Jak zdobyć Windows 10 za darmo w 2018 roku?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Bezpłatna aktualizacja do systemu Windows 10 zakończyła się 29 lipca 2016 r., według Microsoft, a opcja aktualizacji dla osób niepełnosprawnych zakończy się pod koniec 2017 r. Oznacza to, że jeśli na Twoim komputerze jest zainstalowany system Windows 7 lub 8.1 i nie zaktualizowałeś go w określonym dniu, decydując się na odmowę aktualizacji do systemu Windows 10, to oficjalnie w przyszłości będziesz musiał kupić nowy system operacyjny, jeśli chcesz zainstalować go na swoim komputerze (mówimy oczywiście o wersji licencjonowanej). Istnieje jednak sposób na obejście tego ograniczenia również w 2018 roku.

Z jednej strony decyzja o nieotrzymywaniu aktualizacji, ale o pozostaniu przy obecnej wersji systemu operacyjnego dla kogoś może być dość wyważona i uzasadniona. Z drugiej strony możesz sobie wyobrazić sytuację, w której możesz żałować, że nie aktualizujesz za darmo. Przykład takiej sytuacji: masz dość potężny komputer i grasz w gry, ale „siedzisz” w systemie Windows 7, a rok później okazuje się, że wszystkie nowo wydane gry są przeznaczone dla DirectX 12 w systemie Windows 10, który nie jest obsługiwany w 7-ke.

Metoda aktualizacji dla użytkowników niepełnosprawnych opisana w dalszej części tego przewodnika została wycofana przez firmę Microsoft pod koniec 2017 roku i już nie działa. Jednak opcje bezpłatnej aktualizacji do systemu Windows 10, jeśli nie zostały jeszcze zaktualizowane, nadal pozostają.

Istnieją dwa sposoby instalacji licencjonowanego systemu Windows 10 od 2018 r.

W skrajnych przypadkach można w ogóle nie aktywować systemu – będzie on prawie w pełni funkcjonalny (poza niektórymi parametrami) lub np. skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej Windows 10 Enterprise przez 90 dni.

Aktualizacja 2018: Ta metoda już nie działa. Pod koniec głównego programu darmowych aktualizacji na oficjalnej stronie Microsoftu pojawiła się nowa strona – mówi ona, że ​​użytkownicy korzystający z ułatwień dostępu nadal mogą dokonać aktualizacji za darmo. Jednocześnie nie jest przeprowadzana żadna kontrola ograniczonych funkcji, jedyną rzeczą jest to, że klikając przycisk „Aktualizuj teraz” potwierdzasz, że jesteś użytkownikiem, który potrzebuje specjalnych funkcji systemu (przy okazji, -Klawiatura ekranowa jest również specjalną funkcją i przydaje się dla wielu). Jednocześnie, jak informowaliśmy, ta aktualizacja będzie dostępna bezterminowo.

Po kliknięciu przycisku ładowany jest plik wykonywalny uruchamiający aktualizację (wymagane jest zainstalowanie na komputerze licencjonowanej wersji jednego z poprzednich systemów). Jednocześnie system startowy jest normalny, specjalne funkcje są włączane ręcznie przez użytkownika w razie potrzeby. Adres oficjalnej strony aktualizacji: https://microsoft.com/en-us/accessibility/windows10upgrade (Nie wiadomo, jak długo ta funkcja aktualizacji będzie działać. Jeśli coś się zmieni, powiadom mnie w komentarzach).

Dodatkowe informacje: Jeśli otrzymałeś aktualizację systemu Windows 10 przed 29 lipca, ale następnie usunąłeś ten system operacyjny, możesz wykonać czystą instalację systemu Windows 10 na tym samym komputerze, a po wyświetleniu monitu o klucz podczas instalacji kliknij „Nie mieć klucz” – system aktywowany automatycznie po połączeniu z Internetem.

Opisana poniżej metoda jest już przestarzała i miała zastosowanie tylko do końca aktualizacji programu.

Na początek zaznaczam, że nie mogę zagwarantować wykonania tej metody, ponieważ w tej chwili nie będzie można tego sprawdzić. Jednak są wszelkie powody, by sądzić, że jest pracownikiem, pod warunkiem, że w momencie, gdy czytasz ten artykuł, nie dotarł on jeszcze 29 lipca 2016 r.

Istota metody jest następująca:

Co się dzieje w tym przypadku: przy bezpłatnej aktualizacji aktywacja jest przypisana do aktualnego sprzętu (uprawnienie cyfrowe), o czym pisałem wcześniej w artykule Aktywacja Windows 10.

Po wykonaniu „załącznika” możliwe jest wyczyszczenie instalacji systemu Windows 10 z dysku flash (lub dysku) na tym samym komputerze lub laptopie, w tym bez wprowadzania klucza (kliknij „Nie mam klucza” w instalatora), po której następuje automatyczna aktywacja po połączeniu z Internetem.

Jednocześnie nie ma informacji, że określone wiązanie jest ograniczone w czasie. Stąd założenie, że jeśli wykonasz cykl „Aktualizacja” – „Wycofanie”, to w razie potrzeby możesz zainstalować Windows 10 w wersji aktywowanej (Home, Professional) na tym samym komputerze w dowolnym momencie, nawet po upływie okresu bezpłatnej aktualizacji. wygasł .

Mam nadzieję, że istota metody jest jasna i być może dla niektórych czytelników metoda będzie przydatna. Chyba że mogę go polecić użytkownikom, dla których teoretycznie możliwa konieczność ręcznej reinstalacji systemu operacyjnego (cofanie nie zawsze działa zgodnie z oczekiwaniami) jest dużym utrudnieniem.

Ponieważ powrót z systemu Windows 10 do poprzednich systemów operacyjnych za pomocą wbudowanych narzędzi systemowych nie zawsze działa płynnie, bardziej preferowaną opcją (lub jako zabezpieczenie) może być na przykład utworzenie pełnej kopii zapasowej bieżącej wersji systemu Windows , korzystając z instrukcji Kopia zapasowa systemu Windows 10 (metody działają i dla innych wersji systemu operacyjnego) lub tymczasowe klonowanie dysku systemowego na inny dysk (Jak przenieść system Windows na inny dysk lub dysk SSD) z późniejszym odzyskiwaniem.

A jeśli coś pójdzie nie tak, możesz również wyczyścić system Windows 7 lub 8 na komputerze lub laptopie (ale nie jako drugi system operacyjny, ale jako główny) lub użyć ukrytego obrazu odzyskiwania, jeśli jest dostępny.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz