Jakie usługi wyłączyć w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Kwestia wyłączenia usług systemu Windows 10 i tego, dla której z nich można bezpiecznie zmienić typ uruchamiania, jest zwykle interesująca w celu poprawy wydajności systemu. Pomimo tego, że może to rzeczywiście nieco przyspieszyć pracę komputera lub laptopa, nie polecam wyłączania usług tym użytkownikom, którzy nie wiedzą, jak samodzielnie rozwiązać problemy, które teoretycznie mogą się po tym pojawić. Właściwie nie polecam w ogóle wyłączania usług systemowych Windows 10.

Poniżej znajduje się lista usług, które można wyłączyć w systemie Windows 10, informacje o tym, jak to zrobić, a także wyjaśnienia dotyczące poszczególnych elementów. Ponownie, rób to tylko wtedy, gdy wiesz, co robisz. Jeśli w ten sposób chcesz tylko usunąć „hamulce”, które są już w systemie, wyłączenie usług najprawdopodobniej nie zadziała, lepiej zwrócić uwagę na to, co opisano w instrukcji Jak przyspieszyć system Windows 10, jak a także zainstalowanie oficjalnych sterowników dla twojego sprzętu.

Pierwsze dwie sekcje przewodnika opisują, jak ręcznie wyłączyć usługi systemu Windows 10, a także zawierają listę tych, które w większości przypadków można bezpiecznie wyłączyć. Trzecia sekcja dotyczy darmowego programu, który może automatycznie wyłączać „niepotrzebne” usługi, a także przywracać wszystkie ustawienia do wartości domyślnych, jeśli coś poszło nie tak. I na końcu instrukcji wideo, która pokazuje wszystko, co opisano powyżej.

Zacznijmy od wyłączania usług. Można to zrobić na kilka sposobów, z których zalecanym jest wpisanie „Usługi” poprzez naciśnięcie Win + R na klawiaturze i wpisanie services.msc lub poprzez element panelu sterowania „Administracja” – „Usługi” (drugi sposób to aby wprowadzić msconfig na karcie „Usługi” „).

W rezultacie uruchamiane jest okno z listą usług systemu Windows 10, ich stanem i typem uruchamiania. Dwukrotne kliknięcie dowolnego z nich umożliwia zatrzymanie lub uruchomienie usługi, a także zmianę typu uruchamiania.

Typy uruchamiania to: Automatyczne (opcja opóźniona) – uruchom usługę po zalogowaniu się do systemu Windows 10, ręcznie – uruchom usługę w momencie, gdy jest potrzebna przez system operacyjny lub jakiś program, wyłączona – nie można uruchomić usługi.

Ponadto możesz wyłączyć usługi za pomocą wiersza poleceń (jako Administrator) za pomocą polecenia sc config „ServiceName” start=disabled, gdzie „ServiceName” to nazwa systemu używana przez system Windows 10, widoczna w górnej pozycji podczas przeglądania informacji o dowolnym z usługi przez dwukrotne kliknięcie).

Dodatkowo zauważam, że ustawienia usługi mają wpływ na wszystkich użytkowników systemu Windows 10. Same ustawienia domyślne znajdują się w gałęzi rejestru HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM CurrentControlSet services services – możesz najpierw wyeksportować tę sekcję za pomocą edytora rejestru, aby móc szybko domyślnie przywracaj wartości. Co więcej, najpierw utwórz punkt przywracania systemu Windows 10, w którym to przypadku możesz go również używać w trybie awaryjnym.

I jeszcze jedna uwaga: niektóre usługi można nie tylko wyłączyć, ale także usunąć, usuwając niepotrzebne składniki systemu Windows 10. Możesz to zrobić za pomocą panelu sterowania (możesz wejść do niego prawym przyciskiem myszy na początku) – programy i komponenty — włącz lub wyłącz komponenty systemu Windows.

Poniżej znajduje się lista usług systemu Windows 10, które można wyłączyć, o ile nie korzystasz z udostępnianych przez nie funkcji. Również dla poszczególnych usług podałem dodatkowe uwagi, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o wyłączeniu określonej usługi.

Jeśli angielski nie jest ci obcy, to być może najbardziej kompletne informacje o usługach Windows 10 w różnych wydaniach, ich domyślnych opcjach uruchamiania i bezpiecznych wartościach znajdziesz na stronie blackviper.com/service-configuration/black-vipers-windows- 10-konfiguracje-serwisowe/.

A teraz o darmowym programie do optymalizacji parametrów uruchamiania usług Windows 10 – Easy Service Optimizer, który pozwala w łatwy sposób wyłączyć nieużywane usługi systemu operacyjnego według trzech predefiniowanych scenariuszy: Safe, Optimal i Extreme. Uwaga: zdecydowanie zalecam utworzenie punktu przywracania przed użyciem programu.

Nie mogę ręczyć, ale być może korzystanie z takiego programu dla początkującego użytkownika będzie bezpieczniejszą opcją niż ręczne wyłączenie usług (a jeszcze lepiej dla początkującego nie dotykać niczego w ustawieniach usługi), ponieważ powoduje powrót do pierwotnych ustawień łatwiej.

Interfejs Easy Service Optimizer jest w języku polskim (jeśli nie włącza się automatycznie, przejdź do Opcje – Języki), a program nie wymaga instalacji. Po uruchomieniu zobaczysz listę usług, ich aktualny stan i opcje uruchamiania.

Na dole znajdują się cztery przyciski, które pozwalają włączyć domyślny stan usług, bezpieczną opcję wyłączenia usług, optymalny i ekstremalny. Planowane zmiany są natychmiast wyświetlane w oknie, a klikając w lewą górną ikonę (lub wybierając menu „Plik” – „Zastosuj ustawienia”) ustawienia zostają zastosowane.

Klikając dwukrotnie dowolną usługę, możesz zobaczyć jej nazwę, typ uruchamiania i bezpieczne wartości uruchamiania, które zostaną zastosowane przez program podczas wybierania różnych ustawień. Między innymi poprzez menu kontekstowe, klikając prawym przyciskiem myszy dowolną usługę, możesz ją usunąć (nie radzę).

Możesz pobrać Easy Service Optimizer za darmo z oficjalnej strony sordum.org/8637/easy-service-optimizer-v1-1/ (przycisk pobierania znajduje się na dole strony).

I wreszcie, zgodnie z obietnicą, film, który wyraźnie pokazuje, co zostało opisane powyżej.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz