Jak zaktualizować bios płyty głównej

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W tej instrukcji wyjdę z tego, że wiesz, dlaczego potrzebujesz aktualizacji, i opiszę, jak zaktualizować BIOS w krokach, które należy wykonać, niezależnie od tego, która płyta główna jest zainstalowana na komputerze.

W przypadku, gdy nie dążysz do żadnego konkretnego celu poprzez aktualizację BIOS-u, a system nie wykazuje żadnych problemów, które mogłyby być związane z jego działaniem, zalecałbym pozostawienie wszystkiego tak, jak jest. Podczas aktualizacji zawsze istnieje ryzyko wystąpienia awarii, której konsekwencje są znacznie trudniejsze do naprawienia niż ponowna instalacja systemu Windows.

Pierwszą rzeczą, którą należy się dowiedzieć przed kontynuowaniem, jest wersja płyty głównej i aktualna wersja systemu BIOS. Nie jest to trudne.

Aby poznać wersję, możesz spojrzeć na samą płytę główną, tam znajdziesz napis rev. 1.0, rew. 2.0 lub podobny. Inna opcja: jeśli nadal masz pudełko lub dokumentację płyty głównej, mogą być tam również informacje o wersji.

Aby sprawdzić aktualną wersję systemu BIOS, możesz nacisnąć klawisze Windows + R i wpisać msinfo32 w oknie Uruchom, a następnie wyświetlić wersję w odpowiednim akapicie. Trzy kolejne sposoby na sprawdzenie wersji BIOS-u.

Uzbrojony w tę wiedzę, powinieneś wejść na oficjalną stronę producenta płyty głównej, znaleźć płytę swojej wersji i sprawdzić, czy są dla niej aktualizacje BIOS-u. Zazwyczaj można to zobaczyć w sekcji „Pobieranie” lub „Wsparcie”, która otwiera się po wybraniu konkretnego produktu: z reguły wszystko jest dość łatwe do znalezienia.

Uwaga: jeśli kupiłeś już zmontowany komputer dowolnej dużej marki, na przykład Dell, HP, Acer, Lenovo i tym podobne, powinieneś wejść na stronę producenta komputera, a nie na płytę główną, wybierz tam swój model komputera , a następnie w sekcji pliki do pobrania lub pomoc techniczna, aby sprawdzić, czy są dostępne aktualizacje systemu BIOS.

W zależności od producenta i modelu płyty głównej w komputerze metody aktualizacji systemu BIOS mogą się różnić. Oto najczęstsze opcje:

W przypadku wielu płyt głównych możesz użyć jednej z tych metod, na przykład dla mojej.

W zależności od posiadanej płyty głównej aktualizację systemu BIOS można wykonać na różne sposoby. We wszystkich przypadkach gorąco polecam zapoznanie się z instrukcjami producenta, choć często są one prezentowane tylko w języku angielskim: jeśli jesteś zbyt leniwy i przegapisz jakieś niuanse, jest szansa, że ​​podczas aktualizacji wystąpią awarie, które nie będą łatwe do naprawienia. Na przykład producent Gigabyte zaleca wyłączenie Hyper Threading podczas procedury dla niektórych swoich płyt – bez czytania instrukcji nie dowiesz się o tym.

Instrukcje i programy do aktualizacji producentów BIOS-u:

Jeden element, który jest obecny w prawie każdej instrukcji producenta: po aktualizacji zaleca się zresetowanie systemu BIOS do ustawień domyślnych (Załaduj ustawienia domyślne systemu BIOS), a następnie ponowną konfigurację wszystkiego w razie potrzeby (w razie potrzeby).

Najważniejszą rzeczą, na którą chcę zwrócić twoją uwagę: koniecznie zajrzyj do oficjalnej instrukcji, konkretnie nie opisuję całego procesu dla różnych płyt, ponieważ jeśli przegapię choć jedną chwilę, albo skończysz ze specjalną płytą główną i wszystko pójdzie nie tak.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz