Jak znaleźć hasło do Windows 7 i Windows XP?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

W tym artykule opowiem i pokażę, jak znaleźć hasło do systemu Windows 7, dobrze lub Windows XP (co oznacza hasło użytkownika lub administratora). Nie testowałem tego na 8 i 8.1, ale myślę, że to też może działać.

Wcześniej pisałem już o tym, jak możesz zresetować hasło w systemie Windows, w tym bez korzystania z programów innych firm, ale widzisz, w niektórych przypadkach lepiej jest znać hasło administratora niż je resetować. Aktualizacja 2015: możesz również znaleźć ten przewodnik dotyczący resetowania hasła systemu Windows 10 do konta lokalnego i konta Microsoft.

Ophcrack to darmowe narzędzie z graficznym i tekstowym interfejsem, które ułatwia znajdowanie haseł systemu Windows składających się z liter i cyfr. Możesz go pobrać jako zwykły program dla systemu Windows lub Linux lub jako Live CD, w przypadku braku możliwości zalogowania się do systemu. Według twórców, Ophcrack z powodzeniem znajduje 99% haseł. To właśnie sprawdzimy teraz.

Na początek pobrałem Ophcrack LiveCD dla Windows 7 (na stronie jest osobne ISO dla XP), ustawiłem hasło asreW3241 (9 znaków, liter i cyfr, jedna wielka) i uruchomiłem z obrazu (wszystkie akcje zostały wykonane na maszynie wirtualnej).

Pierwsze, co widzimy, to menu główne Ophcrack z sugestią uruchomienia go w dwóch trybach interfejsu graficznego lub w trybie tekstowym. Z jakiegoś powodu tryb graficzny nie działał dla mnie (myślę, że ze względu na charakter maszyny wirtualnej wszystko powinno być w porządku na zwykłym komputerze). A z tekstem – wszystko jest w porządku i prawdopodobnie jeszcze wygodniejsze.

Po wybraniu trybu tekstowego pozostaje tylko poczekać, aż Ophcrack zakończy pracę i sprawdzić, które hasła program był w stanie wykryć. Zajęło mi to 8 minut, mogę założyć, że na zwykłym komputerze czas ten skróci się 3-4 razy. Wynik pierwszego testu: nie zdefiniowano hasła.

Tak więc w pierwszym przypadku nie można było znaleźć hasła do systemu Windows 7. Spróbujmy nieco uprościć zadanie, poza tym większość użytkowników nadal używa stosunkowo prostych haseł. Wypróbujemy tę opcję: remon7k (7 znaków, jedna cyfra).

Uruchom z LiveCD, tryb tekstowy. Tym razem udało się znaleźć hasło i zajęło to nie więcej niż dwie minuty.

Oficjalna strona Ophcrack, gdzie można znaleźć program i LiveCD: http://ophcrack.sourceforge.net/

Jeśli korzystasz z LiveCD (co moim zdaniem jest najlepszą opcją), ale nie wiesz, jak nagrać obraz ISO na pendrive lub dysk USB, możesz skorzystać z wyszukiwania na mojej stronie, jest tu wystarczająco dużo artykułów na ten temat .

Jak widać, Ophcrack nadal działa, a jeśli staniesz przed zadaniem ustalenia hasła systemu Windows bez jego resetowania, ta opcja jest zdecydowanie warta wypróbowania: istnieje szansa, że ​​wszystko się ułoży. Jakie jest to prawdopodobieństwo – 99% lub mniej trudno powiedzieć na podstawie dwóch podjętych prób, ale myślę, że jest dość wysokie. Hasło z drugiej próby nie jest takie proste i zakładam, że złożoność haseł dla wielu użytkowników niewiele się od niego różni.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz