Jak wyczyścić folder FileRepository w DriverStore?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Podczas czyszczenia dysku w systemie Windows 10, 8 i Windows 7 możesz zauważyć (na przykład za pomocą programów do analizy miejsca na dysku), że folder C: Windows System32 DriverStore FileRepository zajmuje gigabajty wolnego miejsca. Jednak standardowe metody czyszczenia nie usuwają zawartości tego folderu.

W tym przewodniku dowiesz się, co znajduje się w folderze DriverStoreFileRepository w systemie Windows, czy możesz usunąć zawartość tego folderu i jak bezpiecznie wyczyścić go w systemie. Może się też przydać: Jak wyczyścić dysk C ze zbędnych plików, Jak sprawdzić, co zajmuje miejsce na dysku.

Folder FileRepository zawiera kopie gotowych do zainstalowania pakietów sterowników urządzeń. W terminologii firmy Microsoft sterowniki etapowe, które w sklepie DriverStore można zainstalować bez uprawnień administratora.

Jednocześnie w większości nie są to sterowniki, które aktualnie działają, ale mogą być wymagane: na przykład, jeśli raz podłączałeś urządzenie, które jest teraz wyłączone i pobrałeś dla niego sterownik, a następnie odłączałeś urządzenie i usunięty sterownik, przy następnym połączeniu sterownik można zainstalować ze sklepu DriverStore.

Podczas aktualizacji sterowników sprzętu przez system lub ręcznie, stare wersje sterowników pozostają w określonym folderze, mogą służyć do przywrócenia sterownika i jednocześnie powodować zwiększenie ilości miejsca na dysku wymaganego do przechowywania, którego nie można wyczyszczone przy użyciu metod opisanych w poradniku: Jak usunąć stare sterowniki systemu Windows.

Teoretycznie można usunąć całą zawartość FileRepository w systemie Windows 10, 8 lub Windows 7, ale nadal nie jest to całkowicie bezpieczne, może powodować problemy, a ponadto nie jest wymagane do celów czyszczenia dysku. Na wszelki wypadek utwórz kopię zapasową sterowników systemu Windows.

W większości przypadków gigabajty i dziesiątki gigabajtów zajmowane przez folder DriveStore są wynikiem wielokrotnych aktualizacji sterowników kart graficznych NVIDIA i AMD, kart dźwiękowych Realtek i, rzadziej, dodatkowych sterowników urządzeń peryferyjnych, które są regularnie aktualizowane. Usuwając starsze wersje tych sterowników z FileRepository (nawet jeśli są to tylko sterowniki karty graficznej), możesz kilkakrotnie zmniejszyć rozmiar folderu.

Jak opróżnić folder DriverStore, usuwając z niego niepotrzebne sterowniki:

Polecam przede wszystkim usunięcie starych sterowników karty graficznej. Aktualną wersję sterowników i ich datę można zobaczyć w Menedżerze urządzeń systemu Windows.

Starsze można bezpiecznie usunąć, a po zakończeniu sprawdź rozmiar folderu DriverStore – z dużym prawdopodobieństwem wróci on do normy. Możesz także odinstalować stare sterowniki dla innych urządzeń peryferyjnych (ale nie polecam odinstalowywania sterowników dla Intela, AMD i podobnych urządzeń systemowych, których nie znasz). Poniższy zrzut ekranu jest przykładem zmiany rozmiaru folderu po usunięciu 4 starych pakietów sterowników NVIDIA.

Narzędzie Driver Store Explorer (RAPR) dostępne pod adresem github.com/lostindark/DriverStoreExplorer pomoże Ci wykonać opisane powyżej zadanie w wygodniejszy sposób.

Po uruchomieniu narzędzia (uruchom jako Administrator), kliknij „Wylicz”.

Następnie na liście wykrytych pakietów sterowników zaznacz niepotrzebne i usuń je za pomocą przycisku „Usuń pakiet” (używane sterowniki nie zostaną usunięte, jeśli opcja „Wymuś usunięcie” nie jest zaznaczona). Możesz także automatycznie wybrać stare sterowniki, klikając przycisk „Wybierz stare sterowniki”.

Uwaga: ta metoda nie powinna być używana, jeśli nie jesteś gotowy na problemy z działaniem systemu Windows, które mogą się pojawić.

Istnieje również sposób na ręczne usunięcie folderów z FileRepository, chociaż lepiej tego nie robić (nie jest to bezpieczne):

To wszystko na temat czyszczenia nieużywanych pakietów sterowników. Jeśli masz pytania lub masz coś do dodania, możesz to zrobić w komentarzach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz