Jak wyłączyć ekran blokady w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Ten przewodnik pokaże Ci sposoby całkowitego wyłączenia ekranu blokady w systemie Windows 10, biorąc pod uwagę, że opcja zrobienia tego w lokalnym edytorze zasad grupy, która była wcześniej obecna, nie działa w profesjonalnej wersji 10 od wersji 1607 (i była nieobecna w wersja domowa). Odbywa się to, jak sądzę, w tym samym celu, co wyłączenie możliwości zmiany opcji Windows 10 Consumer Experience, a mianowicie po to, aby wyświetlać nam reklamy i sugerowane aplikacje. Aktualizacja 2017: Wersja 1703 Aktualizacji twórców ma opcję w gpedit.

Nie myl ekranu logowania (na którym wpisujemy hasło, aby je wyłączyć, zobacz Jak wyłączyć hasło podczas logowania do systemu Windows 10 i budzenia) i ekranu blokady, który pokazuje słodkie tapety, czas i powiadomienia, ale może również wyświetlaj reklamy (tylko dla Polski, najwyraźniej nie ma jeszcze reklamodawców). Dalej mówimy o wyłączeniu ekranu blokady (które można wywołać, naciskając klawisze Win + L, gdzie Win to klawisz z logo Windows).

Uwaga: jeśli nie chcesz robić wszystkiego ręcznie, możesz wyłączyć ekran blokady za pomocą bezpłatnego programu Winaero Tweaker (parametr znajduje się w sekcji Boot and Logon programu).

Dwa główne sposoby wyłączenia ekranu blokady obejmują użycie Edytora lokalnych zasad grupy (w przypadku zainstalowanego systemu Windows 10 Pro lub Enterprise) lub Edytora rejestru (w systemie Windows 10 Home działa również w wersji Pro), metody są odpowiednie dla twórców Aktualizacja.

Sposób z lokalnym edytorem zasad grupy jest następujący:

Zastosuj wprowadzone ustawienia i uruchom ponownie komputer. Teraz ekran blokady nie zostanie wyświetlony, od razu zobaczysz ekran logowania. Naciśnięcie klawiszy Win + L lub wybranie „Zablokuj” z menu Start spowoduje również otwarcie okna logowania zamiast ekranu blokady.

Jeśli Edytor lokalnych zasad grupy nie jest dostępny w Twojej wersji systemu Windows 10, użyj następującej metody:

Po zakończeniu uruchom ponownie komputer – ekran blokady zostanie wyłączony.

Jeśli chcesz, możesz również wyłączyć obraz tła na ekranie logowania: w tym celu przejdź do ustawień – personalizacja (lub kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie – personalizacja) i w sekcji „Zablokuj ekran” wyłącz element „Pokaż obraz tła ekranu blokady na ekranie logowania”.

Jednym ze sposobów wyłączenia ekranu blokady systemu Windows 10 jest zmiana ustawienia AllowLockScreen na 0 (zero) w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Microsoft Windows CurrentVersion Authentication LogonUI SessionData w rejestrze systemu Windows 10.

Jeśli jednak zrobisz to ręcznie, przy następnym logowaniu ustawienie automatycznie zmieni się na 1, a ekran blokady włączy się ponownie.

Można to obejść w następujący sposób

Następnie kliknij OK, aby zapisać utworzone zadanie. Gotowe, teraz ekran blokady się nie pojawi, możesz to sprawdzić, naciskając klawisze Win + L i od razu przejdziesz do ekranu wprowadzania hasła, aby wejść do systemu Windows 10.

I jeszcze jeden, prostszy, ale chyba mniej poprawny sposób. Lock Screen to aplikacja znajdująca się w C:WindowsSystemApps Microsoft.LockApp_cw5n1h2txyewy. I jest całkiem możliwe, aby go usunąć (ale nie spiesz się), a Windows 10 nie wykazuje żadnych obaw związanych z brakiem ekranu blokady, ale po prostu tego nie pokazuje.

Zamiast usuwać na wszelki wypadek (aby móc łatwo przywrócić wszystko do pierwotnej postaci), zalecam wykonanie następujących czynności: po prostu zmień nazwę folderu Microsoft.LockApp_cw5n1h2txyewy (potrzebne są uprawnienia administratora), dodając do jego nazwy trochę znaku (patrz przykład mój na zrzucie ekranu).

To wystarczy, aby ekran blokady przestał się pojawiać.

Pod koniec artykułu zaznaczę, że osobiście jestem nieco zaskoczony tym, jak swobodnie zaczęli wsuwać reklamy do menu startowego po ostatniej dużej aktualizacji Windowsa 10 (choć zauważyłem to tylko na komputerze, na którym wersja 1607 była czysto zainstalowana): zaraz po instalacji stwierdziłem, że nie ma jednej lub więcej „sugerowanych aplikacji”: wszelkiego rodzaju Asfalt i nie pamiętam, co jeszcze, a z czasem pojawiły się nowe elementy (mogą się przydać: jak usunąć sugerowane aplikacje z menu Start systemu Windows 10). Obiecujemy to samo na ekranie blokady.

Wydaje mi się to dziwne: Windows jest jedynym popularnym „konsumenckim” systemem operacyjnym, który jest płatny. I jako jedyna pozwala sobie na takie wybryki i uniemożliwia użytkownikom całkowite ich pozbycie się. I nie ma znaczenia, że ​​teraz otrzymaliśmy ją jako darmową aktualizację – mimo wszystko, w przyszłości jej koszt zostanie wliczony w koszt nowego komputera, a ktoś będzie potrzebował wersji Retail za ponad 100 dolarów i, po ich zapłaceniu użytkownik nadal będzie zmuszony pogodzić się z tymi „funkcjami”.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz