Kopia zapasowa systemu Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
12 min. czytania

W tym przewodniku opisano krok po kroku 5 sposobów tworzenia kopii zapasowej systemu Windows 10 zarówno za pomocą wbudowanych narzędzi, jak i bezpłatnych programów innych firm. Oraz o tym, jak użyć kopii zapasowej do przywrócenia systemu Windows 10 w przyszłości, jeśli pojawią się problemy.Zobacz też: Kopia zapasowa sterowników systemu Windows 10

Kopia zapasowa w tym przypadku jest pełnym obrazem systemu Windows 10 ze wszystkimi aktualnie zainstalowanymi programami, użytkownikami, ustawieniami i innymi rzeczami (to znaczy, że nie są to punkty przywracania systemu Windows 10, które zawierają tylko informacje o zmianach w plikach systemowych). Tak więc, używając kopii zapasowej do przywrócenia komputera lub laptopa, otrzymujesz stan systemu operacyjnego i programów, który był w momencie tworzenia kopii.

Po co to jest? – Przede wszystkim, aby w razie potrzeby szybko przywrócić system do wcześniej zapisanego stanu. Przywracanie z kopii zapasowej zajmuje znacznie mniej czasu niż ponowna instalacja systemu Windows 10 i konfiguracja systemu i urządzeń. Poza tym jest to łatwiejsze dla początkującego użytkownika. Zaleca się tworzenie takich obrazów systemu natychmiast po czystej instalacji i wstępnej konfiguracji (instalacji sterowników urządzeń) – w ten sposób kopia zajmuje mniej miejsca, jest tworzona szybciej i w razie potrzeby stosowana. Możesz być także zainteresowany: przechowywaniem kopii zapasowych plików za pomocą historii plików systemu Windows 10.

Windows 10 zawiera kilka opcji tworzenia kopii zapasowych systemu. Najłatwiejszą do zrozumienia i obsługi, a jednocześnie w pełni funkcjonalną metodą jest utworzenie obrazu systemu za pomocą funkcji tworzenia kopii zapasowych i przywracania w panelu sterowania.

Aby znaleźć te funkcje, możesz przejść do Panelu sterowania systemu Windows 10 (Zacznij pisać „Panel sterowania” w polu wyszukiwania na pasku zadań. Po otwarciu panelu sterowania w polu widoku w prawym górnym rogu ustaw „Ikony”) – Historia plików, a następnie w lewym dolnym rogu wybierz Kopia zapasowa obrazu systemu.

Kolejne kroki są dość proste.

To wszystko. Masz teraz kopię zapasową przywracania systemu Windows 10.

Odzyskiwanie odbywa się w środowisku odzyskiwania systemu Windows 10, do którego można uzyskać dostęp zarówno z działającego zainstalowanego systemu operacyjnego (w tym przypadku musisz być administratorem systemu), jak i z dysku odzyskiwania (wcześniej utworzonego przez narzędzia systemowe. Zobacz Tworzenie dysk odzyskiwania systemu Windows 10) lub rozruchowy dysk flash USB (dysk) z systemem Windows 10. Opiszę każdą opcję.

W środowisku odzyskiwania, w kolejności, wybierz następujące elementy „Rozwiązywanie problemów” – „Opcje zaawansowane” – „Odzyskiwanie obrazu systemu”.

Jeśli system znajdzie obraz systemu na podłączonym dysku twardym lub dysku DVD, natychmiast poprosi o przywrócenie z niego. Obraz systemu można również określić ręcznie.

W drugim etapie, w zależności od konfiguracji dysków i partycji, zostaniesz poproszony lub nie, aby wybrać partycje na dysku, które zostaną nadpisane danymi z kopii zapasowej systemu Windows 10. Jednocześnie, jeśli zobrazowałeś tylko dysk C i od tego czasu nie zmieniałeś struktury partycji, nie powinieneś martwić się o bezpieczeństwo danych na D i innych dyskach.

Po potwierdzeniu operacji przywracania systemu z obrazu rozpocznie się sam proces przywracania. Na koniec, jeśli wszystko poszło dobrze, ustaw BIOS tak, aby uruchamiał się z dysku twardego komputera (jeśli został zmieniony) i uruchom system Windows 10 w stanie, w którym została utworzona kopia zapasowa.

Twój system jest domyślnie wyposażony w narzędzie wiersza poleceń DISM, które umożliwia zarówno tworzenie obrazu systemu Windows 10, jak i przywracanie z kopii zapasowej. Podobnie jak w poprzednim przypadku, wynikiem kroków opisanych poniżej będzie kompletna kopia systemu operacyjnego i zawartości partycji systemowej w obecnym stanie.

Przede wszystkim, aby wykonać kopię zapasową za pomocą DISM.exe, musisz uruchomić środowisko odzyskiwania systemu Windows 10 (jak to zrobić, opisano w poprzedniej sekcji, w opisie procesu odzyskiwania), ale nie uruchamiaj „Przywracanie obrazu systemu”, ale „Wiersz poleceń”.

W wierszu polecenia wprowadź kolejno następujące polecenia (i wykonaj następujące czynności):

W powyższym poleceniu dysk D: to ten, na którym zapisana jest kopia zapasowa systemu pod nazwą Win10Image.wim, a sam system znajduje się na dysku E. Po uruchomieniu polecenia będziesz musiał chwilę poczekać, aż kopia zapasowa zostanie wykonana. gotowe, w wyniku pojawi się komunikat „Operacja zakończona pomyślnie”. Teraz możesz wyjść ze środowiska przywracania i kontynuować korzystanie z systemu operacyjnego.

Korzystanie z kopii zapasowej utworzonej w DISM.exe odbywa się również w środowisku odzyskiwania systemu Windows 10 (w wierszu poleceń). Jednocześnie, w zależności od sytuacji, w której staniesz przed koniecznością przywrócenia systemu, kroki mogą się nieznacznie różnić. We wszystkich przypadkach partycja systemowa dysku zostanie wstępnie sformatowana (należy więc zadbać o znajdujące się na niej dane).

Pierwszy scenariusz polega na zachowaniu struktury partycji na dysku twardym (jest dysk C, partycja zarezerwowana przez system i prawdopodobnie inne partycje). Uruchom następujące polecenia w wierszu poleceń:

Po wdrożeniu kopii zapasowej na partycji systemowej dysku, pod warunkiem, że nie ma uszkodzeń i zmian w bootloaderze (patrz punkt 5), możesz po prostu wyjść ze środowiska przywracania i uruchomić przywrócony system operacyjny. Jeśli wykonałeś kroki od 6 do 8, dodatkowo uruchom następujące polecenia:

Wychodzimy ze środowiska odzyskiwania i ponownie uruchamiamy komputer – Windows 10 powinien uruchomić się do wcześniej zapisanego stanu. Jest jeszcze inna opcja: nie masz partycji z bootloaderem na dysku, w takim przypadku najpierw utwórz ją za pomocą diskpart (rozmiar około 300 MB, w FAT32 dla UEFI i GPT, w NTFS dla MBR i BIOS).

Opisane powyżej kroki tworzenia kopii zapasowej można wykonać w prostszy sposób, korzystając z interfejsu graficznego w bezpłatnym programie Dism++.

Kroki będą następujące:

W rezultacie otrzymasz obraz .wim swojego systemu ze wszystkimi ustawieniami, użytkownikami i zainstalowanymi programami.

W przyszłości możesz go odzyskać za pomocą wiersza poleceń, jak opisano powyżej, lub nadal używając Dism ++, ale w tym celu będziesz musiał uruchomić go z dysku flash USB (lub w środowisku odzyskiwania, w każdym razie, program nie powinien znajdować się na tym samym dysku, którego zawartość jest przywracana). Można to zrobić w ten sposób:

Więcej informacji o programie, jego funkcjach i skąd go pobrać: Konfigurowanie, czyszczenie i przywracanie systemu Windows 10 w Dism++

O Macrium Reflect pisałem już w osobnym artykule o przenoszeniu Windowsa 10 na dysk SSD w Macium Reflect Free – doskonałym, darmowym i stosunkowo prostym programie do tworzenia kopii zapasowych, tworzenia obrazów dysków twardych i podobnych zadań. Obsługuje tworzenie przyrostowych i różnicowych kopii zapasowych, w tym automatyczne planowanie.

Możesz odzyskać z obrazu zarówno za pomocą samego programu, jak i utworzonego w nim rozruchowego dysku flash USB lub dysku, który jest tworzony w pozycji menu „Inne zadania” – „Utwórz nośnik ratunkowy”. Domyślnie dysk tworzony jest w oparciu o system Windows 10, a pliki do niego pobierane są z Internetu (około 500 MB, podczas gdy podczas instalacji pojawia się monit o pobranie danych i utworzenie takiego dysku przy pierwszym uruchomieniu).

Macrium Reflect ma sporo ustawień i opcji, ale w przypadku podstawowych kopii zapasowych systemu Windows 10 przez początkującego użytkownika ustawienia domyślne są w porządku. Dowiedz się więcej o korzystaniu z Macrium Reflect i skąd pobrać program w osobnym przewodniku Jak wykonać kopię zapasową systemu Windows 10 na Macrium Reflect.

Inną opcją tworzenia kopii zapasowych systemu jest prosty darmowy program Aomei Backupper Standard. Być może jego użycie dla wielu użytkowników będzie najłatwiejszą opcją. Jeśli interesuje Cię bardziej złożona, ale i bardziej zaawansowana opcja bezpłatna, polecam zapoznać się z instrukcją: Kopie zapasowe przy użyciu narzędzia Veeam Agent dla Microsoft Windows Bezpłatnie.

Po uruchomieniu programu przejdź do zakładki „Kopia zapasowa” i wybierz rodzaj kopii zapasowej, którą chcesz utworzyć. W ramach tej instrukcji będzie to obraz systemu – Kopia zapasowa systemu (utworzony zostanie obraz partycji z bootloaderem i obraz partycji systemowej dysku).

Określ nazwę kopii zapasowej, a także lokalizację do zapisania obrazu (w kroku 2) — może to być dowolny folder, dysk lub lokalizacja sieciowa. Ponadto, jeśli chcesz, możesz ustawić opcje w pozycji „Opcje kopii zapasowej”, ale dla początkującego użytkownika ustawienia domyślne są całkowicie w porządku. Kliknij przycisk „Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej” i poczekaj na zakończenie procedury tworzenia obrazu systemu.

Możesz później przywrócić komputer do zapisanego stanu bezpośrednio z interfejsu programu, ale lepiej najpierw utworzyć dysk rozruchowy lub dysk flash USB za pomocą Aomei Backupper, aby w razie problemów z uruchomieniem systemu operacyjnego można było z nich uruchomić i przywróć system z istniejącego obrazu. Tworzenie takiego dysku odbywa się za pomocą elementu programu „Narzędzia” – „Utwórz nośnik startowy” (w tym przypadku dysk można utworzyć zarówno w oparciu o WinPE, jak i Linux).

Podczas uruchamiania z rozruchowego dysku USB lub płyty CD Aomei Backupper Standard zobaczysz zwykłe okno programu. Na karcie „Przywróć” w elemencie „Ścieżka” określ ścieżkę do zapisanej kopii zapasowej (jeśli lokalizacje nie zostały określone automatycznie), wybierz ją z listy i kliknij „Dalej”.

Upewnij się, że system Windows 10 został przywrócony do właściwych lokalizacji i kliknij przycisk „Rozpocznij przywracanie”, aby rozpocząć stosowanie kopii zapasowej systemu.

Możesz pobrać Aomei Backupper Standard za darmo z oficjalnej strony https://www.ubackup.com/ (Z jakiegoś powodu filtr SmartScreen w Microsoft Edge blokuje program podczas ładowania. Virustotal.com nie pokazuje niczego złośliwego wykrytego.) Podobny program innego dewelopera – EaseUS Todo Backup Free.

To nie wszystkie sposoby tworzenia obrazów i kopii zapasowych systemu. Istnieje wiele programów, które to umożliwiają, na przykład wiele znanych produktów firmy Acronis. Istnieją narzędzia wiersza poleceń, takie jak imagex.exe (i recimg zniknęły w systemie Windows 10), ale myślę, że w powyższym artykule jest wystarczająco dużo opcji.

Nawiasem mówiąc, nie zapominaj, że system Windows 10 ma „wbudowany” obraz odzyskiwania, który umożliwia automatyczną ponowną instalację systemu (w Ustawieniach – Aktualizacja i zabezpieczenia – Odzyskiwanie lub w środowisku odzyskiwania), więcej o tym i nie tylko w artykuł Odzyskiwanie systemu Windows 10.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz