Jak wyłączyć SmartScreen w systemie Windows 10?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Filtr SmartScreen w systemie Windows 10, a także w 8.1, zapobiega uruchamianiu podejrzanych programów na komputerze. W niektórych przypadkach te pozytywy mogą być fałszywe, a czasami wystarczy uruchomić program, niezależnie od jego pochodzenia – wtedy może być konieczne wyłączenie filtra SmartScreen, co zostanie omówione poniżej.

Instrukcje opisują trzy opcje wyłączenia, ponieważ filtr SmartScreen działa osobno na poziomie samego systemu Windows 10, dla aplikacji ze sklepu oraz w przeglądarce Microsoft Edge. Jednocześnie zapewniony jest sposób rozwiązania problemu polegającego na tym, że wyłączenie SmartScreen jest nieaktywne w ustawieniach i nie można go wyłączyć. Poniżej znajdziesz również instrukcje wideo.

Uwaga: W najnowszych wersjach systemu Windows 10 1903, 1809, 1803 i wersjach wcześniejszych niż 1703 SmartScreen jest wyłączany w inny sposób. Instrukcje najpierw opisują metodę dla najnowszej dostępnej wersji systemu, a następnie dla poprzednich.

W najnowszych wersjach systemu Windows 10 procedura wyłączania SmartScreen poprzez zmianę ustawień systemowych wygląda następująco:

Również w nowej wersji zmieniły się sposoby wyłączania SmartScreen za pomocą lokalnego edytora zasad grupy lub edytora rejestru.

Oprócz prostej opcji przełączania możesz wyłączyć filtr SmartScreen za pomocą Edytora rejestru systemu Windows 10 lub Edytora lokalnych zasad grupy (ta ostatnia opcja jest dostępna tylko w wersjach Pro i Enterprise).

Aby wyłączyć SmartScreen w Edytorze rejestru, wykonaj następujące kroki:

Zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie komputer, filtr SmartScreen zostanie wyłączony.

Aby wyłączyć SmartScreen również dla aplikacji Microsoft Edge i Windows 10, możesz utworzyć plik .reg z następującą zawartością i zastosować go w swoim systemie:

Jeśli masz wersję Professional lub Enterprise systemu, możesz zrobić to samo, wykonując następujące czynności:

Po zmianie ustawień zamknij Edytor lokalnych zasad grupy, SmartScreen zostanie wyłączony.

Możesz także użyć narzędzi konfiguracyjnych systemu Windows 10 innych firm, aby wyłączyć SmartScreen, takich jak Dism ++.

Ważne: opisane poniżej metody mają zastosowanie do wersji systemu Windows 10 przed aktualizacją 1703 Creators Update.

Pierwsza metoda pozwala wyłączyć SmartScreen na poziomie systemu, tj. na przykład nie będzie działać podczas uruchamiania programów, które właśnie zostały pobrane za pomocą dowolnej przeglądarki.

Przejdź do panelu sterowania, w tym celu w systemie Windows 10 możesz po prostu kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk „Start” (lub nacisnąć Win + X), a następnie wybrać odpowiedni element menu.

W panelu sterowania wybierz „Bezpieczeństwo i konserwacja” (jeśli włączony jest widok „Kategoria”, następnie „System i zabezpieczenia” – „Bezpieczeństwo i konserwacja”. Następnie po lewej stronie kliknij „Zmień ustawienia Windows SmartScreen” (wymagane administrator komputera).

Aby wyłączyć filtr, w oknie „Co chcesz zrobić z nierozpoznanymi aplikacjami” wybierz „Nic nie rób (wyłącz Windows SmartScreen)” i kliknij OK. Gotowy.

Uwaga: jeśli w oknie ustawień Windows 10 SmartScreen wszystkie ustawienia są nieaktywne (szare), możesz naprawić sytuację na dwa sposoby:

Ta metoda nie będzie działać w systemie Windows 10 Home, ponieważ określony składnik nie jest dostępny w tej wersji systemu.

Użytkownicy systemu Windows 10 Professional lub Enterprise mogą wyłączyć SmartScreen za pomocą Edytora lokalnych zasad grupy. Aby go uruchomić, naciśnij klawisze Win + R na klawiaturze i wpisz gpedit.msc w oknie Uruchom, a następnie naciśnij Enter. Następnie wykonaj następujące kroki:

Gotowe, filtr jest wyłączony, teoretycznie powinien działać bez ponownego uruchamiania, ale może być wymagany.

Filtr SmartScreen działa również osobno, sprawdzając adresy, do których uzyskują dostęp aplikacje systemu Windows 10, co w niektórych przypadkach może spowodować ich awarię.

Aby wyłączyć SmartScreen w tym przypadku, przejdź do Ustawień (za pomocą ikony powiadomienia lub za pomocą klawiszy Win + I) – Prywatność – Ogólne.

W sekcji „Włącz filtr SmartScreen, aby sprawdzić zawartość sieci Web, z której mogą korzystać aplikacje ze Sklepu Windows”, ustaw przełącznik w pozycji Wyłączone.

Opcjonalnie: to samo można zrobić, jeśli w rejestrze, w kluczu HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion AppHost, ustaw wartość DWORD o nazwie EnableWebContentEvaluation na 0 (zero) (jeśli nie istnieje, utwórz 32-bitową wartość DWORD o tej nazwie) .

Jeśli potrzebujesz również wyłączyć SmartScreen w przeglądarce Edge (jeśli go używasz), to znajdziesz informacje poniżej, już pod filmem.

Film wyraźnie pokazuje, jak wyłączyć filtr SmartScreen w najnowszych wersjach systemu Windows 10.

A ostatnia lokalizacja filtra znajduje się w przeglądarce Microsoft Edge. Jeśli z niego korzystasz i musisz wyłączyć w nim SmartScreen, przejdź do Ustawień (poprzez przycisk w prawym górnym rogu przeglądarki).

Przewiń w dół do końca opcji i kliknij przycisk „Pokaż opcje zaawansowane”. opcje”. Na samym końcu zaawansowanych opcji znajduje się przełącznik stanu SmartScreen: po prostu przełącz go w pozycję „Wyłączone”.

To wszystko. Zaznaczę tylko, że jeśli Twoim celem jest uruchomienie jakiegoś programu z wątpliwego źródła i dlatego szukałeś tego przewodnika, może to zaszkodzić Twojemu komputerowi. Zachowaj ostrożność i pobieraj programy z oficjalnych witryn.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz