Jak znaleźć klucz produktu Windows 10?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
7 min. czytania

Natychmiast po wydaniu nowego systemu operacyjnego wszyscy zainteresowali się tym, jak znaleźć klucz zainstalowanego systemu Windows 10, chociaż w większości przypadków nie jest to wymagane. Niemniej jednak, jeśli nadal potrzebujesz klucza do tego czy innego celu, stosunkowo łatwo go określić, zarówno dla zainstalowanego systemu operacyjnego, jak i klucza produktu na stałe w UEFI przez producenta (mogą się różnić).

W tym przewodniku opisano proste sposoby znajdowania klucza produktu systemu Windows 10 za pomocą wiersza polecenia, programu Windows PowerShell i programów innych firm. Jednocześnie wspomnę, dlaczego różne programy pokazują różne dane, jak osobno wyświetlić klucz OEM w UEFI (dla systemu operacyjnego, który był pierwotnie na komputerze) i klucz aktualnie zainstalowanego systemu.

Uwaga: jeśli dokonałeś bezpłatnej aktualizacji do systemu Windows 10, a teraz chcesz poznać klucz aktywacyjny do czystej instalacji na tym samym komputerze, możesz to zrobić, ale nie jest to konieczne (poza tym będziesz mieć ten sam klucz, co inne osoby , który otrzymał pierwszą dziesiątkę dzięki aktualizacji). Podczas instalowania systemu Windows 10 z dysku flash lub dysku zostaniesz poproszony o wprowadzenie klucza produktu, ale możesz pominąć ten krok, klikając „Nie mam klucza produktu” w polu monitu (a Microsoft mówi, że powinieneś) .

Po zainstalowaniu i połączeniu z Internetem system zostanie automatycznie aktywowany, ponieważ aktywacja jest „powiązana” z komputerem po aktualizacji. Oznacza to, że pole do wprowadzenia klucza w programie instalacyjnym systemu Windows 10 jest dostępne tylko dla nabywców detalicznych wersji systemu. Opcjonalnie: w przypadku czystej instalacji systemu Windows 10 można użyć klucza produktu z wcześniej zainstalowanego systemu Windows 7, 8 i 8.1 na tym samym komputerze. Więcej o takiej aktywacji: Aktywacja systemu Windows 10. A jeśli chcesz, możesz korzystać z systemu Windows 10 bez aktywacji.

Istnieje wiele programów do opisanych tutaj celów, o wielu z nich pisałem w artykule Jak znaleźć klucz produktu Windows 8 (8.1) (odpowiedni również dla Windows 10), ale ostatnio znaleziony ShowKeyPlus podobał mi się bardziej niż inne, który nie wymaga instalacji i osobno pokazuje od razu dwa klucze: aktualnie zainstalowany system i klucz OEM w UEFI. Jednocześnie informuje, do której wersji systemu Windows jest odpowiedni klucz z UEFI. Ponadto za pomocą tego programu możesz znaleźć klucz z innego folderu w systemie Windows 10 (na innym dysku twardym, w folderze Windows.old) i jednocześnie sprawdzić ważność klucza (element Sprawdź klucz produktu).

Wystarczy uruchomić program i zobaczyć wyświetlane dane:

Dane te można również zapisać do pliku tekstowego w celu dalszego wykorzystania lub archiwizacji, klikając przycisk „Zapisz”. Nawiasem mówiąc, problem z tym, że czasami różne programy pokazują różne klucze produktów dla Windowsa pojawia się właśnie dlatego, że jedni patrzą na to w zainstalowanym systemie, inni w UEFI.

ShowKeyPlus można pobrać z https://github.com/Superfly-Inc/ShowKeyPlus/releases/

Jeśli z jakiegoś powodu ShowKeyPlus nie jest dla Ciebie właściwą opcją, możesz użyć następujących dwóch programów:

Tam, gdzie możesz się obejść bez programów innych firm, wolę się bez nich obejść. Jednym z takich zadań jest przeglądanie klucza produktu Windows 10. Jeśli łatwiej będzie Ci skorzystać z darmowego programu, przejrzyj poniższy przewodnik. (Nawiasem mówiąc, niektórzy kluczowi widzowie wysyłają je do zainteresowanych stron)

Nie ma prostego polecenia PowerShell lub wiersza poleceń, aby znaleźć klucz aktualnie zainstalowanego systemu (jest takie polecenie, które pokazuje klucz z UEFI, pokażę to poniżej. Ale zwykle jest to klucz bieżącego systemu, który jest inny niż zainstalowany fabrycznie). Można jednak skorzystać z gotowego skryptu PowerShell, który wyświetla niezbędne informacje (autorem skryptu jest Jakob Bindslet).

Oto, co musisz zrobić. Przede wszystkim otwórz notatnik i skopiuj do niego poniższy kod.

Zapisz plik z rozszerzeniem .ps1. Aby to zrobić w Notatniku, podczas zapisywania w polu „Typ pliku” wybierz „Wszystkie pliki” zamiast „Dokumenty tekstowe”. Możesz zapisać np. pod nazwą win10key.ps1

Następnie uruchom Windows PowerShell jako Administrator. Aby to zrobić, możesz zacząć pisać PowerShell w polu wyszukiwania, a następnie kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiedni element.

W PowerShell wpisz następujące polecenie: Set-ExecutionPolicy RemoteSigned i potwierdź jego wykonanie (wpisz Y i naciśnij Enter po wyświetleniu monitu).

W kolejnym kroku wpisz polecenie: C:win10key.ps1 (polecenie to określa ścieżkę do zapisanego pliku ze skryptem).

W wyniku wykonania polecenia zobaczysz informacje o kluczu zainstalowanego systemu Windows 10 (w pozycji Zainstalowany klucz) oraz sugestię zapisania go do pliku tekstowego. Znając klucz produktu, możesz zresetować zasady wykonywania skryptów w PowerShell do wartości domyślnej za pomocą polecenia Set-ExecutionPolicy z ograniczeniami

Jeśli Twój komputer lub laptop został fabrycznie zainstalowany z systemem Windows 10 i chcesz wyświetlić klucz OEM (który jest przechowywany w UEFI płyty głównej), możesz użyć prostego polecenia, które należy uruchomić z wiersza poleceń jako administrator .

usługa licencjonowania oprogramowania ścieżki wmic uzyskaj OA3xOriginalProductKey

W rezultacie otrzymasz preinstalowany klucz systemowy, jeśli jest dostępny w systemie (może różnić się od tego używanego przez obecny system operacyjny, ale można go użyć do zwrócenia oryginalnej wersji systemu Windows).

Inna wersja tego samego polecenia, ale dla Windows PowerShell

I jeszcze jeden skrypt, już nie dla PowerShell, ale w formacie VBS (Visual Basic Script), który wyświetla klucz produktu systemu Windows 10 zainstalowany na komputerze lub laptopie i być może jest wygodniejszy w użyciu.

Skopiuj poniższe linie do notatnika.

Powinno to wyglądać jak na poniższym zrzucie ekranu.

Następnie zapisz dokument z rozszerzeniem .vbs (w tym celu w oknie dialogowym zapisywania w polu „Typ pliku” wybierz „Wszystkie pliki”.

Przejdź do folderu, w którym plik został zapisany i uruchom go – po wykonaniu zobaczysz okno, w którym zostanie wyświetlony klucz produktu i wersja zainstalowanego systemu Windows 10.

Jak już zauważyłem, istnieje wiele programów do przeglądania klucza – na przykład w Speccy, a także innych narzędziach do przeglądania cech komputera, możesz znaleźć te informacje. Jestem jednak pewien, że opisane tutaj metody wystarczą w niemal każdej sytuacji.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz