Limit czasu w Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Windows 10 zapewnia funkcje kontroli rodzicielskiej, które pozwalają ograniczyć czas korzystania z komputera, uruchamiać programy, a także zabronić dostępu do niektórych witryn, pisałem o tym szczegółowo w artykule Kontrola rodzicielska systemu Windows 10 (możesz również użyć określonego materiału aby ustalić terminy pracy na komputerach członków rodziny, jeśli nie są zdezorientowane niuansami wymienionymi poniżej).

Ale jednocześnie te ograniczenia można skonfigurować tylko dla konta Microsoft, a nie dla konta lokalnego. I jeszcze jeden szczegół: podczas sprawdzania funkcji kontroli rodzicielskiej Windows 10 stwierdził, że jeśli przejdziesz pod kontrolowane konto dziecka, a w nim przejdziesz do ustawień konta i włączysz konto lokalne zamiast konta Microsoft, funkcje kontroli rodzicielskiej przestają działać . Zobacz też: Jak zablokować system Windows 10, jeśli ktoś spróbuje odgadnąć hasło.

Ten przewodnik pokazuje, jak ograniczyć czas korzystania z komputera z systemem Windows 10 dla konta lokalnego za pomocą wiersza poleceń. Aby zabronić wykonywania programów lub wizyt na niektórych stronach (a także otrzymywać raport na ich temat) w ten sposób nie zadziała, można to zrobić za pomocą kontroli rodzicielskiej, oprogramowania innych firm i, cóż, jakiegoś wbudowanego systemu narzędzia. Jeśli chodzi o blokowanie witryn i uruchamianie programów w systemie Windows, przydatne mogą być materiały Jak blokować witrynę, Edytor lokalnych zasad grupy dla początkujących (w tym artykule jako przykład podano blokowanie poszczególnych programów).

Na początek będziesz potrzebować lokalnego konta użytkownika (nie administratora), dla którego zostaną ustawione ograniczenia. Możesz to stworzyć w ten sposób:

Te same czynności, aby ustawić ograniczenia, należy wykonać z konta z uprawnieniami administratora, uruchamiając wiersz poleceń jako Administrator (można to zrobić za pomocą menu prawego przycisku myszy na przycisku Start).

Polecenie używane do ustawienia czasu, w którym użytkownik może zalogować się do systemu Windows 10, wygląda następująco:

nazwa użytkownika sieci / czas: dzień, godzina

W tym poleceniu:

Dla przykładu: trzeba ograniczyć wejście do dowolnych dni tygodnia tylko wieczorami, od 19 do 21 godzin dla użytkownika remontka. W tym przypadku używamy polecenia

net user remontka /time:M-Su,19:00-21:00

Jeśli potrzebujemy ustawić kilka zakresów, np. wejście jest możliwe od poniedziałku do piątku od 19 do 21, a w niedzielę od 7 rano do 21, polecenie można zapisać w następujący sposób:

net user remontka /time:M-F,19:00-21:00;Su,07:00-21:00

Podczas logowania się poza czasem dozwolonym przez polecenie, użytkownik zobaczy komunikat „Nie możesz się teraz zalogować z powodu ograniczeń Twojego konta. Spróbuj ponownie później.”

Aby usunąć wszystkie ograniczenia z konta, użyj polecenia net user username /time:all w wierszu polecenia jako administrator.

To tyle na temat tego, jak uniemożliwić logowanie się do systemu Windows w określonym czasie bez kontroli rodzicielskiej systemu Windows 10. Kolejną ciekawą funkcją jest instalowanie tylko jednej aplikacji, którą użytkownik systemu Windows 10 może uruchomić (tryb kiosku).

Podsumowując, jeśli użytkownik, dla którego ustawiłeś te limity, jest wystarczająco sprytny i wie, jak zadawać właściwe pytania do Google, będzie w stanie znaleźć sposób na wykorzystanie komputera. Dotyczy to prawie każdej metody tego rodzaju zakazu na komputerach domowych – haseł, programów kontroli rodzicielskiej i tym podobnych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz