Jak wyjść z systemu Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
9 min. czytania

Po zainstalowaniu nowego systemu na moim komputerze i laptopie jakoś przegapiłem jedną rzecz, o której należy powiedzieć: jak odmówić uaktualnienia do systemu Windows 10, jeśli użytkownik nie chce uaktualnić, biorąc pod uwagę, że nawet bez kopii zapasowej pliki instalacyjne są nadal pobrane, a aktualizacja oferuje instalację systemu Windows 10.

Ta instrukcja zawiera opis krok po kroku, jak całkowicie wyłączyć uaktualnienie do systemu Windows 10 z wersji 7 lub 8.1, tak aby zwykłe aktualizacje bieżącego systemu były nadal instalowane, a komputer przestawał przypominać o nowej wersji. Jednocześnie na wszelki wypadek powiem ci, jak w razie potrzeby przywrócić wszystko do pierwotnego stanu. Możesz również znaleźć przydatne informacje: Jak usunąć system Windows 10 i wrócić do systemu Windows 7 lub 8, Jak wyłączyć aktualizacje systemu Windows 10.

Wszystkie poniższe kroki są zademonstrowane w Windows 7, ale powinny działać w ten sam sposób w Windows 8.1, chociaż ostatnia opcja nie została przeze mnie osobiście przetestowana. Aktualizacja: Dodano dodatkowe kroki, aby zapobiec instalacji systemu Windows 10 po wydaniu aktualizacji na początku października 2015 r. (i maja 2016 r.).

Nowe informacje (maj-czerwiec 2016): W ostatnich dniach firma Microsoft zaczęła inaczej instalować aktualizację: użytkownik widzi komunikat, że uaktualnienie do systemu Windows 10 jest prawie gotowe i informuje, że proces aktualizacji rozpocznie się za kilka minut. A jeśli wcześniej można było po prostu zamknąć okno, teraz to nie działa. Dlatego dodaję sposób na uniemożliwienie automatycznej aktualizacji w takiej sytuacji (ale wtedy, aby na stałe wyłączyć aktualizację do 10, trzeba jeszcze wykonać czynności opisane w instrukcji).

Na ekranie z tym komunikatem kliknij „Potrzebuję więcej czasu”, a w następnym oknie kliknij „Anuluj zaplanowaną aktualizację”. A twój komputer lub laptop nie uruchomi się nagle i nie zacznie instalować nowego systemu.

Należy również pamiętać, że te okna aktualizacji są często zmieniane przez firmę Microsoft (tzn. mogą nie wyglądać jak te, które pokazałem powyżej), ale jak dotąd nie posunęły się one tak daleko, aby całkowicie usunąć możliwość anulowania aktualizacji. Kolejny przykład okna z angielskiej wersji systemu Windows (anulowanie instalacji aktualizacji następuje w ten sam sposób, tylko żądany element wygląda trochę inaczej.

Poniższe opisane kroki pokazują, jak całkowicie wyłączyć aktualizację systemu Windows 10 z bieżącego systemu i nie otrzymywać żadnych aktualizacji.

Pierwszym krokiem, aby upewnić się, że wszystkie inne kroki blokujące uaktualnienie do systemu Windows 10 działają bezbłędnie, jest pobranie i zainstalowanie aktualizacji klienta Windows Update z oficjalnej witryny firmy Microsoft (przewiń kolejne strony, aby zobaczyć pliki do pobrania).

Po pobraniu i zainstalowaniu tych komponentów uruchom ponownie komputer przed przejściem do następnego kroku – bezpośrednio zrezygnuj z aktualizacji.

Po ponownym uruchomieniu uruchom edytor rejestru, naciskając klawisze Win (klawisz logo Windows) + R i wpisz regedit, a następnie naciśnij Enter. Po lewej stronie edytora rejestru otwórz klucz (folder) HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows

Jeśli ta sekcja zawiera sekcję (również po lewej, a nie po prawej) WindowsUpdate, otwórz ją. Jeśli nie, najprawdopodobniej – kliknij prawym przyciskiem myszy bieżącą partycję – utwórz – partycję i nadaj jej nazwę WindowsUpdate. Następnie przejdź do nowo utworzonej partycji.

Teraz po prawej stronie Edytora rejestru kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce – Nowy – 32-bitowa wartość DWORD i nadaj mu nazwę DisableOSUpgrade, a następnie kliknij dwukrotnie nowo utworzony parametr i ustaw jego wartość na 1 (jeden).

Zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie komputer. Teraz warto wyczyścić komputer z plików instalacyjnych systemu Windows 10 i usunąć ikonę Pobierz system Windows 10 z paska zadań, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Dodatkowe informacje (2016): Microsoft wydał instrukcje blokowania aktualizacji do Windows 10. Dla zwykłych użytkowników (domowa i profesjonalna wersja Windows 7 i Windows 8.1) należy zmienić dwie wartości rejestru (zmiana pierwszej z nich to tylko pokazane powyżej, HKLM oznacza HKEY_LOCAL_MACHINE ), użyj 32-bitowego DWORD nawet w systemach 64-bitowych, jeśli nie ma parametrów o takich nazwach, utwórz je ręcznie:

Po zmianie określonych ustawień rejestru zalecam ponowne uruchomienie komputera. Jeśli ręczna zmiana tych ustawień rejestru jest dla Ciebie zbyt trudna, możesz użyć bezpłatnego programu Never 10, aby wyłączyć aktualizacje i automatycznie usunąć pliki instalacyjne.

Centrum aktualizacji pobiera pliki instalacyjne systemu Windows 10 do ukrytego folderu $Windows.~BT na partycji systemowej dysku, pliki te zajmują około 4 gigabajtów i nie ma sensu mieć ich na komputerze, jeśli nie zdecydujesz się na aktualizację do Windows 10.

Aby usunąć folder $ Windows. ~ BT, naciśnij klawisze Win + R, a następnie wpisz cleanmgr i naciśnij OK lub Enter. Po chwili uruchomi się narzędzie Oczyszczanie dysku. W nim kliknij „Oczyść pliki systemowe” i poczekaj.

W następnym oknie zaznacz opcję „Pliki tymczasowe instalacji systemu Windows” i kliknij OK. Po zakończeniu czyszczenia uruchom ponownie komputer (narzędzie do czyszczenia usunie to, czego nie można było usunąć z działającego systemu).

Ogólnie pisałem już o tym, jak usunąć ikonę Reserve Windows 10 z paska zadań, ale opiszę tutaj proces dla kompletności, ale jednocześnie zrobię to bardziej szczegółowo i dołączę kilka dodatkowych informacji które mogą ci się przydać.

Przede wszystkim przejdź do Panelu sterowania – Windows Update i wybierz „Zainstalowane aktualizacje”. Znajdź aktualizację KB3035583 na liście, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Odinstaluj. Po odinstalowaniu uruchom ponownie komputer i ponownie przejdź do centrum aktualizacji.

W Centrum aktualizacji kliknij pozycję menu po lewej stronie „Wyszukaj aktualizacje”, poczekaj, a następnie kliknij pozycję „Znaleziono ważne aktualizacje”, na liście powinieneś ponownie zobaczyć KB3035583. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Ukryj aktualizację.

To powinno wystarczyć, aby usunąć nową ikonę systemu operacyjnego i wszystkie te czynności, które zostały wykonane wcześniej – aby całkowicie zrezygnować z instalacji systemu Windows 10.

Jeśli z jakiegoś powodu ikona pojawi się ponownie, ponownie wykonaj wszystkie opisane kroki, aby ją usunąć, a zaraz potem w edytorze rejestru utwórz klucz HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindowsGwx, w którym utwórz wartość DWORD32 z nazwę DisableGwx i wartość 1, – teraz na pewno powinno działać.

Do 7-9 października 2015 r. opisane powyżej działania z powodzeniem doprowadziły do ​​tego, że oferta aktualizacji do Windows 10 nie pojawiła się, pliki instalacyjne nie zostały pobrane, generalnie cel został osiągnięty.

Jednak po wydaniu kolejnych aktualizacji „zgodności” systemów Windows 7 i 8.1 w tym okresie wszystko wróciło do pierwotnego stanu: użytkownicy są ponownie proszeni o zainstalowanie nowego systemu operacyjnego.

Dokładna sprawdzona ścieżka, z wyjątkiem całkowitego wyłączenia instalacji aktualizacji lub usługi Windows Update (co spowoduje, że w ogóle nie zostaną zainstalowane żadne aktualizacje. Możesz jednak samodzielnie pobrać krytyczne aktualizacje zabezpieczeń ze strony Microsoft i zainstalować je ręcznie) Nie mogę jeszcze zaoferować.

Z tego, co mogę zaoferować (ale jeszcze tego osobiście nie testowałem, po prostu nigdzie nie ma), w taki sam sposób, jak opisano dla aktualizacji KB3035583, usuń i ukryj następujące aktualizacje przed tymi, które zostały zainstalowane ostatnio:

Mam nadzieję, że te działania pomogą (swoją drogą, jeśli nie jest to trudne, daj znać w komentarzach, czy zadziałało, czy nie). Dodatkowo: w Internecie pojawił się również program GWX Control Panel, który automatycznie usuwa tę ikonę, ale osobiście go nie testowałem (jeśli go używasz, sprawdź przed uruchomieniem na Virustotal.com).

Jeśli zmienisz zdanie i zdecydujesz się na uaktualnienie do systemu Windows 10, kroki, które należy wykonać, będą wyglądać tak:

Następnie po prostu zainstaluj wszystkie niezbędne aktualizacje, uruchom ponownie komputer, a po krótkim czasie zostaniesz poproszony o ponowne pobranie systemu Windows 10.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz