Miejsce na dysku znika – zajmujemy się przyczynami

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Pracując w systemie Windows, czy to XP, 7, 8 czy Windows 10, z czasem można zauważyć, że miejsce na dysku gdzieś znika: dziś jest o jeden gigabajt mniej, jutro wyparowały kolejne dwa gigabajty.

Rozsądnym pytaniem jest, gdzie jest wolne miejsce na dysku i dlaczego. Od razu powiem, że zwykle nie jest to spowodowane przez wirusy lub złośliwe oprogramowanie. W większości przypadków za brakujące miejsce w odpowiedzi odpowiada sam system operacyjny, ale są też inne opcje. Zostanie to omówione w artykule. Gorąco polecam również zapoznanie się z materiałem: Jak wyczyścić dysk w systemie Windows. Kolejny przydatny przewodnik: Jak dowiedzieć się, co zajmuje miejsce na dysku.

Jedną z głównych przyczyn powolnego zmniejszania się ilości miejsca na dysku twardym jest praca funkcji systemu operacyjnego, a mianowicie:

Domyślnie system Windows przydziela pewną ilość miejsca na dysku twardym, aby rejestrować zmiany wprowadzone na komputerze podczas instalacji różnych programów i innych czynności. W miarę pisania nowych zmian możesz zauważyć, że miejsce na dysku jest marnowane.

Możesz skonfigurować ustawienia punktów przywracania w następujący sposób:

Nie doradzę, czy wyłączyć tę funkcję: tak, większość użytkowników z niej nie korzysta, jednak przy dzisiejszych wolumenach dysków twardych nie jestem pewien, czy wyłączenie ochrony znacznie rozszerzy możliwości przechowywania danych, ale nadal może nadejść przydatne.

W dowolnym momencie możesz usunąć wszystkie punkty przywracania, używając odpowiedniego elementu w ustawieniach ochrony systemu.

Obejmuje to również zapisane dane o aktualizacjach w folderze WinSxS, które również mogą zajmować znaczną ilość miejsca na dysku twardym – to znaczy, że miejsce znika z każdą aktualizacją systemu operacyjnego. Napisałem szczegółowo, jak wyczyścić ten folder w artykule Czyszczenie folderu WinSxS w Windows 7 i Windows 8. (Uwaga: nie usuwaj tego folderu w Windows 10, zawiera on ważne dane do odzyskania systemu w przypadku problemów).

Dwa kolejne pliki, które zajmują gigabajty miejsca na dysku twardym, to plik stronicowania pagefile.sys i plik hibernacji hibefil.sys. Jednocześnie, jeśli chodzi o hibernację, w Windows 8 i Windows 10 nigdy nie można z niego korzystać, a na dysku twardym nadal będzie plik, którego rozmiar będzie równy rozmiarowi pamięci RAM komputera. Bardzo szczegółowe na ten temat: plik stronicowania systemu Windows.

Możesz dostosować rozmiar pliku stronicowania w tym samym miejscu: Panel sterowania – System, po czym należy otworzyć zakładkę „Zaawansowane” i kliknąć przycisk „Ustawienia” w sekcji „Wydajność”.

Następnie przejdź do zakładki „Zaawansowane”. Tutaj możesz zmienić parametry rozmiaru pliku stronicowania na dyskach. Czy warto? Myślę, że nie i polecam pozostawienie autodopasowania. Jednak w Internecie można znaleźć alternatywne opinie w tej sprawie.

Jeśli chodzi o plik hibernacji, możesz przeczytać więcej o tym, co to jest i jak usunąć go z dysku w artykule Jak usunąć plik hiberfil.sys

Jeśli powyższe punkty nie pomogły ci określić, gdzie znika miejsce na dysku twardym i zwrócić je, oto kilka możliwych i najczęstszych przyczyn.

Większość programów tworzy pliki tymczasowe po uruchomieniu. Ale nie zawsze są usuwane, odpowiednio, gromadzą się.

Oprócz tego możliwe są również inne scenariusze:

Aby usunąć pliki tymczasowe, możesz użyć narzędzia systemowego Oczyszczanie dysku, które jest częścią systemu Windows, ale nie usunie ono wszystkich takich plików. Aby uruchomić Oczyszczanie dysku, w systemie Windows 7 wpisz „Oczyszczanie dysku” w polu wyszukiwania menu Start, a w systemie Windows 8 zrób to samo w wyszukiwaniu na ekranie Start.

O wiele lepszym sposobem jest użycie do tego celu specjalnego narzędzia, na przykład darmowego programu CCleaner. Możesz o tym przeczytać w artykule Korzystanie z CCleaner do dobrego wykorzystania. Możesz także polubić: Najlepsze programy do czyszczenia komputera.

I wreszcie bardzo częsty powód, dla którego na dysku twardym jest coraz mniej miejsca: sam użytkownik robi wszystko w tym celu.

Nie należy zapominać, że programy powinny zostać poprawnie odinstalowane, przynajmniej za pomocą elementu „Programy i funkcje” w Panelu sterowania systemu Windows. Nie powinieneś także „gromadzić” filmów, których nie będziesz oglądać, gier, w które nie będziesz grać i tak dalej na swoim komputerze.

Właściwie w ostatnim punkcie możesz napisać osobny artykuł, który będzie jeszcze bardziej obszerny niż ten: być może zostawię go na następny raz.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz