obrazy z ekranu, w tym z wielu monitorów jednocześnie. Obsługiwane są systemy Windows 7 i Windows 8 (8.1).

Ogólnie rzecz biorąc, lista funkcji programu jest imponująca i nadaje się do prawie każdego celu związanego z nagrywaniem lekcji wideo, instrukcji i tym podobnych. Możesz dowiedzieć się o nim więcej, a także kupić i pobrać na swój komputer na oficjalnej stronie http://www.wisdom-soft.com/products/screenhunter.htm

Mam nadzieję, że wśród opisanych programów znajdziesz taki, który odpowiada Twoim celom. Uwaga: jeśli chcesz nagrać nie film z gry, ale lekcję, witryna zawiera kolejną recenzję oprogramowania do nagrywania komputerów stacjonarnych Darmowe oprogramowanie do nagrywania komputerów stacjonarnych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz