Jak wyświetlić zapisane hasła w przeglądarce?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Ta instrukcja szczegółowo opisuje, jak wyświetlić zapisane hasła w przeglądarkach Google Chrome, Microsoft Edge i IE, Opera, Mozilla Firefox i Yandex Browser. Aby to zrobić nie tylko standardowymi środkami przewidzianymi przez ustawienia przeglądarki, ale także za pomocą bezpłatnych programów do przeglądania zapisanych haseł. Jeśli interesuje Cię, jak zapisać hasło w przeglądarce (również częste pytanie na ten temat), po prostu włącz ofertę, aby zapisać je w ustawieniach (gdzie dokładnie też będzie pokazane w instrukcji).

Dlaczego może to być wymagane? Na przykład decydujesz się zmienić hasło w witrynie, ale aby to zrobić, musisz również znać stare hasło (a autouzupełnianie może nie działać) lub przełączyć się na inną przeglądarkę (zobacz Najlepsze przeglądarki dla systemu Windows ) , który nie obsługuje automatycznego importowania zapisanych haseł od innych zainstalowanych na komputerze. Inną opcją jest usunięcie tych danych z przeglądarek. Możesz być również zainteresowany: Jak umieścić hasło w Google Chrome (i ograniczyć przeglądanie haseł, zakładek, historii).

Uwaga: jeśli chcesz usunąć zapisane hasła z przeglądarek, możesz to zrobić w tym samym oknie ustawień, w którym możesz je wyświetlić i które są opisane poniżej.

W celu przejrzenia haseł zapisanych w Google Chrome należy przejść do ustawień przeglądarki (trzy kropki po prawej stronie paska adresu – „Ustawienia”), a następnie kliknąć na dole strony „Pokaż ustawienia zaawansowane”.

W sekcji „Hasła i formularze” zobaczysz opcję włączenia zapisywania haseł, a także link „Konfiguruj” obok tej pozycji („Oferta zapisywania haseł”). Kliknij na to.

Wyświetlona zostanie lista zapisanych loginów i haseł. Po wybraniu dowolnego z nich kliknij „Pokaż”, aby wyświetlić zapisane hasło.

Ze względów bezpieczeństwa zostaniesz poproszony o podanie hasła bieżącego użytkownika systemu Windows 10, 8 lub Windows 7, a dopiero potem hasło zostanie wyświetlone (ale możesz je wyświetlić bez niego, korzystając z programów innych firm, które będą być opisane na końcu tego materiału). Również w wersji 2018 Chrome 66 był przycisk do eksportowania wszystkich zapisanych haseł, jeśli jest to wymagane.

Możesz przeglądać zapisane hasła w przeglądarce Yandex prawie dokładnie tak samo, jak w Chrome:

Podobnie jak w poprzednim przypadku, aby wyświetlić hasło, będziesz musiał wprowadzić hasło bieżącego użytkownika (i w ten sam sposób można je wyświetlić bez niego, co zostanie zademonstrowane).

W przeciwieństwie do dwóch pierwszych przeglądarek, aby znaleźć hasła zapisane w Mozilla Firefox, hasło bieżącego użytkownika systemu Windows nie jest wymagane. Same niezbędne działania są następujące:

Następnie na liście zostaną wyświetlone witryny, używane nazwy użytkowników i ich hasła, a także data ostatniego użycia.

Przeglądanie zapisanych haseł w przeglądarce Opera jest zorganizowane w taki sam sposób, jak w innych przeglądarkach opartych na Chromium (Google Chrome, Yandex Browser). Kroki będą prawie identyczne:

Aby wyświetlić hasło, wystarczy wybrać dowolny zapisany profil z listy i kliknąć „Pokaż” obok znaków hasła, a następnie wprowadzić hasło bieżącego konta Windows (jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, zobacz bezpłatne programy do przeglądania zapisanych haseł poniżej).

Hasła Internet Explorer i Microsoft Edge są przechowywane w tym samym magazynie poświadczeń systemu Windows, do którego można uzyskać dostęp na wiele sposobów.

Najbardziej wszechstronny (moim zdaniem):

Dodatkowe sposoby uzyskania dostępu do zarządzania zapisanymi hasłami w tych przeglądarkach:

Jak widać, przeglądanie zapisanych haseł we wszystkich przeglądarkach jest dość prostą czynnością. Z wyjątkiem przypadków, gdy z jakiegoś powodu nie możesz wprowadzić swojego aktualnego hasła Windows (na przykład masz ustawione automatyczne logowanie, ale zapomniałeś hasła dawno temu). Tutaj możesz korzystać z zewnętrznych przeglądarek, które nie wymagają wprowadzania tych danych. Zobacz także omówienie i funkcje: Przeglądarka Microsoft Edge w systemie Windows 10.

Jednym z najbardziej znanych tego typu programów jest NirSoft ChromePass, który pokazuje zapisane hasła do wszystkich popularnych przeglądarek opartych na Chromium, w tym Google Chrome, Opera, Yandex Browser, Vivaldi i innych.

Zaraz po uruchomieniu programu (trzeba go uruchomić jako administrator) na liście wyświetlą się wszystkie strony, loginy i hasła zapisane w takich przeglądarkach (a także dodatkowe informacje, takie jak nazwa pola hasła, data utworzenia, hasło siłę i plik danych, w którym jest przechowywany).

Dodatkowo program potrafi odszyfrowywać hasła z plików danych przeglądarki z innych komputerów.

Zwróć uwagę, że wiele programów antywirusowych (możesz to sprawdzić na VirusTotal) określa je jako niepożądane (dokładnie ze względu na możliwość przeglądania haseł, a nie z powodu jakiejś obcej aktywności, o ile rozumiem).

Program ChromePass jest dostępny do bezpłatnego pobrania na oficjalnej stronie internetowej www.nirsoft.net/utils/chromepass.html (tam można również pobrać plik języka polskiego interfejsu, który należy rozpakować do tego samego folderu, w którym znajduje się plik wykonywalny programu ).

Inny dobry zestaw darmowych programów do tego samego celu jest dostępny od dewelopera SterJo Software (i w tym momencie są one „czyste” według VirusTotal). Dodatkowo każdy z programów umożliwia przeglądanie zapisanych haseł dla poszczególnych przeglądarek.

Następujące oprogramowanie związane z hasłami jest dostępne do bezpłatnego pobrania:

Programy można pobrać na oficjalnej stronie http://www.sterjosoft.com/products.html (polecam korzystanie z wersji Portable, które nie wymagają instalacji na komputerze).

Myślę, że informacje zawarte w instrukcji wystarczą, aby znaleźć zapisane hasła, gdy są one potrzebne w taki czy inny sposób. Przypomnę: pobierając oprogramowanie firm trzecich do takich celów, nie zapomnij sprawdzić go pod kątem złośliwego oprogramowania i bądź ostrożny.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz