W recenzji Best Free Video Editors jeden z czytelników zapytał o brak Kdenlive, bezpłatnego edytora wideo typu open source dostępnego dla różnych systemów operacyjnych i w języku polskim, z listy. Nie znałem tego programu do edycji, a po zapoznaniu się mogę powiedzieć, że tak – powinien znaleźć się na liście.
W tej recenzji krótko omówimy funkcje edytora wideo Kdenlive, skąd pobrać program i dodatkowe informacje, które mogą być przydatne na początku.
Edytor wideo Kdenlive lub KDE Non-Linear Video Editor to prawie profesjonalny nieliniowy edytor do edycji wideo, w którym użytkownik może znaleźć więcej funkcji niż w prawie każdym „prostym edytorze wideo dla początkujących” (w tym płatnym) i nieco mniej niż w monstrualnym Adobe Premiere Pro lub DaVinci Resolve.
Jednocześnie, moim zdaniem, prawie każdy użytkownik, który nie jest profesjonalnym montażystą wideo, po pewnym okresie szkolenia będzie mógł znaleźć w Kdenlive wszystko, czego teoretycznie potrzebuje.
Po pierwszym uruchomieniu edytora wideo Kdenlive zobaczysz interfejs podobny do obrazka poniżej, z pustym projektem wideo utworzonym z domyślnymi ustawieniami, włączonymi panelami efektów, dwiema ścieżkami wideo i dwiema ścieżkami audio (możesz dodać tyle, ile chcesz ) oraz „Koszyk projektów”, w którym umieszczane są pliki źródłowe (wideo, audio, obrazy itp.) do wykorzystania w projekcie.
Jeśli znasz edytory do edycji nieliniowej, stosunkowo łatwo to rozgryźć: logika pracy wydawała mi się bardzo zbliżona do tej z Adobe Premiere Pro – to samo zachowanie podczas pracy z klipami na stole montażowym (w osi czasu), podobne elementy menu kontekstowego i głównego, podobne zasady stosowania i edycji efektów i przejść (tu drugie nazywamy „Kompozycjami”).
Ta recenzja nie ma na celu nauczenia Cię, jak korzystać z edytora wideo Kdenlive (ale poniżej znajdziesz link do prostej oficjalnej lekcji języka polskiego, od której możesz zacząć rozumieć), a jedynie krótko przedstawić możliwości edytora. Jeśli którykolwiek z poniższych punktów nie jest dla Ciebie jasny, pomiń go, możesz chcieć zająć się nimi dalej.
Od razu zauważę, że wszystkie podstawowe czynności, takie jak przycinanie wideo i usuwanie niepotrzebnych elementów, dodawanie tekstu, usuwanie lub dodawanie audio itp., są tutaj obecne, a edytor wideo Kdenlive ma również następujące elementy:
Kolejną ważną zaletą Kdenlive jest mnóstwo lekcji na temat korzystania z edytora zarówno w formatach tekstowych, jak i wideo, w tym w języku polskim, które można łatwo znaleźć w Internecie.
Aby zorientować się, jak wykorzystać ten edytor wideo do stworzenia swojego pierwszego projektu, polecam zacząć od prostego samouczka dostępnego pod adresem https://userbase.kde.org/Kdenlive/Manual/QuickStart/en (uwaga: w aktualna wersja Kdenlive dla Windows, zamiast „ Przejścia ”używa terminu „Kompozycje”, lekcja jest nadal stara) – to już wystarczy, aby zamontować swoje pierwsze rodzinne filmy, a następnie możesz dalej zapoznać się z pełnym przewodnik na tej samej stronie lub innych dostępnych materiałach w Internecie.
Oficjalna strona Kdenlive https://kdenlive.org/ nie jest dostępna w języku polskim (chociaż sam edytor wideo ma polski język interfejsu). Na stronie „Pobierz” możesz znaleźć pliki do pobrania. Zwróć uwagę, że dostępne są dwie opcje pobierania dla systemów Windows 10, 8.1 i Windows 7:
Podczas korzystania z drugiej opcji plik do uruchomienia edytora wideo to kdenlive.exe, znajdujący się w folderze bin.
Podsumowując, jeśli szukasz darmowego edytora wideo, który Ci odpowiada, z wystarczającą ilością funkcji, całkowicie za darmo i zawsze w języku polskim, Kdenlive zdecydowanie zasługuje na zapoznanie się z nim.