Jak zrobić dysk startowy

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Aby zainstalować system Windows lub Linux, sprawdzić komputer pod kątem wirusów, usunąć baner z pulpitu, wykonać przywracanie systemu, może być potrzebna rozruchowa płyta DVD lub CD – ogólnie do różnych celów. Stworzenie takiego dysku w większości przypadków nie jest szczególnie trudne, jednak może budzić pytania początkującego użytkownika.

W tej instrukcji postaram się szczegółowo i krok po kroku wyjaśnić, jak dokładnie można nagrać dysk startowy w systemie Windows 8, 7 lub Windows XP, co dokładnie jest do tego wymagane i jakich narzędzi i programów można użyć.

Aktualizacja 2015: Bardziej powiązana zawartość: Dysk rozruchowy systemu Windows 10, Najlepsze bezpłatne nagrywarki dysków, Dysk rozruchowy systemu Windows 8.1, Dysk rozruchowy systemu Windows 7

Zazwyczaj jedyne, czego potrzebujesz, to obraz dysku rozruchowego, aw większości przypadków jest to plik .iso pobrany z Internetu.

Tak wygląda obraz dysku rozruchowego

Prawie zawsze, podczas pobierania systemu Windows, dysku odzyskiwania, LiveCD lub jakiegoś rodzaju dysku ratunkowego z programem antywirusowym, otrzymujesz dokładnie obraz dysku rozruchowego ISO i wszystko, co musisz zrobić, aby uzyskać odpowiedni nośnik, to nagrać ten obraz na dysk.

Możesz nagrać dysk rozruchowy z obrazu w najnowszych wersjach systemu operacyjnego Windows bez pomocy dodatkowych programów (jednak może to nie być najlepszy sposób, który zostanie omówiony poniżej). Oto jak to zrobić:

Główną zaletą tej metody jest to, że jest prosta i bezpośrednia oraz nie wymaga instalacji programów. Główną wadą jest brak różnych opcji nagrywania. Faktem jest, że podczas tworzenia dysku startowego zaleca się ustawienie minimalnej prędkości zapisu (a przy użyciu opisanej metody zostanie ona zapisana do maksimum), aby zapewnić niezawodny odczyt dysku na większości napędów DVD bez ładowania dodatkowe sterowniki. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz zainstalować system operacyjny z tego dysku.

Kolejny sposób – użycie specjalnych programów do nagrywania płyt jest optymalne do tworzenia płyt startowych i jest odpowiednie nie tylko dla Windows 8 i 7, ale także dla XP.

Istnieje wiele programów do nagrywania płyt, wśród których najbardziej znany wydaje się produkt Nero (który, nawiasem mówiąc, jest płatny). Jednak zaczniemy od całkowicie darmowego, a jednocześnie doskonałego programu ImgBurn.

Program do nagrywania płyt ImgBurn można pobrać z oficjalnej strony internetowej http://www.imgburn.com/index.php?act=download (należy pamiętać, że do pobrania należy używać linków Mirror – dostarczonych, a nie dużego zielonego przycisku Pobierz). Również na stronie możesz pobrać język polski dla ImgBurn.

Zainstaluj program, podczas gdy podczas instalacji odrzuć dwa dodatkowe programy, które spróbują zainstalować (musisz zachować ostrożność i odznaczyć).

Po uruchomieniu ImgBurn zobaczysz proste główne okno, w którym interesuje nas pozycja Zapisz plik obrazu na dysk (zapisz obraz na dysk).

Po wybraniu tej pozycji w polu Source (źródło) należy podać ścieżkę do obrazu dysku rozruchowego, w polu Destination (docelowy) wybrać urządzenie do nagrywania, a po prawej wskazać prędkość nagrywania i najlepiej jeśli wybierz najniższą możliwą.

Następnie naciśnij przycisk, aby rozpocząć nagrywanie i poczekaj na zakończenie procesu.

Innym popularnym programem do tworzenia dysków startowych jest UltraISO, a tworzenie dysku startowego w tym programie jest bardzo proste.

Uruchom UltraISO, wybierz „Plik” – „Otwórz” z menu i określ ścieżkę do obrazu dysku. Następnie naciśnij przycisk z obrazem nagrywanej płyty „Burn CD DVD Image” (nagraj obraz płyty).

Wybierz urządzenie do zapisu, prędkość (Prędkość zapisu) i metodę zapisu (Metoda zapisu) – lepiej pozostawić domyślną. Następnie kliknij przycisk Nagraj, poczekaj chwilę i dysk rozruchowy jest gotowy!

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz