Konfigurowanie sieci LAN między komputerami z systemem Windows 10, 8 i 7

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

W tym przewodniku przyjrzymy się szczegółowo, jak utworzyć sieć lokalną między komputerami z dowolną najnowszą wersją systemu Windows, w tym Windows 10 i 8, a także udostępniać pliki i foldery w sieci lokalnej.

Zwracam uwagę, że dzisiaj, kiedy w prawie każdym mieszkaniu jest router Wi-Fi (router bezprzewodowy), stworzenie sieci lokalnej nie wymaga dodatkowego sprzętu (ponieważ wszystkie urządzenia są już połączone przez router za pomocą kabla lub Wi-Fi) i będą pozwalają nie tylko przesyłać pliki między komputerami, ale na przykład oglądać filmy i słuchać muzyki zapisanej na dysku twardym komputera na tablecie lub kompatybilnym telewizorze bez uprzedniego wrzucenia jej na pendrive’a (to tylko jeden przykład).

Jeśli chcesz utworzyć sieć lokalną między dwoma komputerami za pomocą połączenia przewodowego, ale bez routera, będziesz potrzebować kabla krosowanego zamiast zwykłego kabla Ethernet (szukaj w Internecie), chyba że oba komputery mają nowoczesne adaptery Gigabit Ethernet z obsługą MDI-X, wystarczy zwykły kabel

Uwaga: jeśli potrzebujesz utworzyć sieć lokalną pomiędzy dwoma komputerami z systemem Windows 10 lub 8 przez Wi-Fi za pomocą bezprzewodowego połączenia komputer-komputer (bez routera i przewodów), to aby utworzyć połączenie, skorzystaj z instrukcji: Konfiguracja połączenie Wi-Fi komputer-komputer (Ad-Hoc) w systemie Windows 10 i 8, aby utworzyć połączenie, a następnie wykonaj poniższe czynności, aby skonfigurować sieć LAN.

Przede wszystkim ustaw tę samą nazwę grupy roboczej dla wszystkich komputerów, które muszą być połączone z siecią lokalną. Otwórz właściwości Mój komputer, jednym szybkim sposobem na to jest naciśnięcie klawiszy Win + R na klawiaturze i wprowadzenie polecenia sysdm.cpl (ta czynność jest taka sama dla Windows 10, 8.1 i Windows 7).

Otworzy się tylko potrzebna nam karta, w której możesz zobaczyć, do której grupy roboczej należy komputer, w moim przypadku WORKGROUP. Aby zmienić nazwę grupy roboczej, kliknij „Edytuj” i wprowadź nową nazwę (nie używaj cyrylicy). Jak powiedziałem, nazwa grupy roboczej na wszystkich komputerach musi być taka sama.

W następnym kroku przejdź do Centrum sieci i udostępniania systemu Windows (możesz je znaleźć w panelu sterowania lub klikając prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia w obszarze powiadomień).

W przypadku wszystkich profili sieciowych włącz wykrywanie sieci, automatyczną konfigurację oraz udostępnianie plików i drukarek.

Przejdź do „Zaawansowanych opcji udostępniania”, przejdź do „Wszystkie sieci”, aw ostatniej pozycji „Udostępnianie chronione hasłem” wybierz „Wyłącz udostępnianie chronione hasłem” i zapisz zmiany.

Jako wstępny wynik: wszystkie komputery w sieci lokalnej muszą mieć zainstalowaną tę samą nazwę grupy roboczej, a także wykrywanie sieci; Na komputerach, których foldery chcesz udostępnić w sieci, musisz włączyć udostępnianie plików i drukarek oraz wyłączyć udostępnianie chronione hasłem.

Powyższe jest wystarczające, jeśli wszystkie komputery w Twojej sieci domowej są podłączone do tego samego routera. W przypadku innych opcji połączenia może być konieczne ustawienie statycznego adresu IP w tej samej podsieci we właściwościach połączenia LAN.

Uwaga: W systemie Windows 10 i 8 nazwa komputera w sieci lokalnej jest ustawiana automatycznie podczas instalacji i zwykle nie wygląda najlepiej i nie identyfikuje komputera. Aby zmienić nazwę komputera, skorzystaj z instrukcji Jak zmienić nazwę komputera w systemie Windows 10 (jedna z metod w przewodniku jest odpowiednia również dla poprzednich wersji systemu operacyjnego).

Aby udostępnić folder Windows w sieci lokalnej, kliknij ten folder prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości” i przejdź do zakładki „Dostęp”, na nim kliknij przycisk „Ustawienia zaawansowane”.

Zaznacz pole wyboru „Udostępnij ten folder”, a następnie kliknij „Uprawnienia”.

Sprawdź uprawnienia wymagane dla tego folderu. Jeśli chcesz być tylko do odczytu, możesz pozostawić wartości domyślne. Zastosuj swoje ustawienia.

Następnie we właściwościach folderu otwórz zakładkę „Zabezpieczenia” i kliknij przycisk „Edytuj”, aw następnym oknie – „Dodaj”.

Określ nazwę użytkownika (grupy) „Wszyscy” (bez cudzysłowów), dodaj ją, a następnie ustaw te same uprawnienia, które zostały ustawione poprzednio. Zapisz zmiany.

Na wszelki wypadek, po wykonaniu wszystkich manipulacji, sensowne jest ponowne uruchomienie komputera.

Uzyskiwanie dostępu do folderów w sieci lokalnej z innego komputera

To kończy konfigurację: teraz z innych komputerów możesz uzyskać dostęp do folderu za pośrednictwem sieci lokalnej – przejdź do „Eksploratora”, otwórz element „Sieć”, no cóż, myślę, że wszystko będzie oczywiste – otwórz i zrób wszystko z zawartością folderu, co zostało ustawione w uprawnieniach. Aby uzyskać wygodniejszy dostęp do folderu sieciowego, możesz utworzyć jego skrót w dogodnym miejscu. Może się również przydać: Jak skonfigurować serwer DLNA w systemie Windows (na przykład, aby odtwarzać filmy z komputera na telewizorze).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz