Jak zmienić logo OEM w System Information and Boot (UEFI) Windows 10?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W systemie Windows 10 wiele opcji wyglądu można dostosować za pomocą narzędzi systemowych zaprojektowanych specjalnie do personalizacji. Ale nie wszystkie: na przykład nie można łatwo zmienić logo OEM w informacjach o systemie (kliknij prawym przyciskiem myszy „Ten komputer” – „Właściwości”) lub logo w UEFI (logo podczas uruchamiania systemu Windows 10).

Jednak nadal można zmienić (lub zainstalować w przypadku braku) te logo, a ta instrukcja omówi sposób zmiany tych logo za pomocą edytora rejestru, bezpłatnych programów innych firm oraz, w przypadku niektórych płyt głównych, za pomocą ustawień UEFI.

Jeśli system Windows 10 został preinstalowany na komputerze lub laptopie przez producenta, przejdź do informacji o systemie (można to zrobić zgodnie z opisem na początku artykułu lub w Panelu sterowania – System) w sekcji „System” po prawej stronie zobaczysz logo producenta.

Czasami „zestawy” Windows wstawiają tam własne logo, a także niektóre programy innych firm robią to „bez pozwolenia”.

To, które logo OEM zostanie umieszczone w określonej lokalizacji, zależy od pewnych ustawień rejestru, które można zmienić.

Ponadto ten klucz rejestru może zawierać parametry ciągu o następujących nazwach, które w razie potrzeby można również zmienić:

Istnieją programy innych firm, które umożliwiają zmianę tego logo systemu, takie jak bezpłatny edytor informacji OEM systemu Windows 7, 8 i 10.

W programie wystarczy podać wszystkie niezbędne informacje oraz ścieżkę do pliku bmp z logo. Istnieją inne programy tego typu – OEM Brander, OEM Info Tool.

Jeśli komputer lub laptop używa trybu UEFI do uruchamiania systemu Windows 10 (metoda nie jest odpowiednia dla trybu Legacy), to po włączeniu komputera najpierw wyświetlane jest logo producenta płyty głównej lub laptopa, a następnie, jeśli Zainstalowany jest „fabryczny” system operacyjny, logo producenta, a jeśli system został zainstalowany ręcznie – standardowe logo Windows 10.

Niektóre (rzadkie) płyty główne pozwalają na ustawienie pierwszego logo (producenta, jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego) w UEFI, plus są sposoby na zmianę go w oprogramowaniu (nie polecam) plus na prawie wielu płytach głównych w parametrach można wyłączyć wyświetlanie tego logo przy starcie.

Ale drugie logo (to, które pojawia się już po załadowaniu systemu operacyjnego) można zmienić, jednak nie jest to również całkowicie bezpieczne (ponieważ logo jest migane w bootloaderze UEFI, a ścieżka zmian korzysta z programu innej firmy, i teoretycznie może to prowadzić do niemożności uruchomienia komputera w przyszłości), więc użyj poniższej metody na własne ryzyko.

Opisuję to krótko i bez niuansów, z oczekiwaniem, że początkujący użytkownik tego nie podejmie. Również po samej metodzie opisuję problemy, które napotkałem podczas sprawdzania programu.

Ważne: najpierw utwórz dysk odzyskiwania (lub rozruchowy dysk flash USB z zestawem dystrybucyjnym systemu operacyjnego), może się przydać. Metoda działa tylko dla rozruchu EFI (jeśli system jest zainstalowany w trybie Legacy na MBR, nie będzie działać).

Aby usunąć „niestandardowe” logo UEFI, uruchom ponownie plik setup.exe z HackBGRT i naciśnij klawisz R.

W moim teście najpierw zbudowałem własny plik logo w Photoshopie, w wyniku czego system się nie uruchamiał (zgłaszając, że mój plik bmp nie mógł zostać załadowany), naprawa bootloadera Windows 10 pomogła (przy użyciu bсdedit c:windows, pomimo fakt, że operacja zgłosiła błąd).

Następnie czytam od dewelopera, że ​​nagłówek pliku musi mieć 54 bajty i zapisuje Microsoft Paint (24-bit BMP) w tym formacie. Obraz wstawiłem do Painta (ze schowka) i zapisałem w wymaganym formacie – znowu były problemy z ładowaniem. I dopiero kiedy edytowałem istniejący plik splash.bmp od twórców programu, wszystko poszło dobrze.

Tutaj coś takiego: mam nadzieję, że komuś się przyda i nie zaszkodzi systemowi.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz