Jak wyświetlić rozszerzenia plików w systemie Windows 10, 8 i Windows 7?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak zmusić system Windows do wyświetlania rozszerzeń dla wszystkich typów plików (z wyjątkiem skrótów) i dlaczego może to być potrzebne. Opisane zostaną dwie metody – pierwsza jest równie odpowiednia dla Windows 10, 8 (8.1) i Windows 7, a druga może być używana tylko w G8 i Windows 10, ale jest wygodniejsza. Również na końcu przewodnika znajduje się film, który wyraźnie pokazuje oba sposoby pokazywania rozszerzeń plików.

Domyślnie najnowsze wersje systemu Windows nie wyświetlają rozszerzeń plików dla typów zarejestrowanych w systemie, czyli prawie wszystkich plików, z którymi masz do czynienia. Z wizualnego punktu widzenia jest to dobre, po nazwie pliku nie ma żadnych niejasnych znaków. Z praktycznego punktu widzenia nie zawsze, bo czasami trzeba zmienić rozszerzenie, albo po prostu je zobaczyć, bo pliki z różnymi rozszerzeniami mogą mieć tę samą ikonę, a do tego zdarzają się wirusy, których skuteczność dystrybucji w dużej mierze zależy od tego, czy rozszerzenia są włączone.

Aby włączyć wyświetlanie rozszerzeń plików w systemie Windows 7, otwórz Panel sterowania (przełącz element „Widok” w prawym górnym rogu na „Ikony” zamiast „Kategorie”) i wybierz w nim element „Opcje folderów” ( aby otworzyć Panel sterowania w systemie Windows 10, użyj menu prawego przycisku myszy na przycisku Start).

W otwartym oknie ustawień folderu otwórz zakładkę „Widok” iw polu „Opcje zaawansowane” znajdź element „Ukryj rozszerzenia znanych typów plików” (ten element znajduje się na samym dole listy).

Jeśli chcesz pokazać rozszerzenia plików, odznacz określony element i kliknij „OK”, od teraz rozszerzenia będą wyświetlane na pulpicie, w Eksploratorze i wszędzie w systemie.

Przede wszystkim możesz włączyć wyświetlanie rozszerzeń plików w Windows 10 i Windows 8 (8.1) w taki sam sposób, jak opisano powyżej. Ale jest inny, wygodniejszy i szybszy sposób na zrobienie tego bez przechodzenia do Panelu sterowania.

Otwórz dowolny folder lub uruchom Eksploratora Windows, naciskając klawisze Windows + E. W menu głównym Eksploratora plików przejdź do karty Widok. Zwróć uwagę na pole wyboru „Rozszerzenia nazw plików” – jeśli jest zaznaczone, rozszerzenia są wyświetlane (i nie tylko w wybranym folderze, ale wszędzie na komputerze), jeśli nie, rozszerzenia są ukryte.

Jak widać, jest to proste i szybkie. Ponadto w Eksploratorze za pomocą dwóch kliknięć możesz przejść do ustawień ustawień folderu, w tym celu wystarczy kliknąć element „Opcje”, a następnie – „Zmień ustawienia folderu i wyszukiwania”.

Podsumowując, to samo, co opisano powyżej, ale w formacie wideo, być może dla niektórych czytelników materiał w tej formie będzie preferowany.

To wszystko: choć krótka, ale moim zdaniem wyczerpująca instrukcja.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz