Konwertuj MBR na GPT za pomocą mbr2gpt.exe w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W systemie Windows 10, począwszy od wersji 1703, pojawiło się wbudowane narzędzie MBR2GPT, które pozwala na konwersję dysku z MBR na GPT w instalatorze, w środowisku odzyskiwania, a nawet w działającym systemie operacyjnym i robi to bez utraty danych a jeśli masz już zainstalowany system Windows w trybie Legacy 10, będzie on nadal uruchamiał się poprawnie, ale w trybie UEFI.

Ten podręcznik dotyczy korzystania z narzędzia Microsoft do konwersji dysków z MBR na GPT w różnych scenariuszach oraz ograniczeń, które sprawiają, że nie nadaje się do każdego zadania. Samo narzędzie znajduje się w C:WindowsSystem32MBR2GPT.EXE. Może się również przydać: Jak przekonwertować GPT na MBR, Jak sprawdzić, czy dysk to MBR czy GPT na komputerze.

Szczególnie interesujące może być użycie narzędzia do konwersji dysku z MBR na GPT bez utraty danych podczas instalacji systemu Windows 10, gdy błąd „Instalacja na tym dysku nie jest możliwa. Wybrany dysk ma tablicę partycji MBR” i możemy to zrobić, ale jest kilka ważnych ograniczeń.

Ograniczenia mbr2gpt.exe są następujące: dysk musi być dyskiem systemowym (z obszarem rozruchowym systemu Windows) z tabelą partycji MBR, zawierać nie więcej niż 3 partycje (i odpowiednio nie może zawierać partycji rozszerzonej wyświetlanej w Zarządzanie dyskami w zielonym). Dla wielu zwykłych użytkowników warunki te są spełnione, a zatem możesz korzystać z narzędzia. Jeśli istnieje partycja rozszerzona i nie ma na niej ważnych danych, możesz ją najpierw usunąć.

Tak więc, jeśli wcześniej zainstalowałeś system w trybie Legacy na MBR i nie udało Ci się jeszcze usunąć partycji systemowych, zwykle możesz przekonwertować dysk na GPT w instalatorze bez utraty danych, kroki będą wyglądać tak:

W rezultacie mbr2gpt zapisze istniejące partycje i utworzy nową partycję z bootloaderem EFI systemu lub przekonwertuje na nią partycję zarezerwowaną przez system. W oknie instalacji Windows 10 klikamy „Aktualizuj”, otrzymujemy aktualną konfigurację partycji.

Ponadto, według własnego uznania, możesz wykonać dowolne czynności na partycjach i kontynuować instalację systemu Windows 10 bez komunikatów, że instalacja na tym dysku nie jest możliwa ze względu na tabelę partycji MBR.

Jeśli przeczytałeś poprzednią część, możesz już zgadnąć, do czego jeszcze możesz użyć tego rodzaju konwersji z MBR na GPT i do czego tak naprawdę zostało pierwotnie stworzone narzędzie mbr2gpt.exe – możesz przekonwertować dysk bez ponownej instalacji systemu Windows 10, automatycznie utwórz bootloader dla UEFI i w przyszłości pracuj z tym samym systemem na dysku GPT bez ponownej instalacji lub utraty danych.

Wszystkie kroki będą takie same, jak opisane powyżej, z wyjątkiem tego, że nie trzeba dodatkowo wykonywać żadnych akcji z partycjami i kontynuować instalację, a po konwersji do BIOS należy ustawić UEFI jako główny tryb rozruchu. Jednocześnie możesz wykonać te kroki nie tylko uruchamiając z rozruchowego dysku flash USB, ale także przechodząc do wiersza poleceń w środowisku odzyskiwania systemu Windows 10. Aby uruchomić środowisko odzyskiwania, użyj ścieżki: Ustawienia – Aktualizacja i bezpieczeństwo – Odzyskiwanie – Uruchom ponownie teraz.

Więcej informacji na temat mbr2gpt.exe, zaawansowanych opcji i metod użytkowania można znaleźć w białej księdze w witrynie firmy Microsoft: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/mbr-to-gpt

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz