Klasa niezarejestrowana w Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jednym z typowych błędów systemu Windows 10, które napotykają użytkownicy, jest „Klasa niezarejestrowana”. W tym przypadku błąd może wystąpić w różnych przypadkach: podczas próby otwarcia pliku jpg, png lub innego obrazu, wchodzenia w ustawienia systemu Windows 10 (gdy explorer.exe zgłasza, że ​​klasa nie jest zarejestrowana), uruchamiania przeglądarki lub uruchamiania aplikacji ze sklepu (z kodem błędu 0x80040154).

Ten podręcznik zawiera typowe opcje błędów Klasa niezarejestrowana i możliwe sposoby rozwiązania problemu.

Najczęstszym przypadkiem jest błąd „Nie zarejestrowano klasy” podczas otwierania plików JPG, a także innych zdjęć i obrazów.

Najczęściej problem jest spowodowany niewłaściwą dezinstalacją przeglądarek zdjęć innych firm, błędami w domyślnych ustawieniach aplikacji systemu Windows 10 i tym podobnymi, ale w większości przypadków jest to rozwiązywane bardzo prosto.

Po zakończeniu sprawdź, czy pliki obrazów są teraz otwierane. Jeśli się otwierają, ale potrzebujesz programu innej firmy do pracy z JPG, PNG i innymi zdjęciami, spróbuj odinstalować go za pomocą Panelu sterowania – Programy i funkcje, a następnie ponownie zainstalować i ustawić jako domyślny.

Uwaga: inna wersja tej samej metody: kliknij prawym przyciskiem myszy plik obrazu, wybierz „Otwórz za pomocą” – „Wybierz inną aplikację”, określ uruchomioną przeglądarkę i zaznacz pole „Zawsze używaj tej aplikacji do plików”.

Jeśli błąd występuje po prostu podczas uruchamiania aplikacji Zdjęcia systemu Windows 10, wypróbuj metodę ponownej rejestracji aplikacji w PowerShell z artykułu Aplikacje dla systemu Windows 10 nie działają.

Jeśli napotkasz omawiany błąd podczas uruchamiania aplikacji Windows 10 Store, a także błąd 0x80040154 w aplikacjach, wypróbuj metody opisane w powyższym artykule o niedziałających aplikacjach dla systemu Windows 10, a także wypróbuj tę opcję:

Innym powszechnym wariantem błędu jest niedziałające menu Start systemu Windows 10 lub poszczególne elementy w nim zawarte. Jednocześnie explorer.exe zgłasza, że ​​klasa nie jest zarejestrowana, kod błędu jest taki sam – 0x80040154.

Sposoby naprawienia błędu w tym przypadku:

Jeśli to nie zadziała, możesz również wypróbować metodę opisaną w sekcji Usługa składników systemu Windows.

Jeśli wystąpi błąd w jednej z przeglądarek internetowych, z wyjątkiem Edge (w tym celu należy wypróbować metody z pierwszej sekcji instrukcji, tylko w kontekście przeglądarki domyślnej, plus ponownej rejestracji aplikacji), postępuj zgodnie z te kroki:

Dodatkowe kroki rozwiązywania problemów w przeglądarce Internet Explorer:

Po wykonaniu kroków sprawdź, czy problem został rozwiązany. W przeglądarce Internet Explorer uruchom ponownie komputer.

W przypadku przeglądarek innych firm, jeśli powyższe metody nie działają, odinstaluj przeglądarkę, uruchom ponownie komputer, a następnie ponownie zainstaluj przeglądarkę (lub usuń HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREClassesChromeHTML, HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREClassesChromeHTML i HKEY_CLASSES_ROOT klucze rejestru ChromeHTML) mogą pomóc (dla przeglądarki Google Chrome, dla przeglądarek opartych na Chromium nazwa sekcji może być odpowiednio Chromium).

Ta metoda może działać niezależnie od kontekstu, w którym występuje błąd „Klasa niezarejestrowana”, zarówno w przypadku błędu explorer.exe, jak i w bardziej szczegółowych przypadkach, na przykład, gdy błąd powoduje printui (interfejs tabletu z systemem Windows).

Czasami ręczna rejestracja wszystkich bibliotek DLL i komponentów OCX znajdujących się w folderach systemowych może pomóc naprawić błąd 0x80040154. Aby go wykonać: uruchom wiersz poleceń jako administrator, wprowadź kolejno następujące 4 polecenia, po każdym naciśnięciu klawisza Enter (proces rejestracji może zająć dużo czasu).

Ostatnie dwa polecenia dotyczą tylko 64-bitowych wersji systemu Windows. Czasami w procesie może pojawić się okno z prośbą o zainstalowanie brakujących składników systemu – zrób to.

Jeśli zaproponowane metody nie pomogły, pomocne mogą być następujące informacje:

To się kończy i mam nadzieję, że materiał znalazł rozwiązanie, aby naprawić błąd w twojej sytuacji.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz