Najlepsze narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
15 min. czytania

Złośliwe programy w kontekście obecnego artykułu (PUP, AdWare i Malware) to nie do końca wirusy, ale programy, które wykazują niechcianą aktywność na komputerze (okna reklamowe, niezrozumiałe zachowanie komputera i przeglądarki, witryny w Internecie), często instalowane bez wiedzy użytkowników i trudne do usunięcia. Specjalne narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania dla Windows 10, 8 i Windows 7 pozwalają radzić sobie z takim oprogramowaniem w trybie automatycznym.

Największym problemem z niechcianymi programami jest to, że programy antywirusowe często ich nie zgłaszają, drugim problemem jest to, że zwykłe metody ich usuwania mogą nie działać, a wyszukiwanie jest trudne. Wcześniej problem złośliwego oprogramowania był poruszany w instrukcjach usuwania reklam w przeglądarkach. W tej recenzji – zestaw najlepszych darmowych narzędzi do usuwania niechcianych (PUP, PUA) i złośliwego oprogramowania, czyszczenia przeglądarek z AdWare i powiązanych zadań. Może Ci się również przydać: Najlepsze darmowe antywirusy.

Polecam AdwCleaner, aby rozpocząć sprawdzanie i czyszczenie systemu ze złośliwego oprogramowania. Zwłaszcza w najczęstszych dzisiaj przypadkach, takich jak wyskakujące reklamy i automatyczne otwieranie niepotrzebnych stron z brakiem możliwości zmiany strony startowej w przeglądarce.

Głównym powodem zalecenia rozpoczęcia od AdwCleaner jest to, że to narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania z komputera lub laptopa jest całkowicie bezpłatne, w języku polskim, jest dość skuteczne, a także nie wymaga instalacji i jest regularnie aktualizowane (plus po sprawdzeniu i oczyszczeniu , radzi, jak dalej nie infekować komputera: bardzo praktyczne rady, których sam często udzielam).

Korzystanie z AdwCleaner jest tak proste, jak łuskanie gruszek – uruchom program, kliknij przycisk „Skanuj”, przeanalizuj wyniki (możesz odznaczyć te elementy, które Twoim zdaniem nie muszą być usuwane) i kliknij przycisk „Wyczyść”. Dodatkowo możesz włączyć czyszczenie ustawień sieciowych, pliku hosts i innych elementów w sekcji ustawień.

Podczas procesu dezinstalacji może być konieczne ponowne uruchomienie komputera (w celu usunięcia aktualnie uruchomionego oprogramowania przed jego uruchomieniem). A pod koniec czyszczenia otrzymasz pełny raport tekstowy o tym, co dokładnie zostało usunięte. Dowiedz się więcej o korzystaniu z AdwCleaner i skąd pobrać skaner.

Uwaga: AdwCleaner jest teraz zamaskowany jako niektóre programy, z którymi ma walczyć, bądź ostrożny. A jeśli pobierzesz narzędzie z witryny innej firmy, nie bądź zbyt leniwy, aby sprawdzić je na VirusTotal (sprawdzanie wirusów online virustotal.com).

Jeśli na komputerze jest zainstalowany system Windows 10, oznacza to, że system ma już wbudowane narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania (Microsoft Malicious Software Removal Tool), które działa zarówno w trybie automatycznym, jak i jest dostępne do ręcznego uruchomienia.

Możesz znaleźć to narzędzie w C:WindowsSystem32MRT.exe. Od razu zauważę, że to narzędzie nie jest tak skuteczne, jak programy innych firm do zwalczania złośliwego oprogramowania i oprogramowania reklamowego (na przykład AdwCleaner, omówiony poniżej, działa lepiej), ale warto spróbować.

Cały proces wyszukiwania i usuwania złośliwego oprogramowania odbywa się w prostym kreatorze w języku polskim (gdzie wystarczy kliknąć „Dalej”), a samo skanowanie zajmuje dużo czasu, więc bądź przygotowany.

Zaletą narzędzia Microsoft MRT.exe do usuwania złośliwego oprogramowania jest to, że jako program systemowy jest mało prawdopodobne, aby był w stanie uszkodzić cokolwiek w systemie (zakładając, że jest licencjonowany). Możesz również pobrać to narzędzie osobno dla Windows 10, 8 i Windows 7 z oficjalnej strony https://support.microsoft.com/en-us/kb/890830

Większość narzędzi do wyszukiwania i usuwania złośliwego oprogramowania przedstawionych w recenzji wyszukuje pliki wykonywalne na komputerze, bada uruchamianie systemu Windows, rejestr, a czasem rozszerzenia przeglądarki i wyświetla listę potencjalnie niebezpiecznego oprogramowania (sprawdzając w swojej bazie danych) z krótką notatką o tym, jakie konkretne zagrożenie zostało wykryte.

W przeciwieństwie do tego, Windows CrowdInspect Process Inspector analizuje aktualnie działające procesy Windows 10, 8 i Windows 7 pod kątem internetowych baz danych niechcianych programów, sprawdza przy użyciu usługi VirusTotal i wyświetla połączenia sieciowe ustanowione przez te procesy (wyświetlając również reputację witryn, które posiadają odpowiednie adresy IP).

Jeśli z opisu nie wynika do końca, w jaki sposób darmowy program CrowdInspect może pomóc w walce ze złośliwym oprogramowaniem, polecam przeczytanie osobnej szczegółowej recenzji: Sprawdzanie procesów Windows za pomocą CrowdInspect.

Malwarebytes (dawniej Malwarebytes Anti-Malware) to jeden z najpopularniejszych programów do wyszukiwania, a następnie usuwania niechcianego oprogramowania z komputera, który może również działać jako antywirus. Możesz przeczytać więcej o programie i jego ustawieniach, a także o tym, gdzie go pobrać, w przeglądzie Korzystanie z Malwarebytes Anti-malware.

Większość recenzji zwraca uwagę na wysoki poziom wykrywania złośliwego oprogramowania na komputerze i jego skuteczne usuwanie nawet w wersji darmowej. Po przeskanowaniu znalezione zagrożenia są domyślnie poddawane kwarantannie, a następnie można je usunąć, przechodząc do odpowiedniej sekcji programu. Opcjonalnie możesz wykluczyć zagrożenia i nie poddawać ich kwarantannie/usuwać.

Początkowo program jest instalowany jako płatna wersja Premium z dodatkowymi funkcjami (takimi jak skanowanie w czasie rzeczywistym), ale po 14 dniach przechodzi w tryb bezpłatny, który nadal doskonale sprawdza się w przypadku ręcznego skanowania zagrożeń. Wersję Malwarebytes Anti-Malware Free do użytku domowego można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony https://ru.malwarebytes.com/mwb-download/.

RogueKiller to jedno z narzędzi antymalware, które nie zostało jeszcze kupione przez Malwarebytes (w przeciwieństwie do AdwCleaner i JRT), a wyniki wyszukiwania i analizy zagrożeń w tym programie (dostępne są zarówno darmowe, w pełni działające, jak i płatne wersje) różnią się od analogów , subiektywnie – na lepsze. Z wyjątkiem jednego niuansu – braku polskiego języka interfejsu.

RogueKiller umożliwia skanowanie systemu operacyjnego i znajdowanie szkodliwych elementów w:

W moim teście porównującym RogueKiller z AdwCleaner na tym samym systemie z niektórymi potencjalnie niechcianymi programami, RogueKiller był bardziej skuteczny. Jeśli poprzednie próby walki ze złośliwym oprogramowaniem zakończyły się niepowodzeniem, polecam wypróbowanie: Szczegółowe informacje na temat użycia i miejsca pobrania RogueKiller.

Comodo Cleaning Essentials to nie tylko skaner wirusów i złośliwego oprogramowania, ale także zestaw dodatkowych narzędzi, które pozwalają:

Szczegółowy przegląd wszystkich funkcji programu: Usuń wirusy, złośliwe oprogramowanie i inne funkcje Comodo Cleaning Essentials.

Wielu użytkowników zna produkty dewelopera IObit, a także posiada własne oprogramowanie do wykrywania złośliwych i potencjalnie niechcianych programów – IObit Malware Fighter.

Bardzo proste narzędzie dla początkujących użytkowników, ogólnie działa, ale nie bez wad. Szczegółowy przegląd i gdzie pobrać: Usuwanie złośliwego oprogramowania i potencjalnie niechcianych programów w IObit Malware Fighter.

Emsisoft Emergency Kit to proste, bezpłatne narzędzie do wykrywania, usuwania lub poddawania kwarantannie złośliwego oprogramowania i potencjalnie niechcianych programów, a także rootkitów i procesów w pamięci, całkowicie w języku polskim, dostępne zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej.

Z dużym prawdopodobieństwem użytkownicy nie napotkają żadnych problemów podczas korzystania z narzędzia: wystarczy wykonać skanowanie, przejrzeć listę wykrytych zagrożeń i albo je usunąć, albo spróbować poddać je kwarantannie. Szczegółowe informacje o narzędziu i jego użyciu: Usuwanie złośliwego oprogramowania w Emsisoft Emergency Kit.

Czasami uruchamianie złośliwego oprogramowania i wprowadzane przez nie zmiany w systemie zakłócają uruchamianie wymienionych tutaj narzędzi do usuwania niechcianego oprogramowania oraz dostęp do edytora rejestru, menedżera zadań i innych narzędzi systemu Windows. Aby wyeliminować te zakłócenia, możesz użyć narzędzia RKill.

Dowiedz się więcej o tym, co dokładnie robi RKill i jak używać tego narzędzia w instrukcjach RKill Free Malware Removal Tool.

Junkware Removal Tool (JRT) to darmowy program do usuwania adware i złośliwego oprogramowania, który jest kolejnym skutecznym narzędziem do walki z niechcianymi programami, rozszerzeniami przeglądarki i innymi zagrożeniami. Podobnie jak AdwCleaner, został przejęty przez Malwarebytes po pewnym czasie rosnącej popularności.

Narzędzie działa w interfejsie tekstowym, wyszukuje i automatycznie usuwa zagrożenia w uruchomionych procesach, starcie, plikach i folderach, usługach, przeglądarkach i skrótach (po utworzeniu punktu przywracania systemu). Na koniec generowany jest raport tekstowy dla wszystkich usuniętych niechcianych programów. Niestety wsparcie dla tego produktu zostało przerwane po przejęciu go przez Malwarebytes. Szczegółowy przegląd i pobieranie programów: Usuń niechciane programy w narzędziu do usuwania oprogramowania Junkware.

Kolejnym niezależnym narzędziem do usuwania złośliwego oprogramowania jest SuperAntiSpyware (bez polskiego języka interfejsu), dostępne zarówno bezpłatnie (w tym w formie wersji przenośnej), jak i płatnej (z ochroną w czasie rzeczywistym). Wbrew nazwie, program pozwala znaleźć i zneutralizować nie tylko oprogramowanie szpiegujące, ale także inne rodzaje zagrożeń – potencjalnie niechciane programy, adware, robaki, rootkity, keyloggery, porywacze przeglądarki i tym podobne.

Pomimo tego, że sam program nie był aktualizowany od dłuższego czasu, bazy danych zagrożeń są regularnie aktualizowane, a po sprawdzeniu SuperAntiSpyware pokazuje doskonałe wyniki, wykrywając pewne elementy, których inne popularne programy tego typu „nie widzą”.

Możesz pobrać SuperAntiSpyware z oficjalnej strony https://www.superantispyware.com/

Walcząc z AdWare w przeglądarkach i nie tylko, szczególną uwagę należy zwrócić na skróty do przeglądarek: często, choć zewnętrznie pozostają takie same, nie uruchamiają przeglądarki całkowicie lub uruchamiają ją w inny sposób niż domyślnie. W rezultacie możesz zobaczyć strony reklamowe lub na przykład złośliwe rozszerzenie przeglądarki może stale powracać.

Możesz sprawdzić skróty przeglądarki ręcznie, używając tylko narzędzi systemu Windows, lub użyć narzędzi do automatycznej analizy, takich jak darmowy skaner skrótów lub Sprawdź przeglądarkę LNK. Dowiedz się więcej o tych narzędziach do sprawdzania skrótów i jak to zrobić ręcznie w artykule Jak sprawdzić skróty przeglądarki w systemie Windows.

Jedną z najczęstszych przyczyn niechcianych reklam w przeglądarkach (w wyskakujących okienkach, po kliknięciu w dowolnym miejscu w dowolnej witrynie) są złośliwe rozszerzenia przeglądarki i dodatki. Jednocześnie, zgodnie z doświadczeniem odpowiadania na komentarze pod artykułami o tym, jak pozbyć się takich reklam, użytkownicy, wiedząc o tym, nie postępują zgodnie z oczywistą rekomendacją: wyłączanie wszystkich rozszerzeń bez wyjątku, ponieważ niektóre z nich wydają im się całkiem godne zaufania, z którego korzystają od dawna (choć w rzeczywistości często okazuje się, że to właśnie to rozszerzenie stało się złośliwe – jest to całkiem możliwe, zdarza się nawet, że pojawienie się reklam jest spowodowane przez rozszerzenia, które wcześniej je blokowały).

Przeglądarka Google Chrome ma wbudowane narzędzie do czyszczenia Chrome (oficjalne narzędzie firmy Google, wcześniej nazywane Narzędziem do usuwania oprogramowania Google). Wcześniej był dostępny jako osobne narzędzie na stronie Google, teraz jest częścią przeglądarki Google Chrome.

Szczegóły dotyczące narzędzia: za pomocą wbudowanego narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania Google Chrome.

Zemana AntiMalware to kolejny dobry program anty-malware, na który zwrócono uwagę w komentarzach do tego artykułu. Wśród zalet są skuteczne wyszukiwanie w chmurze (znajduje to, czego czasami nie widzą AdwCleaner i Malwarebytes AntiMalware), skanowanie poszczególnych plików, język polski i ogólnie zrozumiały interfejs. Program pozwala również na ochronę komputera w czasie rzeczywistym (podobna opcja jest dostępna w płatnej wersji MBAM).

Jedną z najciekawszych funkcji jest sprawdzanie i usuwanie złośliwych i podejrzanych rozszerzeń przeglądarki. Biorąc pod uwagę, że takie rozszerzenia są najczęstszą przyczyną wyskakujących okienek z reklamami i po prostu niechcianymi reklamami dla użytkowników, wydaje mi się to po prostu świetne. Aby włączyć sprawdzanie rozszerzeń przeglądarki, przejdź do „Ustawienia” – „Zaawansowane”.

Wadą jest to, że działa za darmo tylko przez 15 dni (jednak biorąc pod uwagę, że takie programy są najczęściej używane w sytuacjach awaryjnych, może to wystarczyć), a także konieczność połączenia z Internetem do działania (w każdym razie wstępne sprawdzenie komputera pod kątem złośliwego oprogramowania, oprogramowania reklamowego i innych rzeczy).

Możesz pobrać darmową wersję Zemana Antimalware przez 15 dni z oficjalnej strony https://zemana.com/AntiMalware

HitmanPro to znane od dawna narzędzie do czyszczenia komputera ze złośliwego oprogramowania o doskonałej reputacji. Różni się od innych przede wszystkim szybkością działania i liczbą wykrytych zagrożeń, w tym zdalnych, ale z których „ogonów” pozostają w systemie Windows, nie wymaga instalacji na komputerze.

HitmanPro to płatny program, ale przez 30 dni możesz korzystać ze wszystkich funkcji za darmo – to wystarczy, aby usunąć wszystkie śmieci z systemu. Podczas sprawdzania narzędzie znalazło wszystkie złośliwe programy, które wcześniej specjalnie zainstalowałem i skutecznie wyczyściło z nich komputer.

Sądząc po opiniach czytelników pozostawionych na mojej stronie w artykułach o usuwaniu wirusów powodujących reklamy w przeglądarkach (jeden z najczęstszych problemów w dzisiejszych czasach) oraz o powrocie normalnej strony startowej, Hitman Pro to narzędzie, które pomaga rozwiązać największą ich liczbę problemy z potencjalnie niechcianym i po prostu szkodliwym oprogramowaniem, a nawet w połączeniu z kolejnym omawianym produktem działa prawie bezbłędnie. Możesz pobrać HitmanPro z oficjalnej strony https://www.hitmanpro.com/

Spybot Search & Destroy to kolejny skuteczny sposób na pozbycie się niepotrzebnego oprogramowania i ochronę przed przyszłym złośliwym oprogramowaniem. Ponadto narzędzie posiada szeroką gamę dodatkowych funkcji związanych z bezpieczeństwem komputera. Program w języku polskim.

Oprócz wyszukiwania niechcianego oprogramowania narzędzie umożliwia ochronę systemu poprzez monitorowanie zainstalowanych programów i zmian w ważnych plikach systemowych oraz rejestrze systemu Windows. W przypadku nieudanego usunięcia złośliwych programów, które spowodowały awarie, możesz cofnąć zmiany wprowadzone przez narzędzie. Najnowszą wersję możesz pobrać bezpłatnie od dewelopera: https://www.safer-networking.org/download/

Mam nadzieję, że przedstawione narzędzia antymalware pomogą Ci rozwiązać pojawiające się problemy, ale jeśli masz coś do dodania do recenzji, z przyjemnością wysłucham Twoich komentarzy do artykułu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz