Jak wyłączyć hibernację w Windows 7 i Windows 8?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Hibernacja na komputerach i laptopach z systemem Windows może być przydatna, ale czasami może być nie na miejscu. Co więcej, jeśli uśpienie i hibernacja są naprawdę uzasadnione na laptopach na zasilaniu bateryjnym, to w przypadku stacjonarnych komputerów i ogólnie podczas pracy z sieci korzyści z trybu uśpienia są wątpliwe.

Jeśli więc nie satysfakcjonuje Cię fakt, że komputer zasypia podczas robienia sobie kawy, a jeszcze nie wiesz, jak się go pozbyć, w tym artykule znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak wyłączyć sen tryb w Windows 7 i Windows 8 .

Zauważam, że pierwsza opisana metoda wyłączania trybu uśpienia jest równie odpowiednia zarówno dla Windows 7, jak i 8 (8.1). Jednak Windows 8 i 8.1 wprowadziły kolejną opcję wykonywania tych samych czynności, które niektórym użytkownikom (zwłaszcza tabletom) mogą być wygodniejsze – ta metoda zostanie opisana w drugiej części poradnika.

Aby skonfigurować tryb uśpienia w systemie Windows, przejdź do pozycji „Opcje zasilania” w panelu sterowania (wcześniej przełącz widok z „Kategorie” na „Ikony”). Na laptopie możesz jeszcze szybciej uruchomić ustawienia zasilania: kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę baterii w obszarze powiadomień i wybierz odpowiedni element.

Cóż, jeszcze jeden sposób, aby przejść do żądanego elementu ustawień, który działa w dowolnej nowoczesnej wersji systemu Windows:

Szybki start Opcje zasilania systemu Windows

Zwróć uwagę na pozycję „Ustawianie przejścia w tryb uśpienia” po lewej stronie. Kliknij na to. W oknie dialogowym, które pojawia się w celu zmiany ustawień planu zasilania, możesz po prostu skonfigurować podstawowe ustawienia trybu uśpienia i wyłączyć wyświetlacz komputera: automatycznie przełącza się w tryb uśpienia po określonym czasie, gdy jest zasilany z sieci i baterii (jeśli masz laptop) lub wybierz pozycję „Nigdy nie przełączaj trybu uśpienia”.

Są to tylko podstawowe ustawienia – jeśli chcesz całkowicie wyłączyć tryb uśpienia, w tym po zamknięciu laptopa, skonfiguruj ustawienia dla różnych planów zasilania osobno, skonfiguruj wyłączenie dysku twardego i inne ustawienia, kliknij link „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.

Zalecam uważne przestudiowanie wszystkich elementów w otwartym oknie ustawień, ponieważ tryb uśpienia jest skonfigurowany nie tylko w pozycji „Uśpienie”, ale także w wielu innych, z których niektóre zależą od sprzętu komputerowego. Na przykład na laptopie tryb uśpienia można aktywować, gdy bateria jest słaba, co jest skonfigurowane w pozycji „Bateria” lub gdy pokrywa jest zamknięta (pozycja „Przyciski zasilania i pokrywa”).

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych ustawień zapisz zmiany, tryb uśpienia nie powinien Ci już przeszkadzać.

Uwaga: na wielu laptopach fabrycznie zainstalowano własne narzędzia do zarządzania energią, które mają na celu wydłużenie czasu pracy baterii. Teoretycznie mogą uśpić komputer niezależnie od ustawień systemu Windows (choć tego nie widziałem). Jeśli więc ustawienia wykonane zgodnie z instrukcją nie pomogły, zwróć na to uwagę.

W nowej wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft wiele funkcji panelu sterowania zostało powielonych w nowym interfejsie, w tym gdzie można znaleźć i wyłączyć tryb uśpienia. Aby to zrobić:

Wyłączanie hibernacji w Windows 8

To na tym ekranie można skonfigurować lub wyłączyć tryb uśpienia w systemie Windows 8, ale tutaj prezentowane są tylko podstawowe ustawienia zasilania. Aby uzyskać bardziej subtelne zmiany parametrów, nadal musisz zwrócić się do panelu sterowania.

Kłaniam się za to, powodzenia!

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz