Komputer nie widzi dysku flash – co robić?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
12 min. czytania

W tej instrukcji szczegółowo opisano, co zrobić, jeśli komputer lub laptop nie widzi podłączonego dysku flash USB: w ogóle go nie wyświetla (chociaż może być dźwięk połączenia) lub łączy się, ale z błędami. Najpierw proste sposoby rozwiązania problemu, który może działać, a następnie bardziej złożone metody rozwiązywania problemów z podłączonym dyskiem flash. Jeśli metody opisane na początku artykułu nie pomogą „wyleczyć” problemu, przejdź do następujących czynności – dopóki problem z dyskiem flash nie zostanie rozwiązany (chyba że ma poważne uszkodzenia fizyczne – jest szansa, że nic nie pomoże).

Istnieje wiele powodów, dla których możesz napotkać fakt, że komputer nie widzi dysku flash. Problem może objawiać się w Windows 10, 8.1, Windows 7 lub XP. Jeśli komputer nie rozpoznaje podłączonego dysku flash, może to objawiać się na różne sposoby: czasami nie ma reakcji na połączenie, czasami słychać dźwięk połączenia, ale dysk flash USB nie pojawia się w eksploratorze, czasami dysk jest widoczny, ale nie można go otworzyć z różnymi błędami.

Przed rozpoczęciem osobno zauważę, że poniższe informacje dotyczą przypadków podłączenia dysku flash USB do komputera lub laptopa z systemem Windows 10, 8.1, 7 lub innym systemem operacyjnym. Jeśli dysk flash nie jest widoczny w systemie BIOS lub menu rozruchu, skorzystaj z oddzielnej instrukcji: Co zrobić, jeśli komputer lub laptop nie widzi rozruchowego dysku flash w systemie BIOS lub menu rozruchu.

Ponadto, zanim przejdziesz dalej i jeśli twój dysk USB jest podłączony z przodu komputera za pomocą dowolnego koncentratora USB lub przedłużacza USB, zdecydowanie zalecam próbę podłączenia go bezpośrednio do złącza USB, w przypadku komputera stacjonarnego, na tylny panel. W takim przypadku warto sprawdzić działanie dysku zarówno na złączach USB 3.0, jak i USB 2.0, niezależnie od tego, którą wersję USB obsługuje dysk. Jeśli dysk flash nie działa po podłączeniu do przedniego złącza USB w komputerze, sprawdź, czy panel przedni jest prawidłowo podłączony do płyty głównej.

Ponadto, jeśli jest wiele podłączonych urządzeń USB (drukarek, aparatów, mikrofonów i innych), spróbuj odłączyć urządzenia opcjonalne, ponownie uruchomić komputer i ponownie podłączyć dysk flash USB. Na wszelki wypadek sprawdź wizualnie złącze na dysku flash: zatkany brud może być również przyczyną problemu.

Inną powszechną prostą opcją w systemie Windows 10 jest to, że dysk flash USB jest widoczny i działa poprawnie po ponownym uruchomieniu komputera (przez Start – Restart), ale przestaje być wyświetlany po użyciu elementu „Zamknij” i ponownym włączeniu (lub wprowadzenie komputera w tryb uśpienia/hibernacji). W takim przypadku spróbuj wyłączyć funkcję szybkiego uruchamiania systemu Windows 10, uruchom ponownie system i sprawdź, czy to rozwiąże problem.

Uruchom narzędzie Zarządzanie dyskami w jeden z następujących sposobów:

W oknie zarządzania dyskami zwróć uwagę, czy dysk flash pojawia się i znika po podłączeniu i odłączeniu od komputera.

Idealną opcją jest to, że komputer widzi podłączony dysk flash i wszystkie znajdujące się na nim partycje (zwykle jedną) w stanie „Zdrowy” i system plików FAT32 lub NTFS. W takim przypadku zwykle wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybrać „Zmień literę dysku lub ścieżkę dysku” z menu kontekstowego i przypisać mu literę dysku.

Jeśli sekcja jest uszkodzona lub usunięta, w statusie możesz zobaczyć:

Jeśli narzędzie Zarządzanie dyskami dla twojego dysku flash pokazuje etykietę „Nieznany” lub „Nie zainicjowany” i jedną partycję w stanie „Nieprzydzielona”, może to oznaczać, że dysk flash jest uszkodzony i powinieneś spróbować odzyskać dane (więcej na ten temat w dalszej części w artykule). Możliwa jest również inna opcja – utworzyłeś kilka partycji na dysku flash (mogą one być również tworzone automatycznie, na przykład przez niektóre programy do tworzenia rozruchowych dysków flash). Tutaj może pomóc materiał Jak usunąć partycje na dysku flash.

Spróbuj przejść do menedżera urządzeń i sprawdź tam stan i obecność pendrive’a z wtyczką:

I jeszcze jeden ważny punkt: jeśli w menedżerze urządzeń są nieznane urządzenia lub urządzenia z błędami, nawet bez podłączenia dysku flash USB, może to być powód, dla którego dysk flash nie jest widoczny i musisz zainstalować sterowniki tych urządzeń ( często mówimy o kontrolerach/koncentratorach USB). Aby to zrobić, zdecydowanie zalecamy ręczne pobranie sterowników (chipset i, jeśli jest dostępny, USB) z oficjalnej strony producenta płyty głównej komputera lub producenta laptopa i zainstalowanie ich. Ponadto pamiętaj, że nawet jeśli sterowniki na oficjalnej stronie są przeznaczone dla starszej wersji systemu Windows niż zainstalowałeś, zwykle działają poprawnie w nowszych wersjach systemu operacyjnego: na przykład możesz zainstalować sterowniki systemu Windows 7 w systemie Windows 10.

Jeśli żadne z powyższych nie pomogło do tej pory, a komputer w ogóle nie widzi żadnych dysków flash, a nie tylko jednego konkretnego, możesz wypróbować następującą metodę:

Po ponownym zainstalowaniu kontrolerów urządzeń USB sprawdź, czy dyski USB działają na twoim komputerze lub laptopie.

Częstym przypadkiem jest to, że dysk flash jest nadal widoczny w systemie, ale nie można uzyskać do niego dostępu z tego czy innego powodu z odpowiednimi komunikatami o błędach. Poniżej znajduje się lista instrukcji dotyczących najczęstszych błędów tego rodzaju:

Jeśli poprzednie opcje nie pomogły rozwiązać problemu z widocznością dysku flash USB w systemie, przejdźmy do bardziej złożonych metod. Ważne: przed rozpoczęciem zalecam utworzenie punktu przywracania systemu, może się przydać, ponieważ opisane działania mogą potencjalnie prowadzić do niesprawności innych urządzeń USB.

Jeśli wyłączysz usługę systemową USBSTOR, komputer przestanie odpowiadać na połączenie wymiennych dysków USB, to znaczy nie zobaczy żadnych dysków flash. Parametry uruchamiania usługi możesz sprawdzić w następujący sposób:

Jeśli przyczyną problemów z podłączeniem dysku flash była wyłączona usługa, te kroki naprawią sytuację.

Starsze sterowniki USB dostępne w systemie Windows mogą powodować problemy, takie jak „Włóż dysk do urządzenia”, a także błędy związane z przypisywaniem litery do dysku flash USB. Ponadto może to być również przyczyną ponownego uruchamiania lub zawieszania się komputera po włożeniu dysku flash USB do portu USB.

Faktem jest, że domyślnie Windows instaluje sterowniki dysków USB w momencie pierwszego podłączenia ich do odpowiedniego portu w komputerze. Jednocześnie po odłączeniu pendrive’a od portu sterownik pozostaje w systemie. Po podłączeniu nowego dysku flash mogą wystąpić konflikty, ponieważ system Windows spróbuje użyć wcześniej zainstalowanego sterownika, który odpowiada temu portowi USB, ale innemu dyskowi USB.

Jak odinstalować stare sterowniki dysków USB:

Po zakończeniu programu uruchom ponownie komputer. Teraz, po włożeniu dysku flash, system Windows zainstaluje dla niego nowe sterowniki.

Jeszcze dwie metody, aby zrobić to samo:

W niektórych przypadkach problemy z wyświetlaniem pendrive’a w Windows 10, 8.1 i Windows 7 mogą być spowodowane pewnymi wpisami w rejestrze:

Po ponownym uruchomieniu komputera spróbuj ponownie podłączyć dysk flash USB: jeśli określone ustawienia rejestru były dostępne, jest bardzo prawdopodobne, że po ich usunięciu dysk USB zostanie wyświetlony w systemie.

Wielu użytkowników boryka się z problemem niewyświetlania dysków USB po aktualizacji do systemu Windows 10 z poprzednich systemów operacyjnych lub po prostu po zainstalowaniu aktualizacji na już zainstalowanym systemie Windows 10. Jednocześnie często zdarza się, że dyski flash nie są widoczne tylko przez USB 2.0 lub USB 3.0 – czyli możemy założyć, że wymagane są sterowniki USB. Jednak w rzeczywistości często takie zachowanie nie jest spowodowane przez sterowniki, ale nieprawidłowe wpisy w rejestrze dotyczące wcześniej podłączonych dysków USB.

W takim przypadku bezpłatne narzędzie USBOblivion może pomóc, usuwając z rejestru systemu Windows wszystkie informacje o wcześniej podłączonych dyskach flash i zewnętrznych dyskach twardych (punkty montowania dysków USB). Przed użyciem programu zdecydowanie zalecam utworzenie punktu przywracania systemu Windows 10.

Odłącz od komputera wszystkie dyski flash i inne urządzenia pamięci masowej USB, uruchom program, zaznacz pozycje „Wykonaj prawdziwe czyszczenie” i „Zapisz plik reg cofania”, a następnie kliknij przycisk „Oczyść”.

Po zakończeniu czyszczenia uruchom ponownie komputer i podłącz dysk flash USB – z dużym prawdopodobieństwem zostanie on wykryty i stanie się dostępny. Jeśli nie, spróbuj również przejść do menedżera urządzeń (klikając prawym przyciskiem myszy przycisk Start) i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby usunąć dysk USB z sekcji Inne urządzenia, a następnie zaktualizować konfigurację sprzętową (opisaną powyżej). Program USBOblivion można pobrać z oficjalnej strony programisty: https://www.cherubicsoft.com/projects/usboblivion

Ale w odniesieniu do systemu Windows 10 możliwa jest również inna opcja – faktyczna niezgodność sterowników USB 2.0 lub 3.0 (z reguły są one wyświetlane z wykrzyknikiem w Menedżerze urządzeń). W takim przypadku zaleca się sprawdzenie dostępności niezbędnych sterowników USB i chipsetu na oficjalnej stronie producenta laptopa lub płyty głównej komputera. Jednocześnie polecam korzystanie z oficjalnych stron producentów samych urządzeń, a nie stron Intela czy AMD do wyszukiwania takich sterowników, zwłaszcza jeśli chodzi o laptopy. Ponadto czasami aktualizacja BIOS-u płyty głównej pomaga rozwiązać problem.

Najczęstsza sytuacja, z jaką spotkałem się podczas wykonywania połączeń w celu skonfigurowania i naprawy komputerów, gdy komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows XP nie widział dysku flash (nawet jeśli widzi inne dyski flash), była spowodowana faktem że niezbędne aktualizacje nie zostały zainstalowane do pracy z dyskami USB. Faktem jest, że wiele organizacji korzysta z systemu Windows XP, często w wersji SP2. Aktualizacje, ze względu na ograniczenia w dostępie do Internetu lub słabą pracę administratora systemu, nie zostały zainstalowane.

Tak więc, jeśli masz system Windows XP, a komputer nie widzi dysku flash:

Oto niektóre poprawki dotyczące pracy z dyskami flash USB, które zostały wydane w aktualizacjach systemu Windows XP:

Nawiasem mówiąc, pomimo tego, że Windows Vista prawie nigdy nigdzie nie jest używany, należy zauważyć, że instalacja wszystkich aktualizacji powinna być również pierwszym krokiem, jeśli wystąpi podobny problem.

Jeśli wszystko, co wcześniej opisano, nie działało, a dysk flash nie działa na innych komputerach, możesz znaleźć inny artykuł: programy do naprawy dysków flash (Kingston, Transcend, Sandisk, Silicon Power i inne).

Jeśli w Windows Disk Management komputer wyświetla dysk flash (na którym wcześniej znajdowały się ważne dane), ale w stanie „Nierozpoznany”, „Nie zainicjowany”, a partycja na dysku flash jest „Nieprzydzielona”, to jest prawdopodobnie dane na dysku flash są uszkodzone i będziesz musiał użyć odzyskiwania danych.

Należy pamiętać o kilku rzeczach, które zwiększają prawdopodobieństwo pomyślnego odzyskania danych:

O tym, czego możesz użyć do odzyskania danych z uszkodzonego dysku flash, jest osobny artykuł: Programy do odzyskiwania danych.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, a Twój komputer nadal nie widzi dysku flash, a przechowywane na nim pliki i dane są bardzo ważne, ostatnią rekomendacją byłoby skontaktowanie się z firmą profesjonalnie zajmującą się odzyskiwaniem plików i danych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz