Krytyczne menu Start i błąd Cortany w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Po aktualizacji do systemu Windows 10 znaczna liczba użytkowników napotkała fakt, że system zgłasza wystąpienie błędu krytycznego – menu startowe i Cortana nie działają. Jednocześnie przyczyna takiego błędu nie jest do końca jasna: może się to zdarzyć nawet w świeżo zainstalowanym czystym systemie.

Poniżej opiszę znane metody naprawy krytycznego błędu menu Start w systemie Windows 10, jednak nie można zagwarantować ich wydajności: w niektórych przypadkach naprawdę pomagają, w innych nie. Według najnowszych dostępnych informacji Microsoft zdaje sobie sprawę z problemu, a nawet wydał aktualizację, aby go naprawić miesiąc temu (masz wszystkie zainstalowane aktualizacje, mam nadzieję), ale błąd nadal niepokoi użytkowników. Kolejna instrukcja na podobny temat: Menu Start nie działa w systemie Windows 10.

Pierwszy sposób naprawienia tego błędu jest oferowany przez sam Microsoft i polega albo po prostu na ponownym uruchomieniu komputera (czasami może to działać, spróbuj) lub uruchomieniu komputera lub laptopa w trybie awaryjnym, a następnie ponownym uruchomieniu go w trybie normalnym (działa częściej).

Jeśli wszystko powinno być jasne po prostym ponownym uruchomieniu, na wszelki wypadek powiem ci, jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym.

Naciśnij klawisze Windows + R na klawiaturze, wpisz msconfig i naciśnij Enter. Na zakładce „Uruchom” w oknie konfiguracji systemu wybierz bieżący system, zaznacz element „Tryb awaryjny” i zastosuj ustawienia. Następnie uruchom ponownie komputer. Jeśli ta opcja z jakiegoś powodu nie jest odpowiednia, inne metody można znaleźć w instrukcjach trybu awaryjnego systemu Windows 10.

Dlatego, aby usunąć krytyczny komunikat o błędzie menu Start i Cortany, wykonaj następujące czynności:

W wielu przypadkach te proste czynności już pomagają (inne opcje rozważymy później), natomiast według niektórych komunikatów na forach – nie pierwszy raz (to nie żart, naprawdę piszą, że po 3 restartach zadziałało, mogę nie potwierdzaj ani nie zaprzeczaj). Ale zdarza się, że po tym błąd pojawia się ponownie.

Nie spotkałem się z tym osobiście, ale użytkownicy zgłaszają, że wiele ze wskazanych problemów pojawiło się albo po zainstalowaniu programu antywirusowego w systemie Windows 10, albo po prostu po zapisaniu go podczas procesu aktualizacji systemu operacyjnego (zalecane jest usunięcie programu antywirusowego przed aktualizacją do systemu Windows 10 i dopiero potem zainstaluj go ponownie). Jednocześnie najczęściej nazywanym winowajcą jest antywirus Avast (w moim teście po zainstalowaniu nie pojawiły się żadne błędy).

Jeśli podejrzewasz, że podobna sytuacja może być przyczyną Twojego przypadku, możesz spróbować usunąć program antywirusowy. Jednocześnie w przypadku programu antywirusowego Avast lepiej jest użyć narzędzia do usuwania Avast Uninstall Utility dostępnego na oficjalnej stronie internetowej (należy uruchomić program w trybie awaryjnym).

Jako dodatkowe przyczyny krytycznego błędu menu startowego w systemie Windows 10 wywoływane są wyłączone usługi (jeśli są wyłączone, spróbuj włączyć i ponownie uruchomić komputer), a także zainstalować różne programy w celu „ochrony” systemu przed złośliwym oprogramowaniem. Warto sprawdzić również ten.

I wreszcie, innym możliwym sposobem rozwiązania problemu, jeśli jest on spowodowany przez najnowsze instalacje programów i innego oprogramowania, jest uruchomienie Przywracania systemu za pomocą Panelu sterowania – Odzyskiwanie. Sensowne jest również uruchomienie polecenia sfc / scannow z wiersza polecenia jako administrator.

Jeśli wszystkie opisane metody naprawy błędu okazały się nieskuteczne, pozostaje metoda zresetowania systemu Windows 10 i automatycznej ponownej instalacji systemu (dysk, dysk flash lub obraz nie są potrzebne), pisałem szczegółowo o tym, jak to zrobić zrób to w artykule Przywracanie systemu Windows 10.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz