Jak zainstalować system Windows 7 na laptopie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

W tej instrukcji szczegółowo i ze zdjęciami opiszemy cały proces instalacji Windows 7 na laptopie, krok po kroku, od początku do końca. W szczególności przyjrzymy się uruchamianiu z dystrybucji, wszystkim oknom dialogowym, które pojawiają się podczas procesu, partycjonowaniu dysku podczas instalacji i wszystkim innym, aż do momentu uruchomienia systemu operacyjnego.

Przed uruchomieniem poradnika chciałbym ostrzec początkujących użytkowników przed częstymi błędami. Zrobię to w formie swego rodzaju punktów, przeczytaj uważnie, proszę:

Dlatego w tym artykule zajmiemy się czystą instalacją systemu Windows 7 z formatowaniem partycji systemowej dysku twardego w przypadkach, gdy przywrócenie preinstalowanego systemu operacyjnego jest niemożliwe (partycja odzyskiwania została już usunięta) lub nie jest konieczne. We wszystkich innych przypadkach zalecam po prostu przywrócenie laptopa do stanu fabrycznego przy użyciu zwykłych środków.

Ogólnie chodźmy!

Wszystko czego potrzebujemy to zestaw dystrybucyjny z systemem operacyjnym Windows 7 (DVD lub bootowalny dysk flash), sam laptop i trochę wolnego czasu. Jeśli nie masz nośnika startowego, oto jak je zrobić:

Zwracam uwagę, że preferowaną opcją jest rozruchowy dysk flash USB, który działa szybciej i ogólnie jest wygodniejszy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wiele nowoczesnych laptopów i ultrabooków przestało instalować napędy CD.

Ponadto należy pamiętać, że podczas instalacji systemu operacyjnego usuniemy wszystkie dane z dysku C:, więc jeśli jest coś ważnego, zapisz to gdzieś.

Następnym krokiem jest instalacja rozruchu z dysku flash USB lub z dysku w BIOS-ie laptopa. Możesz przeczytać, jak to zrobić, w artykule Uruchamianie z dysku flash USB do systemu BIOS. Bootowanie z dysku jest konfigurowane w ten sam sposób.

Po zainstalowaniu rozruchu z właściwego nośnika (który jest już włożony do laptopa), komputer uruchomi się ponownie i napisze „Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dvd” na czarnym ekranie – naciśnij dowolny klawisz w tym momencie, a proces instalacji zaczynać.

Przede wszystkim powinieneś zobaczyć czarny ekran z paskiem postępu i napisem Windows ładuje pliki, a następnie logo Windows 7 i napisem Uruchamianie systemu Windows (w przypadku korzystania z oryginalnej dystrybucji do instalacji). Na tym etapie nie musisz nic robić.

Kliknij, aby powiększyć

Na następnym ekranie zostaniesz zapytany, jakiego języka użyć podczas instalacji, wybierz swój język i kliknij „Dalej”.

Kliknij, aby powiększyć

Pod logo Windows 7 pojawi się przycisk „Zainstaluj”, który należy kliknąć. Możesz także uruchomić Przywracanie systemu na tym ekranie (link w lewym dolnym rogu).

Następny komunikat będzie brzmiał „Rozpoczęcie instalacji…”. Tutaj chcę zauważyć, że na niektórych urządzeniach ten napis może „zawiesić się” przez 5-10 minut, nie oznacza to, że komputer jest zamrożony, poczekaj na następny krok – zaakceptowanie warunków licencji Windows 7.

Po zaakceptowaniu licencji pojawi się wybór typu instalacji – „Upgrade” lub „Pełna instalacja” (w przeciwnym razie – czysta instalacja Windows 7). Wybieramy drugą opcję, jest bardziej wydajna i pozwala uniknąć wielu problemów.

Ten etap jest chyba najważniejszy. Na liście zobaczysz sekcje dysku twardego lub dysków zainstalowanych na twoim laptopie. Może się również zdarzyć, że lista jest pusta (typowa dla nowoczesnych ultrabooków), w takim przypadku skorzystaj z instrukcji Podczas instalacji systemu Windows 7 komputer nie widzi dysków twardych.

Pamiętaj, że jeśli masz kilka wyświetlanych partycji o różnych rozmiarach i typach, na przykład „Producent”, lepiej ich nie dotykać – są to partycje odzyskiwania, partycje pamięci podręcznej i inne obszary obsługi dysku twardego. Pracuj tylko z częściami, które znasz – z napędem C i, jeśli jest, z napędem D, które można rozpoznać po ich rozmiarze. Na tym samym etapie możesz partycjonować dysk twardy, co jest szczegółowo opisane tutaj: jak podzielić dysk na partycje (jednak nie polecam tego robić).

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie musisz dzielić dysku twardego na dodatkowe partycje, będziemy musieli kliknąć link „Konfiguracja dysku”, a następnie sformatować (lub utworzyć partycję, jeśli do laptopa podłączono zupełnie nowy, nieużywany dysk twardy) , wybierz sformatowaną partycję i kliknij „Dalej”.

Po kliknięciu przycisku „Dalej” rozpocznie się proces kopiowania plików systemu Windows. W tym procesie komputer uruchomi się ponownie (i więcej niż raz). Zalecam „złapanie” pierwszego restartu, wejście do BIOS-u i przywrócenie tam rozruchu z dysku twardego, a następnie ponowne uruchomienie komputera (instalacja Windows 7 będzie kontynuowana automatycznie). Czekamy.

Po odczekaniu na skopiowanie wszystkich niezbędnych plików zostaniemy poproszeni o podanie nazwy użytkownika i nazwy komputera. Zrób to i kliknij przycisk „Dalej”, ustaw w razie potrzeby hasło do logowania do systemu.

W następnym kroku musisz wprowadzić klucz systemu Windows 7. Jeśli klikniesz „Pomiń”, możesz wprowadzić go później lub użyć nieaktywowanej (próbnej) wersji systemu Windows 7 przez miesiąc.

Na następnym ekranie zostaniesz zapytany, jak chcesz zaktualizować system Windows. Lepiej zostawić „Użyj zalecanych ustawień”. Następnie będzie można również ustawić datę, godzinę, strefę czasową i wybrać używaną sieć (w zależności od dostępności). Jeśli nie planujesz używać lokalnej sieci domowej między komputerami, lepiej wybrać opcję „Publiczna”. Można to zmienić w przyszłości. I znowu czekamy.

Windows 7 pomyślnie zainstalowany na laptopie

Po tym, jak zainstalowany na laptopie system operacyjny Windows 7 zakończy stosowanie wszystkich ustawień, przygotuje pulpit i ewentualnie zrestartuje się ponownie, możemy powiedzieć, że skończyliśmy – udało się zainstalować Windows 7 na laptopie.

Następnym krokiem jest zainstalowanie wszystkich niezbędnych sterowników laptopa. Napiszę o tym w ciągu najbliższych kilku dni, ale teraz dam tylko zalecenie: nie używaj żadnych pakietów sterowników: wejdź na stronę producenta laptopa i pobierz wszystkie najnowsze sterowniki do swojego modelu laptopa.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz