Jak zmienić kolor okien Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

W oryginalnych wersjach systemu Windows 10 nie było funkcji pozwalających na zmianę koloru tła lub tytułu okna (ale można to zrobić za pomocą edytora rejestru), w chwili obecnej takie funkcje są obecne w systemie Windows 10 Aktualizacja twórców, ale raczej ograniczona. Pojawiły się również programy innych firm do pracy z kolorami okien w nowym systemie operacyjnym (jednak są one również dość ograniczone).

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jak zmienić kolor tytułu i tła okna na kilka sposobów. Zobacz też: Motywy Windows 10, Jak zmienić rozmiar czcionki Windows 10, Jak zmienić kolory folderów w Windows 10.

Aby zmienić kolor aktywnych okien (ustawienie nie dotyczy nieaktywnych, ale później to pokonamy), a także ich obramowania, wykonaj następujące proste kroki:

Gotowe — wszystkie wybrane elementy systemu Windows 10, w tym tytuły okien, będą teraz miały wybrany kolor.

Uwaga: jeśli włączysz opcję „Automatyczny wybór głównego koloru tła” w tym samym oknie ustawień u góry, system wybierze średni główny kolor tapety jako kolor do projektowania okien i innych elementów.

Innym często zadawanym pytaniem jest, jak zmienić tło okna (jego kolor tła). W szczególności niektórym użytkownikom trudno jest pracować w programie Word i innych programach biurowych na białym tle.

Nie ma wygodnych wbudowanych narzędzi do zmiany tła w systemie Windows 10, ale w razie potrzeby możesz użyć następujących metod.

Pierwszą opcją jest użycie wbudowanych narzędzi do dostosowywania motywów o wysokim kontraście. Aby uzyskać do nich dostęp, przejdź do Opcje – Dostępność – Wysoki kontrast (lub kliknij „Opcje wysokiego kontrastu” na omówionej powyżej stronie ustawień kolorów).

W oknie Opcje motywu o wysokim kontraście, klikając kolor „Tło”, możesz wybrać własny kolor tła dla okien Windows 10, który zostanie zastosowany po kliknięciu przycisku „Zastosuj”. Przybliżony możliwy wynik znajduje się na poniższym zrzucie ekranu.

Niestety ta metoda nie pozwala wpływać tylko na tło bez zmiany wyglądu pozostałych elementów okna.

Innym sposobem na zmianę koloru tła okna (i innych kolorów) jest narzędzie innej firmy Classic Color Panel, dostępne do pobrania na stronie programisty WinTools.info

Po uruchomieniu programu (przy pierwszym uruchomieniu zostaniesz poproszony o zapisanie aktualnych ustawień, polecam to zrobić), zmień kolor w pozycji „Okno” i kliknij Zastosuj w menu programu: zostaniesz wylogowany , a po kolejnym logowaniu ustawienia zostaną zastosowane.

Wadą tej metody jest to, że zmienia się kolor daleko od wszystkich okien (zmiana innych kolorów w programie również działa selektywnie).

Ważne: opisane poniżej metody działały w systemie Windows 10 w wersji 1511 (i były jedynymi), wydajność w najnowszych wersjach nie została przetestowana.

Choć lista kolorów dostępnych w ustawieniach jest dość szeroka, nie obejmuje wszystkich możliwych opcji i prawdopodobnie ktoś będzie chciał wybrać własny kolor okna (na przykład czarny, którego nie ma na liście).

Możesz to zrobić na półtora sposobów (ponieważ drugi działa bardzo dziwnie). Przede wszystkim za pomocą Edytora rejestru systemu Windows 10.

W dziwny sposób nie wszystkie kolory działają: np. czarny nie działa, kod dla którego jest 0 (lub 000000), trzeba użyć czegoś takiego jak 010000. I to nie jedyna opcja, do której nie mogłem się dostać praca.

Co więcej, o ile mogłem zrozumieć, BGR jest używany jako kodowanie kolorów, a nie RGB – nie ma to znaczenia, czy używasz czerni czy skali szarości, jednak jeśli jest to coś „kolorowego”, będziesz musiał zamienić dwie skrajne liczby. Oznacza to, że jeśli program palety pokazuje kod koloru FAA005, to aby uzyskać pomarańczowy kolor okna, będziesz musiał wpisać 05A0FA (próbowałem to również pokazać na zdjęciu).

Zmiany kolorów są stosowane natychmiast – po prostu usuń fokus (na przykład kliknij na pulpicie) z okna, a następnie wróć do niego ponownie (jeśli to nie zadziałało, wyloguj się i zaloguj ponownie).

Drugi sposób, który zmienia kolory nie zawsze jest przewidywalny, a czasem nie do tego, czego potrzebujesz (na przykład czarny kolor jest nakładany tylko na obramowania okna), plus wszystko spowalnia komputer – za pomocą apletu panelu sterowania ukrytego w systemie Windows 10 (najwyraźniej jego użycie w nowym systemie operacyjnym nie jest zalecane).

Możesz go uruchomić, naciskając klawisze Win + R na klawiaturze i wpisując rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL desk.cpl,Advanced,@Advanced, a następnie naciskając Enter.

Następnie dostosuj kolor, jak chcesz i kliknij „Zapisz zmiany”. Jak powiedziałem, wynik może różnić się od oczekiwanego.

Domyślnie nieaktywne okna w systemie Windows 10 pozostają białe, nawet jeśli zmienisz kolory. Możesz jednak stworzyć dla nich własny kolor. Przejdź do edytora rejestru, jak opisano powyżej, w tej samej sekcji HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsDWM

Kliknij prawym przyciskiem myszy po prawej stronie i wybierz „Nowy” – „32-bitowa wartość DWORD”, a następnie nazwij go AccentColorInactive i kliknij go dwukrotnie. W polu Wartość określ kolor nieaktywnego okna w taki sam sposób, jak opisano w pierwszej metodzie wybierania niestandardowych kolorów dla okien Windows 10.

Podsumowując – film, który pokazuje wszystkie główne punkty nakreślone powyżej.

Moim zdaniem opisał wszystko, co jest możliwe na ten temat. Mam nadzieję, że niektóre z moich czytelników uznają te informacje za przydatne.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz