Jak zmienić plik hosts

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

W niektórych sytuacjach może być konieczna zmiana pliku hosts w systemie Windows 10, 8.1 lub Windows 7. Czasami przyczyną są wirusy i złośliwe oprogramowanie, które wprowadzają zmiany w hostach, co uniemożliwia dostęp do niektórych witryn, a czasami sam możesz chcieć edytować ten plik w celu ograniczenia dostępu do dowolnej witryny.

Ta instrukcja szczegółowo opisuje, jak zmienić hosty w systemie Windows, jak naprawić ten plik i przywrócić go do pierwotnego stanu za pomocą wbudowanych narzędzi systemowych i programów innych firm, a także kilka dodatkowych niuansów, które mogą być przydatne.

Zawartość pliku hosts to zestaw wpisów z adresu IP i adresu URL. Na przykład ciąg „127.0.0.1 vk.com” (bez cudzysłowów) będzie oznaczał, że po otwarciu adresu vk.com w przeglądarce nie otworzy się prawdziwego adresu IP VK, ale określony adres z pliku hosts . Wszystkie wiersze w pliku hosts zaczynające się od krzyżyka są komentarzami, tj. ich treść, modyfikacja lub usunięcie w żaden sposób nie wpływa na działanie.

Najłatwiejszym sposobem edycji pliku hosts jest użycie wbudowanego edytora tekstu Notatnik. Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest to, że edytor tekstu musi być uruchomiony jako administrator, w przeciwnym razie nie będziesz mógł zapisać zmian. Osobno opiszę, jak to zrobić w różnych wersjach systemu Windows, chociaż w istocie kroki nie będą się różnić.

Aby edytować plik hosts w systemie Windows 10, wykonaj następujące proste czynności:

Gotowe, plik został edytowany. Zmiany mogą nie odnieść skutku natychmiast, ale dopiero po ponownym uruchomieniu komputera. Aby uzyskać więcej informacji o tym, co i jak możesz zmienić w instrukcjach: Jak edytować lub naprawić plik hosts w systemie Windows 10.

Aby uruchomić Notatnik jako administrator w Windows 8.1 i 8 z ekranu Start z kafelkami, zacznij wpisywać słowo „Notatnik”, gdy pojawi się w wyszukiwaniu, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uruchom jako administrator”.

W notatniku kliknij „Plik” – „Otwórz”, a następnie po prawej stronie „Nazwa pliku” zamiast „Dokumenty tekstowe” wybierz „Wszystkie pliki” (w przeciwnym razie po przejściu do żądanego folderu zobaczysz „Brak pasujących elementów warunki wyszukiwania”), a następnie otwórz plik hosts, który znajduje się w folderze C:WindowsSystem32driversetc.

Może się okazać, że ten folder zawiera nie jeden, ale dwa hosty, a nawet więcej. Powinieneś otworzyć taki, który nie ma żadnego rozszerzenia.

Domyślnie ten plik w systemie Windows wygląda jak na powyższym obrazku (z wyjątkiem ostatniej linii). Na górze znajdują się komentarze o tym, do czego służy ten plik (mogą być po polsku, nie ma to znaczenia), a na dole możemy dodać potrzebne linijki. Pierwsza część oznacza adres, na który zostaną przekierowane żądania, a druga część wskazuje, na które żądania.

Na przykład, jeśli dodamy linię 127.0.0.1 odnoklassniki.ru do pliku hosts, to koledzy z klasy nie otworzą się dla nas (adres 127.0.0.1 jest zarezerwowany przez system dla komputera lokalnego i jeśli nie masz uruchomionego serwera http na nim nic się nie otworzy, ale możesz wpisać 0.0.0.0, wtedy strona na pewno się nie otworzy).

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych zmian zapisz plik. (Może być konieczne ponowne uruchomienie komputera, aby zmiany zaczęły obowiązywać).

Aby zmienić hosty w systemie Windows 7, musisz również uruchomić Notatnik jako administrator, w tym celu możesz go znaleźć w menu Start i kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać Uruchom jako administrator.

Następnie, podobnie jak w poprzednich przykładach, możesz otworzyć plik i wprowadzić w nim niezbędne zmiany.

Jedyne, co robi, to uruchamia ten sam notatnik, ale z uprawnieniami administratora i otwartym niezbędnym plikiem. Użytkownik musi jedynie wprowadzić zmiany i zapisać plik. Przeczytaj więcej o programie i skąd go pobrać w artykule Konfiguracja i optymalizacja systemu Windows 10 w Dism++.

Biorąc pod uwagę, że niechciane zmiany w pliku hosts są zwykle wynikiem złośliwego oprogramowania, logiczne jest, że narzędzia do ich usuwania mogą również zawierać funkcje naprawy tego pliku. Jest taka opcja w popularnym darmowym skanerze AdwCleaner.

Wystarczy przejść do ustawień programu, włączyć element „Reset hosts file”, a następnie zeskanować i wyczyścić go na głównej zakładce AdwCleaner. W trakcie tego procesu hosty również zostaną naprawione. Przeczytaj więcej o tym i innych tego typu programach w przeglądzie Najlepsze narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania.

Jeśli często musisz naprawiać hosty, możesz utworzyć skrót, który automatycznie uruchomi notatnik z otwartym plikiem w trybie administratora.

Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pulpicie, wybierz „Nowy” – „Skrót” i w polu „Określ lokalizację obiektu” wpisz:

notatnik c:windowssystem32driversetchosts

Następnie kliknij „Dalej” i podaj nazwę skrótu. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy utworzony skrót, wybierz „Właściwości”, na karcie „Skrót”, kliknij przycisk „Zaawansowane” i określ, że program działa jako administrator (w przeciwnym razie nie będziemy mogli zapisać pliku hosts).

Mam nadzieję, że dla niektórych czytelników instrukcja będzie przydatna. Jeśli coś nie wyjdzie, opisz problem w komentarzach, postaram się pomóc. Również na stronie znajduje się osobny materiał: Jak naprawić plik hosts.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz