Jak zainstalować sterowniki

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Ta instrukcja jest przeznaczona przede wszystkim dla początkujących użytkowników i w miarę możliwości postaram się porozmawiać o tym, jak zainstalować sterowniki na komputerze lub laptopie na różne sposoby – ręcznie, co jest trudniejsze, ale lepsze; lub automatycznie, co jest prostsze, ale nie zawsze dobre i prowadzi do pożądanego rezultatu.

Zacznijmy od tego, czym jest sterownik i dlaczego (i kiedy) musisz zainstalować sterowniki, nawet jeśli wydaje się, że wszystko działa zaraz po zainstalowaniu systemu Windows. (A porozmawiamy konkretnie o Windows 10, Windows 7 i Windows 8)

Sterownik to niewielki kod programu, który umożliwia systemowi operacyjnemu i programom komunikację ze sprzętem komputera.

Na przykład, aby móc korzystać z Internetu, potrzebujesz sterownika karty sieciowej lub karty Wi-Fi, a aby słyszeć dźwięk z głośników, potrzebujesz sterownika karty dźwiękowej. To samo dotyczy kart graficznych, drukarek i innego sprzętu.

Nowoczesne wersje systemów operacyjnych, takich jak Windows 7 czy Windows 8 automatycznie wykrywają większość sprzętu i instalują odpowiedni sterownik. Jeśli podłączysz pamięć USB do komputera, będzie działać dobrze, nawet jeśli nie zrobiłeś nic specjalnego. Podobnie po zainstalowaniu systemu Windows na monitorze pojawi się pulpit, co oznacza, że ​​zainstalowana jest również karta graficzna i sterownik monitora.

Dlaczego więc musisz samodzielnie instalować sterowniki, jeśli wszystko odbywa się automatycznie? Postaram się wymienić główne powody:

Podsumowując, jeśli samodzielnie zainstalowałeś lub ponownie zainstalowałeś system Windows 10, 8 lub Windows 7 lub jeśli wymieniłeś część sprzętu w swoim komputerze, powinieneś rozważyć zainstalowanie sterowników.

Przede wszystkim chcę zauważyć, że jeśli kupiłeś komputer, na którym system Windows był już zainstalowany, prawdopodobnie wszystkie niezbędne sterowniki już tam są. Ponadto, jeśli ponownie zainstalowałeś system operacyjny, resetując laptopa do ustawień fabrycznych, czyli z ukrytej partycji odzyskiwania, wszystkie niezbędne sterowniki są również instalowane podczas tego procesu. Jeśli jedna z tych opcji jest dla Ciebie, mogę tylko polecić aktualizację sterowników karty graficznej, co może (czasami znacznie) poprawić wydajność komputera.

Kolejnym punktem jest to, że nie ma szczególnej potrzeby aktualizowania sterowników dla wszystkich urządzeń. To naprawdę ważne, aby zainstalować odpowiedni sterownik dla karty graficznej i każdego sprzętu, który nie działa w ogóle lub tak, jak powinien.

I wreszcie po trzecie: jeśli masz laptopa, to instalowanie dla niego sterowników ma swoją specyfikę ze względu na różnych producentów sprzętu. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest wejście na oficjalną stronę producenta i pobranie tam wszystkiego, czego potrzebujesz. Więcej szczegółów na ten temat w artykule Instalowanie sterowników na laptopie (znajdziesz tam również linki do oficjalnych stron internetowych popularnych producentów laptopów).

W przeciwnym razie instalowanie sterowników polega na ich wyszukiwaniu, pobieraniu na komputer i instalowaniu. Lepiej nie używać do tego dysku lub dysków dostarczonych z komputerem: tak, wszystko będzie działać, ale z przestarzałymi sterownikami.

Jak już wspomniałem, jednym z najważniejszych jest sterownik karty graficznej, wszystkie informacje dotyczące jego instalacji i aktualizacji (plus linki, z których można pobrać sterowniki do kart graficznych NVidia GeForce, Radeon i Intel HD Graphics) można znaleźć w artykule Jak zaktualizować sterownik karty graficznej. Może być również pomocne: Jak zainstalować sterowniki NVIDIA w systemie Windows 10.

Sterowniki do innych urządzeń można znaleźć na oficjalnych stronach ich producentów. A jeśli nie wiesz, jaki sprzęt jest używany na twoim komputerze, powinieneś użyć Menedżera urządzeń Windows.

Aby wyświetlić listę sprzętu komputera, naciśnij klawisze Windows + R na klawiaturze i wpisz devmgmt.msc, a następnie naciśnij klawisz Enter lub przycisk OK.

Otworzy się menedżer urządzeń, w którym będzie lista wszystkich elementów sprzętowych (i nie tylko) komputera.

Załóżmy, że po zainstalowaniu systemu Windows dźwięk nie działa, domyślamy się, że problem tkwi w sterownikach, ale nie wiemy, które pobrać. W takim przypadku najlepszym sposobem działania byłoby:

W ten sam sposób możesz zainstalować inne sterowniki w systemie. Jeśli już wiesz, w jakie urządzenia jest wyposażony Twój komputer, najszybszym sposobem na pobranie najnowszych sterowników za darmo jest przejście na stronę producenta (zwykle wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w sekcji „wsparcie”).

Wiele osób woli nie cierpieć, ale pobrać pakiet sterowników i automatycznie zainstalować sterowniki. Generalnie nie widzę w tym nic szczególnie złego, z wyjątkiem kilku punktów, które zostaną omówione poniżej.

Uwaga: bądź ostrożny, ostatnio pojawiły się doniesienia, że ​​DriverPack Solution może zainstalować niechciane oprogramowanie na twoim komputerze, polecam ustawić wszystko w trybie ręcznym, klikając przycisk Tryb eksperta na pierwszym ekranie.

Co to jest pakiet sterowników? Pakiet sterowników to zestaw „wszystkich” sterowników dla „dowolnego” sprzętu oraz narzędzie do automatycznego wykrywania i instalacji. W cudzysłowie – bo odnosi się do standardowego sprzętu, który jest zainstalowany na ponad 90% komputerów stacjonarnych zwykłych użytkowników. W większości przypadków to wystarczy.

Popularny pakiet Driver Pack Solution można pobrać całkowicie bezpłatnie ze strony http://drp.su/ru/. Jego użycie jest dość łatwe i zrozumiałe nawet dla początkującego użytkownika: wystarczy poczekać, aż program wykryje wszystkie urządzenia wymagające instalacji lub aktualizacji sterowników, a następnie pozwolić mu to zrobić.

Minusy korzystania z automatycznej instalacji z Driver Pack Solution, moim zdaniem:

Ogólnie wszystko. Poza tym wcale nie jest zły sposób. To prawda, że ​​nie polecałbym go używać, jeśli masz laptopa.

Jeśli masz jakieś pytania lub uzupełnienia – napisz w komentarzach. Będę też wdzięczny, jeśli udostępnisz artykuł w sieciach społecznościowych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz