Korzystanie z Microsoft Remote Desktop (zdalne sterowanie komputerem)

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
9 min. czytania

Obsługa RDP – protokół zdalnego pulpitu jest obecny w systemie Windows od wersji XP, ale nie każdy wie, jak używać (lub nawet mieć) Microsoft Remote Desktop do zdalnego łączenia się z komputerem z systemem Windows 10, 8 lub Windows 7, w tym bez użycia jakiekolwiek oprogramowanie stron trzecich.

W tym przewodniku opisano, jak korzystać z Microsoft Remote Desktop na komputerze z systemem Windows, Mac OS X oraz urządzeniach mobilnych z systemem Android, iPhone i iPad. Chociaż proces nie różni się zbytnio dla wszystkich tych urządzeń, z wyjątkiem tego, że w pierwszym przypadku wszystko, co potrzebne, jest częścią systemu operacyjnego. Zobacz też: Najlepsze programy do zdalnego dostępu do Twojego komputera.

Uwaga: można łączyć się tylko z komputerami z systemem Windows Pro lub nowszym (można również łączyć się z wersji Home), ale system Windows 10 ma nowe połączenie pulpitu zdalnego, które jest bardzo łatwe dla początkujących użytkowników, co jest odpowiednie w sytuacjach, gdy jest wymagane jednorazowo i wymaga połączenia z Internetem, zobacz Zdalne łączenie z komputerem za pomocą aplikacji Szybka pomoc systemu Windows 10.

Domyślnie zdalny pulpit przez RDP zakłada, że ​​połączysz się z jednym komputerem z innego urządzenia znajdującego się w tej samej sieci lokalnej (w domu zwykle oznacza to połączenie z tym samym routerem. Istnieją sposoby łączenia się przez Internet, które będziemy omówić na końcu artykułu).

Aby się połączyć, musisz znać adres IP komputera w sieci lokalnej lub nazwę komputera (druga opcja działa tylko wtedy, gdy włączone jest wykrywanie sieci), a biorąc pod uwagę, że w większości konfiguracji domowych adres IP stale się zmienia przed rozpoczęciem zalecam przypisanie statycznego adresu IP (tylko w sieci lokalnej, ten statyczny adres IP nie ma nic wspólnego z Twoim dostawcą Internetu) dla komputera, z którym zostanie nawiązane połączenie.

Mogę to zrobić na dwa sposoby. Proste: przejdź do panelu sterowania – Centrum sieci i udostępniania (lub kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia w obszarze powiadomień – Centrum sieci i udostępniania. W systemie Windows 10 1709 brakuje elementu w menu kontekstowym: ustawienia sieciowe otwierają się w nowy interfejs, na dole którego znajduje się link do otwarcia Centrum sieci i udostępniania, więcej szczegółów: Jak otworzyć Centrum sieci i udostępniania w systemie Windows 10). W sekcji Wyświetl aktywne sieci kliknij sieć lokalną (Ethernet) lub połączenie Wi-Fi i kliknij przycisk „Szczegóły” w następnym oknie.

Z tego okna będziesz potrzebować informacji o adresie IP, domyślnej bramie i serwerach DNS.

Zamknij okno szczegółów połączenia i kliknij „Właściwości” w oknie stanu. Na liście komponentów używanych przez połączenie należy wybrać Protokół internetowy w wersji 4, kliknąć przycisk „Właściwości”, następnie w oknie konfiguracyjnym wprowadzić otrzymane wcześniej parametry i kliknąć „OK”, a następnie ponownie.

Gotowe, teraz twój komputer ma statyczny adres IP, którego potrzebujesz, aby połączyć się ze zdalnym pulpitem. Drugim sposobem przypisania statycznego adresu IP jest użycie ustawień serwera DHCP routera. Z reguły istnieje możliwość powiązania konkretnego IP przez adres MAC. Nie będę wdawał się w szczegóły, ale jeśli wiesz, jak samodzielnie skonfigurować router, możesz sobie z tym poradzić.

Inną rzeczą do zrobienia jest włączenie połączeń RDP na komputerze, z którym będziesz się łączyć. W systemie Windows 10, począwszy od wersji 1709, można zezwolić na połączenie zdalne w Ustawienia – System – Pulpit zdalny.

W tym samym miejscu, po włączeniu Pulpitu zdalnego, zostanie wyświetlona nazwa komputera, przez który można się połączyć (zamiast adresu IP), jednak aby korzystać z połączenia po nazwie, należy zmienić profil sieciowy na „Prywatny” „Publiczna” (zobacz Jak zmienić sieć prywatną na publiczną i odwrotnie w systemie Windows 10).

W poprzednich wersjach systemu Windows przejdź do panelu sterowania i wybierz „System”, a następnie na liście po lewej – „Ustawienia zdalnego dostępu”. W oknie opcji włącz „Zezwalaj na połączenia pomocy zdalnej z tym komputerem” i „Zezwalaj na połączenia zdalne z tym komputerem”.

W razie potrzeby określ użytkowników systemu Windows, którym chcesz przyznać dostęp, możesz utworzyć osobnego użytkownika dla połączeń pulpitu zdalnego (domyślnie dostęp jest przyznawany kontu, na którym jesteś zalogowany oraz wszystkim administratorom systemu). Wszystko gotowe do startu.

Aby połączyć się ze zdalnym pulpitem, nie musisz instalować dodatkowych programów. Po prostu zacznij wpisywać „połączenie pulpitu zdalnego” w polu wyszukiwania (w menu startowym systemu Windows 7, pasku zadań systemu Windows 10 lub ekranie startowym systemu Windows 8 i 8.1), aby uruchomić narzędzie do połączeń. Lub naciśnij klawisze Win + R, wpisz mstsc i naciśnij Enter.

Domyślnie zobaczysz tylko okno, w którym powinieneś wpisać adres IP lub nazwę komputera, z którym chcesz się połączyć – możesz to wpisać, kliknąć „Połącz”, wpisać nazwę użytkownika i hasło, aby zażądać informacji o koncie (nazwa użytkownika i hasło komputera zdalnego ), po czym zobaczysz ekran komputera zdalnego.

Możesz także skonfigurować ustawienia obrazu, zapisać konfigurację połączenia, przesłać dźwięk – w tym celu kliknij „Pokaż ustawienia” w oknie połączenia.

Jeśli wszystko zostało zrobione poprawnie, po krótkim czasie zobaczysz ekran komputera zdalnego w oknie Podłączanie pulpitu zdalnego.

Aby połączyć się z komputerem z systemem Windows na komputerze Mac, musisz pobrać aplikację Microsoft Remote Desktop z App Store. Po uruchomieniu aplikacji kliknij przycisk ze znakiem plus, aby dodać komputer zdalny – nadaj mu nazwę (dowolną), wpisz adres IP (w polu „Nazwa komputera”), nazwę użytkownika i hasło do połączenia.

W razie potrzeby ustaw parametry ekranu i inne szczegóły. Następnie zamknij okno ustawień i kliknij dwukrotnie nazwę zdalnego pulpitu na liście, aby się połączyć. Jeśli wszystko zostało zrobione poprawnie, zobaczysz pulpit systemu Windows w oknie lub na pełnym ekranie (w zależności od ustawień) na komputerze Mac.

Osobiście używam RDP właśnie w Apple OS X. Na moim MacBooku Air nie trzymam maszyn wirtualnych z Windowsem i nie instaluję go na osobnej partycji – w pierwszym przypadku system zwolni, w drugim Znacznie skrócę żywotność baterii (plus niedogodność restartów). Więc po prostu łączę się przez Microsoft Remote Desktop z moim fajnym komputerem stacjonarnym, jeśli potrzebuję systemu Windows.

Microsoft Remote Desktop Connection prawie nie różni się od telefonów i tabletów z Androidem, iPhone’ów i iPadów. Zainstaluj więc aplikację Microsoft Remote Desktop na Androida lub Microsoft Remote Desktop na iOS i uruchom ją.

Na ekranie głównym kliknij „Dodaj” (w wersji iOS następnie wybierz „Dodaj komputer lub serwer”) i wprowadź parametry połączenia – podobnie jak w poprzedniej wersji jest to nazwa połączenia (według własnego uznania, tylko w Android), adres IP komputera, nazwa użytkownika i hasło do logowania do systemu Windows. W razie potrzeby ustaw inne opcje.

Gotowe, możesz połączyć się i zdalnie sterować komputerem z urządzenia mobilnego.

Na oficjalnej stronie Microsoftu znajduje się instrukcja jak zezwolić na połączenia z pulpitem zdalnym przez Internet (tylko w języku angielskim). Polega na przekierowaniu portu 3389 na routerze na adres IP Twojego komputera, a następnie połączeniu się z publicznym adresem Twojego routera wskazującym ten port.

Moim zdaniem nie jest to najlepsza opcja i jest bezpieczniejsza, a może łatwiejsza – utworzyć połączenie VPN (za pomocą routera lub Windowsa) i połączyć się przez VPN z komputerem, a następnie korzystać ze zdalnego pulpitu tak, jakbyś był w ta sama sieć lokalna (jednak przekierowanie portów jest nadal wymagane).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz