Menedżer pakietów PackageManagement (OneGet) w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jedną z najciekawszych innowacji w systemie Windows 10, której przeciętny użytkownik może nie zauważyć, jest wbudowany menedżer pakietów PackageManagement (dawniej OneGet), który ułatwia instalację, wyszukiwanie i inne zarządzanie programami na komputerze. Mówimy o instalowaniu programów z wiersza poleceń, a jeśli nie do końca wiesz, o co chodzi i dlaczego może to być przydatne, polecam najpierw obejrzeć wideo na końcu tej instrukcji.

Aktualizacja: Wbudowany menedżer pakietów nazywał się OneGet w wersjach wstępnych systemu Windows 10 i jest teraz modułem PackageManagement w PowerShell. Instrukcje zostały również zaktualizowane, jak z niego korzystać. Aktualizacja 2020: Microsoft wprowadził menedżera pakietów Winget.

PackageManagement jest częścią programu PowerShell w systemie Windows 10, a menedżera pakietów można również uzyskać, instalując system Windows Management Framework 5.0 dla systemu Windows 8.1. Ten artykuł to kilka przykładów użycia menedżera pakietów dla przeciętnego użytkownika, a także sposób włączenia repozytorium (rodzaj bazy danych, repozytorium) Chocolatey w PackageManagement (Chocolatey to niezależny menedżer pakietów, którego można używać w systemie Windows XP , 7 i 8 oraz odpowiednie repozytorium oprogramowania (więcej na temat używania Chocolatey jako niezależnego menedżera pakietów).

Aby użyć większości opisanych poniżej poleceń, musisz uruchomić program Windows PowerShell jako administrator.

Aby to zrobić, zacznij pisać PowerShell w wyszukiwaniu na pasku zadań, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy znaleziony wynik i wybierz „Uruchom jako administrator”.

Menedżer pakietów PackageManagement lub OneGet umożliwia pracę z programami (instalacja, usuwanie, wyszukiwanie, aktualizacja jeszcze nie udostępniona) w PowerShell za pomocą odpowiednich poleceń – podobne metody są dobrze znane użytkownikom Linuksa. Aby zorientować się, o czym mówimy, możesz spojrzeć na zrzut ekranu poniżej.

Zaletami tej metody instalowania programów są:

Możesz uzyskać listę poleceń dostępnych w PackageManagement za pomocą Get-Command -Module PackageManagement , kluczowe dla prostego użytkownika będą:

Pozostałe polecenia są przeznaczone do przeglądania źródeł pakietów (programów), dodawania ich i usuwania. Będziemy również potrzebować tej funkcji.

Niestety niewiele można znaleźć w preinstalowanych repozytoriach (źródłach programów), z którymi współpracuje PackageManagement, zwłaszcza jeśli chodzi o komercyjne (ale darmowe) produkty – Google Chrome, Skype, różne aplikacje i narzędzia.

Repozytorium NuGet oferowane przez Microsoft do instalacji domyślnie zawiera narzędzia programistyczne dla programistów, ale nie dla mojego typowego czytelnika (swoją drogą, w trakcie pracy z PackageManagement możesz być ciągle proszony o zainstalowanie dostawcy NuGet, nie znalazłem sposób na „pozbycie się” tego, z wyjątkiem jednokrotnego wyrażenia zgody na instalację).

Problem można jednak rozwiązać, dołączając repozytorium menedżera pakietów Chocolatey, w tym celu użyj polecenia:

Potwierdź instalację dostawcy Chocolatey, a po instalacji wprowadź polecenie:

Gotowe.

Ostatnim krokiem, który będzie wymagany w celu zainstalowania pakietów czekoladek, jest zmiana polityki wykonania. Aby zmienić, wprowadź polecenie, aby zezwolić na uruchamianie wszystkich podpisanych zaufanych skryptów PowerShell:

Polecenie umożliwia korzystanie z podpisanych skryptów pobranych z Internetu.

Od teraz pakiety z repozytorium Chocolatey będą działać w PackageManagement (OneGet). Jeśli napotkasz błędy podczas ich instalowania, spróbuj użyć opcji -Force.

A teraz prosty przykład użycia PackageManagement z podłączonym dostawcą Chocolatey.

Podsumowując – wszystko jest takie samo, ale w formacie wideo być może niektórym czytelnikom łatwiej będzie zrozumieć, czy będzie to dla niego przydatne, czy nie.

Na razie zobaczmy, jak będzie wyglądało zarządzanie pakietami w przyszłości: pojawiły się informacje o możliwym pojawieniu się interfejsu graficznego OneGet i wsparciu dla aplikacji desktopowych ze Sklepu Windows oraz innych możliwych perspektywach rozwoju produktu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz