Jak wyłączyć programy podczas uruchamiania systemu Windows i dlaczego czasami jest to konieczne?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Napisałem już artykuł na temat uruchamiania w Windows 7, tym razem oferuję artykuł skierowany przede wszystkim do początkujących, jak wyłączyć programy startowe, które programy, a także porozmawiać o tym, dlaczego często należy to robić.

Wiele z tych programów pełni jakąś użyteczną funkcję, ale wiele innych tylko powoduje, że system Windows uruchamia się dłużej, a komputer dzięki nim działa wolniej.

Aktualizacja 2015: bardziej szczegółowe instrukcje – Uruchamianie w Windows 8.1

Po włączeniu komputera i zalogowaniu się do systemu Windows automatycznie ładowany jest pulpit i wszystkie procesy niezbędne do działania systemu operacyjnego. Ponadto system Windows ładuje programy skonfigurowane do automatycznego uruchamiania. Mogą to być programy do komunikacji, takie jak Skype, do pobierania plików z Internetu i inne. Na prawie każdym komputerze znajdziesz wiele takich programów. Ikony niektórych z nich są wyświetlane w obszarze powiadomień systemu Windows obok zegara (lub są ukryte i aby zobaczyć listę, należy kliknąć tam ikonę strzałki).

Każdy program w trybie autoload wydłuża czas uruchamiania systemu, tj. czas potrzebny do rozpoczęcia pracy. Im więcej takich programów i im bardziej wymagają one zasobów, tym bardziej znaczący będzie poświęcony czas. Na przykład, jeśli nawet niczego nie zainstalowałeś, ale właśnie kupiłeś laptopa, często niepotrzebne oprogramowanie preinstalowane przez producenta może wydłużyć czas rozruchu o minutę lub więcej.

Oprócz wpływania na szybkość rozruchu komputera, oprogramowanie to zużywa również zasoby sprzętowe komputera – głównie pamięć RAM, co może również wpływać na wydajność systemu podczas pracy.

Wiele z zainstalowanych programów automatycznie dodaje się do uruchamiania, a najbardziej typowe zadania, w przypadku których tak się dzieje, to:

Dlatego naprawdę możesz potrzebować niektórych z nich podczas uruchamiania systemu Windows. A niektórzy najprawdopodobniej nie. Porozmawiamy więcej o tym, czego prawdopodobnie nie potrzebujesz.

W niektórych popularnych programach automatyczne uruchamianie można wyłączyć w ustawieniach samego programu, takich jak Skype, uTorrent, Steam i wiele innych.

Jednak w drugiej dużej części tej możliwości nie ma. Możesz jednak usunąć programy z uruchamiania na inne sposoby.

Aby usunąć programy z uruchamiania w systemie Windows 7, naciśnij klawisze Win + R na klawiaturze, a następnie wprowadź msconfig.exe w polu Uruchom i kliknij OK.

Nie mam nic w autoload, ale myślę, że będziesz

W oknie, które się otworzy, przejdź do zakładki „Uruchamianie”. To tutaj możesz zobaczyć, które programy uruchamiają się automatycznie po uruchomieniu komputera, a także usunąć niepotrzebne.

W systemie Windows 8 listę programów startowych można znaleźć na odpowiedniej karcie w menedżerze zadań. Aby dostać się do menedżera zadań, naciśnij Ctrl + Alt + Del i wybierz żądany element menu. Możesz także nacisnąć Win + X na pulpicie systemu Windows 8 i uruchomić menedżera zadań z menu wywoływanego przez te klawisze.

Przechodząc do zakładki „Uruchamianie” i wybierając konkretny program, możesz zobaczyć jego stan w trybie automatycznego uruchamiania (włączony lub wyłączony) i zmienić go za pomocą przycisku w prawym dolnym rogu lub klikając prawym przyciskiem myszy.

Przede wszystkim usuń programy, których nie potrzebujesz i których nie używasz stale. Na przykład niewiele osób potrzebuje stale działającego klienta torrentowego: kiedy chcesz coś pobrać, uruchomi się samo i nie jest konieczne ciągłe jego włączanie, chyba że rozpowszechniasz jakiś bardzo ważny i niedostępny plik. To samo dotyczy Skype’a – jeśli nie potrzebujesz go cały czas i używasz go tylko do dzwonienia do babci w USA raz w tygodniu, lepiej go uruchomić raz w tygodniu. Podobnie z innymi programami.

Ponadto w 90% przypadków nie potrzebujesz automatycznie uruchamianych programów do drukarek, skanerów, aparatów i innych – wszystko to będzie działać bez ich uruchamiania, a znaczna ilość pamięci zostanie zwolniona.

Jeśli nie wiesz, czym jest program, poszukaj go w Internecie – w wielu miejscach informacje o tym, do jakiego oprogramowania o tej lub innej nazwie są przeznaczone. W systemie Windows 8 w Menedżerze zadań możesz kliknąć nazwę prawym przyciskiem myszy i wybrać „Przeszukaj Internet” z menu kontekstowego, aby szybko dowiedzieć się, jaki jest jego cel.

Myślę, że dla początkującego użytkownika ta informacja wystarczy. Kolejna wskazówka – te programy, których w ogóle nie używasz, lepiej całkowicie usunąć z komputera, a nie tylko z uruchamiania. Aby to zrobić, użyj elementu „Programy i funkcje” w Panelu sterowania systemu Windows.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz