Jak znaleźć adres MAC komputera (karty sieciowej)

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Przede wszystkim o tym, czym jest adres MAC (MAC) – jest to unikalny fizyczny identyfikator urządzenia sieciowego, który jest w nim zapisywany na etapie produkcji. Dowolna karta sieciowa, adapter Wi-Fi i router i tylko router – wszystkie mają adres MAC, zwykle 48-bitowy. Może się również przydać: Jak znaleźć adres MAC komputera lub laptopa z systemem Windows 10, Jak zmienić adres MAC. Instrukcja pomoże Ci znaleźć adres MAC w systemie Windows 10, 8, Windows 7 i XP na kilka sposobów, znajdziesz również przewodnik wideo poniżej.

Potrzebujesz adresu MAC? W ogólnym przypadku, aby sieć działała poprawnie, ale dla zwykłego użytkownika może być potrzebna np. w celu skonfigurowania routera. Nie tak dawno próbowałem pomóc jednemu z moich czytelników z Polski w skonfigurowaniu routera, ale z jakiegoś powodu to nie zadziałało. Później okazało się, że dostawca stosuje wiązanie adresów MAC (którego nigdy wcześniej nie widziałem) – czyli dostęp do Internetu jest możliwy tylko z urządzenia, którego adres MAC jest znany dostawcy.

Około tydzień temu napisałem artykuł o 5 przydatnych poleceniach sieciowych systemu Windows, z których jedno pomoże nam znaleźć znany adres MAC karty sieciowej komputera. Oto co robić:

Powyższa metoda jest opisana w dowolnym artykule na ten temat, a nawet w Wikipedii. A oto kolejne polecenie, które działa we wszystkich nowoczesnych wersjach systemu operacyjnego Windows, począwszy od XP, z jakiegoś powodu nie jest opisane prawie nigdzie, poza tym ipconfig / all nie działa dla niektórych.

W szybszy i wygodniejszy sposób możesz uzyskać informacje o adresie MAC poleceniem:

Będzie również musiał zostać wprowadzony do wiersza poleceń, a wynik będzie wyglądał tak:

Być może ten sposób na znalezienie adresu MAC laptopa lub komputera (a raczej jego karty sieciowej lub karty Wi-Fi) będzie jeszcze łatwiejszy niż poprzedni dla początkujących użytkowników. Działa na Windows 10, 8, 7 i Windows XP.

Musisz wykonać trzy proste kroki:

Jak widać, wszystko jest proste i jasne.

Innym łatwym sposobem na znalezienie adresu MAC komputera, a dokładniej jego karty sieciowej lub karty Wi-Fi w systemie Windows, jest przejście do listy połączeń, otwarcie właściwości tego, którego potrzebujesz i sprawdzenie. Oto jak to zrobić (jedna z opcji, ponieważ możesz dostać się do listy połączeń w bardziej znany, ale mniej szybki sposób).

Myślę, że te dwa (a nawet trzy) sposoby określenia adresu MAC wystarczą użytkownikom systemu Windows.

W tym samym czasie przygotowałem film, który pokazuje krok po kroku, jak wyświetlić adres maku w systemie Windows. Jeśli interesują Cię te same informacje dla systemu Linux i OS X, możesz je znaleźć poniżej.

Nie wszyscy korzystają z systemu Windows, dlatego na wszelki wypadek podpowiem, jak znaleźć adres MAC na komputerach i laptopach z systemem Mac OS X lub Linux.

W przypadku Linuksa w terminalu użyj polecenia:

W systemie Mac OS X możesz użyć polecenia ifconfig lub przejść do Preferencji systemowych – Sieć. Następnie otwórz ustawienia zaawansowane i wybierz Ethernet lub AirPort, w zależności od potrzebnego adresu MAC. W przypadku Ethernetu adres MAC będzie znajdować się na karcie Sprzęt, w przypadku AirPort — zobacz AirPort ID, jest to żądany adres.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz