Jak wyłączyć i usunąć OneDrive w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W systemie Windows 10 OneDrive uruchamia się po zalogowaniu i jest domyślnie obecny w obszarze powiadomień oraz jako folder w Eksploratorze plików. Jednak nie każdy ma potrzebę korzystania z tego konkretnego magazynu plików w chmurze (lub ogólnie takich magazynów), w takim przypadku może istnieć uzasadniona chęć usunięcia OneDrive z systemu. Pomocne może się również okazać: Jak przenieść folder OneDrive do systemu Windows 10.

Ten przewodnik krok po kroku pokaże Ci, jak całkowicie wyłączyć OneDrive w systemie Windows 10, aby się nie uruchamiał, a następnie usunąć jego ikonę z Eksploratora plików. Kroki będą nieco inne dla profesjonalnych i domowych wersji systemu, a także dla systemów 32-bitowych i 64-bitowych (pokazane kroki są odwracalne). Jednocześnie pokażę, jak całkowicie usunąć sam program OneDrive z komputera (niepożądane).

W systemie Windows 10 Home wyłączenie OneDrive wymaga wykonania kilku prostych kroków. Aby rozpocząć, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę tego programu w obszarze powiadomień i wybierz „Ustawienia”.

W ustawieniach OneDrive usuń zaznaczenie opcji „Automatycznie uruchamiaj OneDrive po zalogowaniu się do systemu Windows”. Możesz także kliknąć przycisk „Odłącz OneDrive”, aby zatrzymać synchronizację folderów i plików z magazynem w chmurze (ten przycisk może nie być aktywny, jeśli jeszcze nic nie zsynchronizowano). Zastosuj ustawienia.

Gotowe, teraz OneDrive nie uruchomi się automatycznie. Jeśli chcesz całkowicie usunąć OneDrive z komputera, zobacz odpowiednią sekcję poniżej.

W systemie Windows 10 Pro można skorzystać z innego, pod pewnymi względami jeszcze prostszego sposobu wyłączenia korzystania z OneDrive w systemie. Odbywa się to za pomocą Edytora lokalnych zasad grupy, który można uruchomić, naciskając klawisze Windows + R na klawiaturze i wpisując gpedit.msc w oknie Uruchom.

W Edytorze lokalnych zasad grupy przejdź do opcji Konfiguracja komputera — Szablony administracyjne — Składniki systemu Windows — OneDrive.

Po lewej stronie kliknij dwukrotnie „Zapobiegaj używaniu OneDrive do przechowywania plików”, ustaw ją na „Włączone”, a następnie zastosuj wprowadzone ustawienia.

W systemie Windows 10 1703 powtórz to samo dla ustawienia „Zapobiegaj używaniu przechowywania plików w usłudze OneDrive dla systemu Windows 8.1”, które znajduje się tam w Edytorze lokalnych zasad grupy.

Spowoduje to całkowite wyłączenie OneDrive na twoim komputerze, nie będzie już działać i nie pojawi się w Eksploratorze plików systemu Windows 10.

Aktualizacja 2017: Począwszy od wersji 1703 systemu Windows 10 (Aktualizacja twórców), usunięcie OneDrive nie wymaga już wszystkich manipulacji, które były wymagane w poprzednich wersjach. Teraz możesz usunąć OneDrive na dwa proste sposoby:

O dziwo, po usunięciu OneDrive we wskazany sposób, element OneDrive pozostaje w panelu szybkiego uruchamiania Eksploratora plików. Sposób usunięcia jest szczegółowo opisany w instrukcji Jak usunąć OneDrive z Eksploratora Windows 10.

I wreszcie ostatnia metoda, która pozwala całkowicie usunąć OneDrive z systemu Windows 10, a nie tylko go wyłączyć, jak pokazano w poprzednich metodach. Powodem, dla którego nie polecam korzystania z tej metody, jest to, że nie jest do końca jasne, jak zainstalować ją ponownie i sprawić, by działała w poprzedniej formie.

Sama metoda wygląda tak. W wierszu polecenia uruchom jako administrator wykonaj: taskkill /f /im OneDrive.exe

Po tym poleceniu usuwamy również OneDrive za pomocą wiersza poleceń:

To wszystko. Mam nadzieję, że wszystko ci się udało. Zwracam uwagę, że teoretycznie możliwe jest, że przy każdej aktualizacji do Windows 10 OneDrive zostanie ponownie włączony (jak to czasami bywa w tym systemie).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz