Który system Windows jest lepszy

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

W różnych usługach pytań i odpowiedzi często pojawiają się pytania o to, który system Windows jest lepszy i dlaczego. Od siebie powiem, że zwykle nie podoba mi się tam treść odpowiedzi – sądząc po nich, najlepszy jest Windows XP, albo montaż Win 7. A jeśli ktoś pyta o Windows 8, niekoniecznie powiązany do walorów tego systemu operacyjnego, a na przykład do tego, jak zainstalować sterowniki – wielu „specjalistów” od razu radzi zburzyć Windows 8 (choć o to nie pytali) i zainstalować ten sam XP lub DVD Zver. Cóż, przy takim podejściu nie zdziw się, gdy coś nie działa, a niebieski ekran śmierci i błędy DLL są regularnym doświadczeniem.

Tutaj postaram się dać własną ocenę ostatnich trzech wersji systemu operacyjnego Microsoftu dla użytkowników, pomijając Vistę:

Postaram się być jak najbardziej obiektywny, ale nie wiem, jak to zrobić.

Windows XP został wydany w 2003 roku. Niestety nie mogłem znaleźć informacji o tym, kiedy SP3 został wydany, ale i tak – system operacyjny jest stary i w rezultacie mamy:

I to nie wszystkie niedociągnięcia. Wielu pisze o wyjątkowej niezawodności Win XP. Tutaj śmiem się nie zgodzić – w tym systemie operacyjnym, nawet jeśli nic nie pobierasz i używasz standardowego zestawu programów, prosta aktualizacja sterownika karty graficznej może prowadzić do niebieskiego ekranu śmierci i innych awarii w systemie operacyjnym.

Tak czy inaczej, sądząc po statystykach mojej strony, ponad 20% odwiedzających korzysta z systemu Windows XP. Ale myślę, że wcale tak nie jest, ponieważ ta wersja Windowsa jest lepsza od pozostałych – są to raczej stare komputery, budżetowe i komercyjne organizacje, w których aktualizacja systemu operacyjnego i floty komputerowej nie jest najczęstszym wydarzeniem. Rzeczywiście, dziś jedynym zastosowaniem Windows XP, moim zdaniem, są stare komputery (lub stare netbooki) do poziomu jednordzeniowych Pentium IV i 1-1,5 GB pamięci RAM, używane głównie do pracy z różnego rodzaju dokumentami. W innych przypadkach korzystanie z Windows XP uważam za nieuzasadnione.

Z powyższego wynika, że ​​odpowiednie dla współczesnego komputera wersje Windows to 7 i 8. Która jest lepsza – tutaj chyba każdy powinien zdecydować sam, bo jednoznacznie można powiedzieć, że Windows 7 czy Windows 8 nie będzie działał lepiej , zbyt wiele zależy od łatwości obsługi, bo interfejs i schemat interakcji z komputerem w najnowszym systemie operacyjnym bardzo się zmienił, natomiast funkcjonalnie Win 7 i Win 8 różnią się nie na tyle, by jeden z nich można nazwać najlepszym.

W systemie Windows 7 mamy wszystko, czego potrzebujemy do uruchomienia komputera z komputerem:

Tak więc korzystanie z Windows 7 jest całkiem rozsądne i ten system operacyjny można nazwać jednym z dwóch najlepszych Windowsów. Tak przy okazji nie dotyczy to różnego rodzaju „zestawów” – nie instaluj, gorąco polecam.

Wszystko, co napisano o Windows 7, w pełni odnosi się do najnowszego systemu operacyjnego – Windows 8. Zasadniczo, z punktu widzenia implementacji technicznej, te systemy operacyjne nie różnią się zbytnio, korzystają z tego samego jądra (jednak zaktualizowane może pojawić się w Windows 8.1) i posiada kompletny zestaw funkcji do obsługi całego sprzętu i oprogramowania.

Zmiany w Windows 8 dotyczyły przede wszystkim interfejsu i sposobów interakcji z systemem operacyjnym, o czym pisałem dostatecznie szczegółowo w kilku artykułach na temat Praca w Windows 8. Niektórzy lubią innowacje, inni ich nie lubią. Oto mała lista tego, co moim zdaniem sprawia, że ​​Windows 8 jest lepszy niż Windows 7 (jednak nie każdy powinien podzielić się moją opinią):

Interfejs Windows 8

To jest krótkie. Są też wady – np. ekran Start w Windows 8 osobiście mi przeszkadza, ale brak przycisku Start – i nie używam żadnych programów, aby przywrócić menu startowe do Windows 8. Myślę więc, że to kwestia osobiste preferencje. W każdym razie, jeśli chodzi o systemy operacyjne od Microsoftu, te dwa są obecnie najlepsze – Windows 7 i Windows 8.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz