Jak znaleźć hasło do Wi-Fi

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
7 min. czytania

Pytanie, jak znaleźć hasło do Wi-Fi w systemie Windows lub Android, jest dość powszechne na forach i w osobistej komunikacji z użytkownikami. W rzeczywistości nie ma w tym nic skomplikowanego, a w tym artykule szczegółowo rozważymy wszystkie możliwe opcje zapamiętywania własnego hasła Wi-Fi w systemie Windows 7, 8 i Windows 10 i przyjrzymy się temu nie tylko pod kątem aktywna sieć, ale dla wszystkich zapisanych sieci bezprzewodowych na Twoim komputerze.

Rozważone zostaną następujące scenariusze: Na jednym komputerze Wi-Fi łączy się automatycznie, to znaczy hasło jest zapisywane i musisz podłączyć inny komputer, tablet lub telefon; nie ma urządzeń, które łączą się przez Wi-Fi, ale jest dostęp do routera. Jednocześnie wspomnę, jak znaleźć zapisane hasło Wi-Fi na tablecie i telefonie z Androidem, jak zobaczyć hasło do wszystkich sieci Wi-Fi zapisanych na komputerze lub laptopie z systemem Windows, a nie tylko dla aktywnych sieć bezprzewodowa, z którą jesteś aktualnie połączony. Również na końcu – film, w którym wyraźnie pokazane są rozważane metody. Zobacz też: Jak wyświetlić hasło Wi-Fi w systemie Android, Jak wyświetlić hasło Wi-Fi w systemie Mac OS, Jak połączyć się z siecią Wi-Fi, jeśli zapomniałeś hasła.

Jeśli twój laptop łączy się z siecią bezprzewodową bez żadnych problemów i robi to automatycznie, to całkiem możliwe, że dawno zapomniałeś hasła. Może to powodować zrozumiałe problemy, gdy trzeba podłączyć do Internetu nowe urządzenie, na przykład tablet. Oto, co należy zrobić w tym przypadku w różnych wersjach systemu operacyjnego Windows, również na końcu przewodnika znajduje się osobna metoda, która jest odpowiednia dla wszystkich najnowszych systemów operacyjnych firmy Microsoft i umożliwia przeglądanie wszystkich zapisanych haseł Wi-Fi pod adresem raz.

Czynności umożliwiające wyświetlenie hasła Wi-Fi są prawie identyczne w systemach Windows 10 i Windows 8.1. Na stronie znajduje się również osobna, bardziej szczegółowa instrukcja – Jak wyświetlić hasło Wi-Fi w systemie Windows 10.

Przede wszystkim musisz być podłączony do sieci, której hasło chcesz poznać. Kolejne kroki wyglądają tak:

To wszystko, teraz znasz swoje hasło Wi-Fi i możesz go używać do łączenia innych urządzeń z Internetem.

Istnieje szybsza opcja, aby zrobić to samo: naciśnij klawisze Windows + R i wpisz ncpa.cpl w oknie Uruchom (następnie naciśnij Ok lub Enter), a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy aktywne połączenie sieci bezprzewodowej i wybierz „Stan”. Następnie – wykonaj trzeci z powyższych kroków, aby wyświetlić zapisane hasło sieci bezprzewodowej.

To wszystko, teraz znasz hasło.

Uwaga: w Windows 8.1 opisana poniżej metoda nie działa, przeczytaj tutaj (lub powyżej, w pierwszej części tego przewodnika): Jak znaleźć hasło do Wi-Fi w Windows 8.1

Opisane powyżej metody zakładają, że jesteś aktualnie połączony z siecią bezprzewodową, której hasło chcesz poznać. Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli chcesz wyświetlić zapisane hasło Wi-Fi z innej sieci, możesz to zrobić za pomocą wiersza poleceń:

To i metody opisane powyżej, aby zobaczyć hasło, można zobaczyć w instrukcjach wideo:

Innym możliwym scenariuszem jest sytuacja, w której po jakiejkolwiek awarii, przywróceniu lub ponownej instalacji systemu Windows nie zostanie nigdzie zapisane hasło do sieci Wi-Fi. W takim przypadku pomocne będzie połączenie przewodowe z routerem. Podłącz złącze LAN routera do złącza karty sieciowej komputera i przejdź do ustawień routera.

Parametry logowania do routera, takie jak adres IP, standardowy login i hasło, są zwykle zapisane z tyłu na naklejce z różnymi informacjami serwisowymi. Jeśli nie wiesz, jak wykorzystać te informacje, przeczytaj artykuł Jak wprowadzić ustawienia routera, który opisuje kroki dla najpopularniejszych marek routerów bezprzewodowych.

Bez względu na markę i model routera bezprzewodowego, czy to D-Link, TP-Link, Asus, Zyxel czy coś innego, hasło możesz zobaczyć w prawie tym samym miejscu. Na przykład (ponadto za pomocą tej instrukcji możesz nie tylko ustawić, ale także zobaczyć hasło): Jak ustawić hasło do Wi-Fi w D-Link DIR-300.

Jeśli ci się udało, przechodząc do strony ustawień sieci bezprzewodowej routera (ustawienia Wi-Fi, Bezprzewodowe), będziesz mógł zobaczyć ustawione hasło do sieci bezprzewodowej całkowicie bez przeszkód. Jednak przy wejściu do interfejsu sieciowego routera może pojawić się jedna trudność: jeśli podczas początkowej konfiguracji zostało zmienione hasło do wejścia do panelu administracyjnego, to nie będziesz mógł się tam dostać, a zatem zobaczyć hasło. W takim przypadku pozostaje opcja – zresetuj router do ustawień fabrycznych i ponownie go skonfiguruj. Pomogą w tym liczne instrukcje na tej stronie, które znajdziesz tutaj.

Opisane wcześniej metody sprawdzania hasła Wi-Fi są odpowiednie tylko dla aktualnie aktywnej sieci bezprzewodowej. Istnieje jednak sposób, aby wyświetlić listę wszystkich zapisanych haseł Wi-Fi na komputerze. Możesz to zrobić za pomocą bezpłatnego programu WirelessKeyView. Narzędzie działa w systemach Windows 10, 8 i Windows 7.

Narzędzie nie wymaga instalacji na komputerze i jest pojedynczym plikiem wykonywalnym 80 KB (zauważam, że według VirusTotal trzy antywirusy reagują na ten plik jako potencjalnie niebezpieczny, ale najwyraźniej mówimy o dostępie do zapisanych danych Wi-Fi sieci).

Natychmiast po uruchomieniu WirelessKeyView (wymaga uruchomienia jako Administrator), zobaczysz listę wszystkich haseł do zaszyfrowanych bezprzewodowych sieci Wi-Fi zapisanych na komputerze lub laptopie: zostanie wyświetlona nazwa sieci, klucz sieciowy w notacji szesnastkowej i w postaci zwykłego tekstu.

Możesz pobrać darmowy program do przeglądania haseł Wi-Fi na komputerze z oficjalnej strony https://www.nirsoft.net/utils/wireless_key.html (pliki do pobrania znajdują się na samym końcu strony, osobno dla x86 i systemy x64).

Jeśli z jakiegoś powodu opisane metody przeglądania informacji o zapisanych ustawieniach sieci bezprzewodowej nie były w Twojej sytuacji wystarczające, zapytaj w komentarzach, odpowiem.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz