Jak wyłączyć automatyczne ponowne uruchamianie programów po zalogowaniu się do systemu Windows 10?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Najnowsze wersje systemu Windows 10 mają domyślnie włączoną nową „funkcję” – automatyczne uruchamianie programów, które były uruchomione w momencie wyłączenia, przy następnym włączeniu komputera i zalogowaniu się do systemu. Nie działa to dla wszystkich programów, ale dla wielu – tak (łatwo to sprawdzić, na przykład Menedżer zadań, przeglądarka – następuje ponowne uruchomienie).

W tym przewodniku szczegółowo opisano, dlaczego tak się stało i jak wyłączyć automatyczne uruchamianie wcześniej uruchomionych programów w systemie Windows 10 podczas logowania (a nawet przed zalogowaniem) na kilka sposobów. Należy pamiętać, że nie jest to automatyczne ładowanie programów (zapisane w rejestrze lub specjalnych folderach, patrz: Automatyczne ładowanie programów w Windows 10) i nie mówimy o niechcianych rzeczach, takich jak te opisane w instrukcjach: Sama przeglądarka uruchamia się z reklamami, gdy logujesz się do systemu Windows.

Jeśli chcesz wyłączyć automatyczne uruchamianie otwartych programów po włączeniu komputera lub laptopa z systemem Windows 10, jest to bardzo proste:

Zazwyczaj te zmiany są wystarczające, aby zapobiec ponownemu uruchomieniu niezamkniętych programów po ponownym zalogowaniu.

Sądząc po zachowaniu procesu restartu programu, istota innowacji sprowadza się do tego, że teraz skrót „Zamknij” w menu Start wyłącza komputer za pomocą polecenia shutdown.exe /sg /hybrid /t 0, gdzie Parametr /sg odpowiada za ponowne uruchamianie aplikacji. Wcześniej ta opcja nie była używana.

Osobno zauważam, że domyślnie programy, które można ponownie uruchomić, można uruchomić jeszcze przed wejściem do systemu, tj. gdy jesteś na ekranie blokady, za co odpowiada ustawienie „Użyj moich danych logowania, aby automatycznie ukończyć konfigurację urządzenia po ponownym uruchomieniu lub aktualizacji” (więcej na temat samego ustawienia w dalszej części artykułu).

Zwykle nie stanowi to problemu (pod warunkiem, że potrzebujesz restartu), ale w niektórych przypadkach może powodować niedogodności: niedawno otrzymałem opis takiego przypadku w komentarzach – po włączeniu uruchamiana jest wcześniej otwarta przeglądarka, w której są zakładki z automatycznym odtwarzaniem audio/wideo, dzięki czemu dźwięk odtwarzanej treści jest już słyszalny na ekranie blokady.

Istnieje kilka sposobów wyłączenia uruchamiania programów, które nie zostały zamknięte podczas zamykania podczas logowania, a czasami, jak opisano powyżej, nawet przed zalogowaniem się do systemu Windows 10.

Mam nadzieję, że pierwsze dwa punkty nie wymagają wyjaśnienia, a trzeci opiszę bardziej szczegółowo. Kroki do stworzenia takiego skrótu to:

Gotowy. Ten skrót można (za pomocą menu kontekstowego) przypiąć do paska zadań, na ekranie Start jako kafelek lub umieścić w menu Start, kopiując go do %PROGRAMDATA%MicrosoftWindowsMenu StartProgramy (wklej tę ścieżkę w pasek adresu eksploratora, aby natychmiast przejść do żądanego folderu).

Aby upewnić się, że skrót jest zawsze wyświetlany na górze listy aplikacji w menu Start, możesz określić, aby przed nazwą umieścić jakiś znak (skróty są sortowane alfabetycznie, a znaki interpunkcyjne i niektóre inne znaki są umieszczane jako pierwsze w tym alfabecie) .

To wszystko. Mam nadzieję, że materiał będzie pomocny.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz