Jak wyczyścić schowek Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Niniejsza instrukcja opisuje krok po kroku kilka prostych sposobów czyszczenia schowka w systemie Windows 10, 8 i Windows 7 (jednak dotyczy to również XP). Schowek w systemie Windows to obszar w pamięci RAM, który zawiera skopiowane informacje (na przykład kopiujesz część tekstu do schowka za pomocą klawiszy Ctrl + C) i jest dostępny we wszystkich programach działających w systemie operacyjnym dla bieżącego użytkownika.

Dlaczego może być konieczne wyczyszczenie schowka? Na przykład nie chcesz, aby ktoś inny wkleił ze schowka coś, czego nie powinien widzieć (na przykład hasło, chociaż nie powinieneś używać do niego schowka), albo zawartość schowka jest dość duża (na przykład , jest to część zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości) i musisz zwolnić pamięć RAM.

Począwszy od wersji 1809 z października 2018 r., system Windows 10 ma nową funkcję zwaną historią schowka, która umożliwia między innymi wyczyszczenie schowka. Możesz to zrobić, otwierając dziennik za pomocą klawiszy Windows + V.

Drugim sposobem na wyczyszczenie schowka w nowym systemie jest przejście do Start – Ustawienia – System – Schowek i użycie odpowiedniego przycisku ustawień.

Zamiast czyścić schowek Windows, możesz po prostu zastąpić jego zawartość inną zawartością. Można to zrobić dosłownie w jednym kroku i na różne sposoby.

Zwykle powyższa metoda okazuje się akceptowalną opcją, chociaż nie jest to pełne czyszczenie. Ale jeśli ta metoda nie jest odpowiednia, możesz zrobić inaczej.

Jeśli potrzebujesz wyczyścić schowek systemu Windows, możesz to zrobić za pomocą wiersza poleceń (nie są wymagane uprawnienia administratora)

Gotowe, schowek zostanie wyczyszczony po wykonaniu polecenia, możesz zamknąć wiersz poleceń.

Ponieważ nie jest zbyt wygodne uciekanie się do uruchamiania wiersza poleceń i ręcznego wprowadzania polecenia za każdym razem, możesz utworzyć skrót za pomocą tego polecenia i przypiąć go na przykład na pasku zadań, a następnie użyć go, gdy trzeba wyczyścić schowek.

W celu utworzenia takiego skrótu klikamy prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pulpicie, wybieramy „Nowy” – „Skrót” i w polu „Obiekt” wpisujemy

Następnie kliknij „Dalej”, wprowadź nazwę skrótu, na przykład „Wyczyść schowek” i kliknij OK.

Teraz do czyszczenia wystarczy otworzyć ten skrót.

Nie jestem pewien, czy jest to uzasadnione w jednej opisanej tutaj sytuacji, ale możesz użyć bezpłatnych programów innych firm do wyczyszczenia schowka w systemie Windows 10, 8 i Windows 7 (jednak większość wymienionych programów ma szerszą funkcjonalność).

Dodatkowo, jeśli ktoś z was używa narzędzia AutoHotKey do przypisywania skrótów klawiszowych, może również utworzyć skrypt, aby wyczyścić schowek systemu Windows za pomocą wygodnej dla siebie kombinacji.

Poniższy przykład czyści się za pomocą Win+Shift+C

Mam nadzieję, że te opcje wystarczą do Twojego zadania. Jeśli nie, albo nagle masz własne, dodatkowe sposoby – możesz podzielić się w komentarzach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz