Laptop szybko się wyczerpuje – co robić?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
7 min. czytania

Jeśli bateria twojego laptopa szybko się wyczerpuje, przyczyny tego mogą być bardzo różne: od prostego zużycia baterii po problemy z oprogramowaniem i sprzętem w urządzeniu, obecność złośliwego oprogramowania na komputerze, przegrzanie i podobne przyczyny.

W tym artykule szczegółowo opisano, dlaczego laptop może szybko się rozładowywać, jak zidentyfikować konkretny powód, dla którego się wyczerpuje, jak w miarę możliwości wydłużyć żywotność baterii i jak oszczędzać pojemność baterii laptopa przez dłuższy czas. Zobacz też: Telefon z Androidem szybko się rozładowuje, iPhone szybko się rozładowuje.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę i sprawdzić przy skracaniu żywotności baterii, jest stopień pogorszenia się stanu baterii laptopa. Co więcej, może to dotyczyć nie tylko starych urządzeń, ale także tych niedawno zakupionych: na przykład częste rozładowywanie baterii „do zera” może prowadzić do przedwczesnej degradacji baterii.

Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, w tym wbudowane narzędzie do raportowania baterii laptopa w Windows 10 i 8, ale polecam użyć programu AIDA64 – działa na prawie każdym sprzęcie (w przeciwieństwie do narzędzia wspomnianego wcześniej) i dostarcza wszystkich niezbędnych informacji nawet w wersji próbnej (sam program nie jest darmowy).

Możesz pobrać AIDA64 za darmo z oficjalnej strony https://www.aida64.com/downloads (jeśli nie chcesz instalować programu, pobierz go tam jako archiwum ZIP i po prostu rozpakuj, a następnie uruchom aida64.exe z wynikowy folder ).

W programie w sekcji „Komputer” – „Moc” można zobaczyć główne punkty w kontekście rozpatrywanego problemu – pojemność znamionową akumulatora i jego pojemność po pełnym naładowaniu (tj. początkową i prądową, należną do zużycia), inna pozycja „Stopień pogorszenia » pokazuje, o ile procent aktualna pełna pojemność jest niższa niż na tabliczce znamionowej.

Na podstawie tych danych można ocenić, czy to zużycie baterii powoduje szybkie rozładowywanie laptopa. Na przykład deklarowana żywotność baterii wynosi 6 godzin. Od razu odejmujemy 20 proc. za to, że producent udostępnia dane dla specjalnie stworzonych idealnych warunków, a następnie od uzyskanych 4,8 godziny (stopień zużycia baterii) odejmujemy kolejne 40 proc. (stopień zużycia baterii), pozostaje 2,88 godziny.

Jeśli żywotność baterii laptopa w przybliżeniu odpowiada tej liczbie podczas „cichego” użytkowania (przeglądarka, dokumenty), to najwyraźniej nie trzeba szukać dodatkowych powodów, oprócz zużycia baterii, wszystko jest normalne, a bateria żywotność odpowiada aktualnemu stanowi baterii.

Pamiętaj też, że nawet jeśli masz zupełnie nowego laptopa, dla którego deklarowana jest żywotność baterii na przykład 10 godzin, nie powinieneś liczyć na takie liczby w grach i „ciężkich” programach – 2,5-3,5 godziny norma.

Energia jest zużywana w taki czy inny sposób przez wszystkie programy działające na komputerze. Jednak najczęstszym powodem szybkiego rozładowywania laptopa są programy do automatycznego uruchamiania, programy działające w tle, które aktywnie uzyskują dostęp do dysku twardego i wykorzystują zasoby procesora (klienci torrent, programy do „automatycznego czyszczenia”, programy antywirusowe i inne) lub złośliwe oprogramowanie.

A jeśli nie musisz dotykać programu antywirusowego, warto zastanowić się, czy warto trzymać klienta torrent i narzędzia czyszczące na autoloadzie, a także sprawdzać komputer pod kątem złośliwego oprogramowania (na przykład w AdwCleaner).

Dodatkowo w systemie Windows 10 w sekcji Ustawienia – System – Bateria, klikając pozycję „Zobacz, które aplikacje wpływają na żywotność baterii”, możesz wyświetlić listę programów, które zużywają najwięcej baterii laptopa.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat rozwiązywania tych dwóch problemów (i niektórych powiązanych, takich jak awarie systemu operacyjnego), przeczytaj instrukcje: Co zrobić, jeśli komputer zwalnia (w rzeczywistości, nawet jeśli laptop działa bez widocznych hamulców, wszystkie przyczyny opisane w artykule mogą również prowadzić do zwiększonego zużycia baterii).

Innym częstym powodem niskiej żywotności baterii laptopa jest brak niezbędnych oficjalnych sterowników sprzętowych i zarządzania energią. Dotyczy to szczególnie tych użytkowników, którzy samodzielnie instalują i ponownie instalują system Windows, po czym używają pakietu sterowników do instalowania sterowników lub nie podejmują żadnych działań w celu zainstalowania sterowników, ponieważ „wszystko i tak działa”.

Sprzęt do notebooków większości producentów różni się od „standardowych” wersji tego samego sprzętu i może nie działać poprawnie bez sterowników chipsetu, ACPI (nie mylić z AHCI), a czasami dodatkowych narzędzi dostarczanych przez producenta. Tak więc, jeśli nie zainstalowałeś żadnych takich sterowników, ale polegasz na komunikacie Menedżera urządzeń, że „sterownik nie wymaga aktualizacji” lub jakimś programie do automatycznego instalowania sterowników, nie jest to właściwe podejście.

Prawidłowa ścieżka to:

Przykłady takich sterowników (mogą istnieć inne dla twojego laptopa, ale te przykłady mogą z grubsza sugerować, co jest wymagane):

Należy pamiętać, że najnowszy system operacyjny Microsoftu, Windows 10, może „zaktualizować” te sterowniki po instalacji, powodując problemy. Jeśli tak się stanie, instrukcja Jak wyłączyć aktualizacje sterowników systemu Windows 10 powinna pomóc.

Uwaga: Jeśli nieznane urządzenia są wyświetlane w menedżerze urządzeń, upewnij się, że zostały one określone, a także zainstaluj niezbędne sterowniki, zobacz Jak zainstalować nieznany sterownik urządzenia.

Kolejnym ważnym punktem, który może wpłynąć na to, jak szybko wyczerpie się bateria laptopa, jest kurz w obudowie i ciągłe przegrzewanie laptopa. Jeśli prawie ciągle słyszysz, jak wentylator układu chłodzenia laptopa wiruje dziko (a gdy laptop był nowy, był prawie niesłyszalny), rozważ naprawienie tego, ponieważ nawet obracanie się chłodnicy przy dużych prędkościach samo w sobie powoduje zwiększone zużycie energii.

Ogólnie polecam skontaktowanie się z profesjonalistami w celu oczyszczenia laptopa z kurzu, ale na wszelki wypadek: Jak wyczyścić laptopa z kurzu (metody dla nieprofesjonalistów i nie najskuteczniejsze).

I jeszcze kilka informacji na temat baterii, które mogą się przydać w przypadkach, gdy laptop szybko się rozładowuje:

Na tym chyba wszystko. Mam nadzieję, że niektóre z tych wskazówek pomogą przedłużyć żywotność baterii laptopa i żywotność baterii na jednym ładowaniu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz