Podczas budowania zupełnie nowego komputera do gier karta graficzna jest zdecydowanie jednym z najważniejszych komponentów. Chodzi o to, że wykonuje większość ciężkiej pracy, jeśli chodzi o grafikę do gier, więc nic dziwnego, że wybór tego urządzenia peryferyjnego jest najwyższym priorytetem.
Jednak, jak to często bywa w przypadku sprzętu komputerowego, przy wyborze karty graficznej należy wziąć pod uwagę kilka czynników, od wydajności po kompatybilność.
Biorąc to wszystko pod uwagę, a także fakt, że wielu użytkowników zastanawia się, którą kartę wideo wybrać, stworzyliśmy specjalny przewodnik. W nim przyjrzymy się i odpowiemy na często zadawane pytania, które mogą mieć początkujący (i nie tylko)!
GPU a karta graficzna: jaka jest różnica?
Wielu z Was zapewne zauważyło, że terminy „ procesor graficzny ” i „karta graficzna” są często używane zamiennie, ale warto zauważyć, że to nie to samo – jest między nimi różnica.
Termin „jednostka przetwarzania grafiki” (w skrócie GPU – jednostka przetwarzania grafiki) to wyspecjalizowany procesor przeznaczony do przetwarzania grafiki i odnosi się konkretnie do układów graficznych. W tej chwili Nvidia i AMD to dwaj wiodący dostawcy GPU.
Karta graficzna jest produktem końcowym i składa się z pamięci wideo, płytki drukowanej, złączy i chłodnic . Jest to sprzęt przeznaczony do przetwarzania grafiki i ogólnie wyjścia wideo.
Teraz, kupując kartę graficzną, zawsze istnieje możliwość zakupu jej bezpośrednio od Nvidii lub AMD. Jednak większość modeli jest produkowana przez firmy partnerskie, takie jak ASUS , Gigabyte, MSI, EVGA, Sapphire i inne. Chociaż producent może zmienić prawie każdy aspekt karty graficznej, nie może zmienić samego procesora graficznego. Tak więc RTX 3070 i tak jest RTX 3070, bez względu na to, jaką płytkę PCB używa firma lub jakie chłodzenie instaluje.
Teraz, gdy już rozwiązaliśmy ten problem, czas przejść do głównego tematu – znalezienia idealnej karty graficznej.
Jak wybrać odpowiedni procesor graficzny
Wydajność
Przy poszukiwaniu odpowiedniego procesora graficznego należy odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania: w jakiej rozdzielczości grasz i jaką liczbę klatek na sekundę chcesz osiągnąć?
Rozdzielczość oznacza liczbę pikseli wyświetlanych na ekranie. Im więcej pikseli, tym gra będzie wyglądać bardziej realistycznie i szczegółowo. Najpopularniejsze obecnie rozdzielczości do gier to 1080p (FHD), 1440p (QHD) i 2160p (4K), ale tytuły o wyższej rozdzielczości wymagają większej mocy obliczeniowej. Tak więc im wyższa rozdzielczość, tym niższa liczba klatek na sekundę na tej samej karcie graficznej.
Dziś najnowsze procesory graficzne klasy średniej mogą obsługiwać QHD przy ponad 100 FPS, 4K przy 60-100 FPS, a nawet 8K przy 40-60 FPS! Warto jednak pamiętać, że wydajność różni się w zależności od gry, w zależności od tego, jak wymagająca i zoptymalizowana. Z drugiej strony możesz po prostu użyć Google, aby dowiedzieć się, jakiej wydajności oczekiwać od konkretnego GPU.
Mówiąc o szybkości klatek, ta cecha pokazuje, ile klatek karta wideo może wyświetlać i wyświetlać w każdej sekundzie. Logicznie rzecz biorąc, więcej klatek oznacza płynniejszą i bardziej responsywną rozgrywkę, więc łatwo zrozumieć, dlaczego niektórzy gracze (zwłaszcza ci, którzy grają głównie w konkurencyjne tytuły dla wielu graczy) stawiają na wydajności.
Przeciętny gracz prawdopodobnie będzie bardziej niż zadowolony ze stabilnego 60 FPS, ale niektórzy nieuchronnie będą chcieli osiągnąć maksimum. Tutaj wkraczają monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania. Zwykły monitor lub telewizor może wyświetlać maksymalnie 60 klatek na sekundę, więc jeśli chcesz więcej, musisz zainwestować w monitor do gier o wyższej liczbie klatek na sekundę, taki jak 144, 165 lub 240 Hz.
Zmienna częstotliwość odświeżania
Kontynuując na monitorach, warto również wspomnieć o VRR. Podobnie jak liczba klatek na sekundę, VRR (zmienna częstotliwość odświeżania) odnosi się do wyświetlaczy. Więc co to jest?
Jeśli chodzi o monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania, nieuchronnie wykorzystują technologię VRR, ponieważ zapewnia ona płynną rozgrywkę bez rozrywania i zacinania się. Obecnie dostępne są różne modele gier, które są wyposażone w AMD FreeSync lub Nvidia G-Sync .
Technologie te zostały opracowane odpowiednio przez AMD i Nvidię i obie mają swoje wady i zalety:
- FreeSync jest oprogramowaniem typu open source i jest tańszy w implementacji, więc technologia jest wdrażana na szerszej gamie monitorów. Jednak tego typu modele obsługują tylko ograniczony zakres częstotliwości. Wszystkie są wymienione na stronie AMD.
- G-Sync, w przeciwieństwie do FreeSync, jest zastrzeżoną technologią Nvidii, więc jej wdrożenie jest droższe, co oznacza, że tego typu monitory kosztują więcej niż ich odpowiedniki FreeSync. Ale tutaj warto zwrócić uwagę na bardziej stabilną wydajność i kilka dodatkowych funkcji.
Do tego dochodzi kwestia kompatybilności. Do niedawna FreeSync działał tylko z procesorami graficznymi AMD, podczas gdy G-Sync był kompatybilny tylko z procesorami graficznymi Nvidia. Sytuacja jest teraz nieco bardziej skomplikowana, ponieważ niektóre monitory FreeSync są teraz certyfikowane jako „kompatybilne z G-Sync”, co oznacza, że mogą obsługiwać synchronizację adaptacyjną , gdy są używane z procesorem graficznym Nvidia, ale nie mają dostępu do pełnej funkcji G-Sync ustawić.
W tej chwili procesory graficzne AMD nie są kompatybilne z G-Sync, ale może się to wkrótce zmienić, ponieważ Nvidia podobno uczyni tę technologię bardziej dostępną dla konsumentów, którzy nie posiadają procesorów graficznych firmy.
Śledzenie promieni Ray Tracing
Ray tracing w czasie rzeczywistym to jedna z głównych funkcji, z którymi możesz się spotkać podczas omawiania grafiki. Ale co ona reprezentuje?
Zasadniczo ray tracing to zaawansowany i bardzo realistyczny sposób renderowania świateł i cieni. Do niedawna funkcja ta była dostępna wyłącznie dla procesorów graficznych Nvidia RTX i miała wiele wad, z których główną było to, że technologia była bardzo wymagająca pod względem sprzętu i mogła doprowadzić do gwałtownego spadku liczby klatek na sekundę.
Jeśli chodzi o AMD, firma dodała już ray tracing do swojego arsenału dzięki nowej linii GPU RX 6000 opartych na RDNA2. Ponadto najnowsze konsole Xbox i PlayStation również wykorzystują procesory graficzne typu RDNA2, więc ray tracing staje się znacznie bardziej dostępny i rozpowszechniony. Oznacza to, że deweloperzy na pewno zaczną zwracać większą uwagę na technologię, ale Nvidia nadal ma przewagę dzięki DLSS (Deep Learning Anti-Aliasing).
Jak wybrać odpowiednią kartę graficzną
Gdy już zdecydujesz się na GPU, następnym krokiem jest wybór samej karty graficznej. Jak wspomniano wcześniej, Nvidia i AMD wytwarzają chipy, czyli same GPU, podczas gdy ich partnerzy produkują i sprzedają większość dostępnych obecnie na rynku kart graficznych.
Poniżej przyjrzymy się czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kart graficznych.
Projekt
Po pierwsze, to projekt i wygląd modelu. Oczywiście graczy, którzy cenią sobie funkcjonalność ponad wszystko, to nie obchodzi, ale biorąc pod uwagę wzrost popularności półprzezroczystych obudów PC, nie dziwi fakt, że producenci sprzętu zwracają większą uwagę na estetykę niż kiedykolwiek wcześniej.
Mówiąc o konstrukcji karty graficznej, zwykle mamy na myśli wygląd backplate (jeśli występuje) oraz podświetlenie. Ma sens, że producenci chcą, aby ich produkty wyróżniały się na tle konkurencji, dlatego wiele kart graficznych ma różne elementy konstrukcyjne, które wyróżniają je na tle innych modeli.
Wcześniej firmy często używały jednolitych kolorów, które służyły jako coś w rodzaju tożsamości marki (na przykład karty graficzne Gigabyte były pomarańczowe, a Zotac malował swoje urządzenia na żółto). Jednak producenci generalnie wybierają teraz ogólnie neutralny projekt, aby modele mogły zmieścić się na jak największej liczbie komputerów.
Oczywiście nie oznacza to, że kolory całkowicie zniknęły. Zamiast tego jest oświetlenie RGB, które znacznie przewyższa banalną kolorystykę obudowy. Konfigurowalne oświetlenie sprawia, że karta graficzna wygląda naturalnie na prawie każdym komputerze, więc funkcja ta jest popularna nie tylko wśród kart wideo, ale także w innych komponentach i akcesoriach do gier.
Ponadto tylny panel (tylna płyta) stał się dość powszechną częścią projektowania nowoczesnych kart wideo. Podtrzymuje kartę, czyli zapobiega uginaniu się PCB pod ciężarem chłodnicy, a także ułatwia czyszczenie. Jednak główną atrakcją backplate jest piękno, ponieważ jest oczywiście znacznie przyjemniejsze dla oka niż tył płytki PCB.
Co więcej, niektóre backplates są wyposażone w podkładki termiczne, które pozwalają im działać jako radiatory, ale większość backplates w żaden sposób nie wpływa na chłodzenie.
Rozmiar
Wybierając kartę graficzną, na pewno zauważysz, że wszystkie mają różne rozmiary. Niektóre wydają się dość małe, podczas gdy inne są na tyle nieporęczne, że standardowe karty graficzne wyglądają na małe.
Cóż, jak już ustaliliśmy, to producent projektuje płytkę drukowaną i jest kilka dobrych powodów, dla których „mini” karty graficzne są tak popularne.
Po pierwsze, są one nieco tańsze, ponieważ wymagają mniejszej ilości materiałów, a po drugie, mogą zmieścić się w małych obudowach. Urządzenia tego typu mają jednak tę wadę, że chłodzenie jest mniej wydajne. Naturalnie, ze względu na niewielkie rozmiary, kompaktowe karty graficzne są wyposażone w mniejsze chłodnice i zazwyczaj są chłodzone tylko jednym wentylatorem. Skutkuje to wyższymi temperaturami, większym hałasem i ograniczonym potencjałem podkręcania.
Z drugiej strony większe modele są nieporęczne, ponieważ są wyposażone w większą chłodnicę, która poprawia wydajność chłodzenia i pozwala producentowi zainstalować dodatkowe wentylatory.
Podsumowując, kompaktowa karta graficzna to dobra opcja, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze lub po prostu szukasz modelu do obudowy Mini ITX lub używasz jako zewnętrznego procesora graficznego. Z drugiej strony, większa karta prawdopodobnie będzie miała lepsze chłodzenie i mniej hałasu, ale musisz upewnić się, że pasuje do twojego przypadku.
Chłodzenie
Skoro mówimy o chłodzeniu, czas przyjrzeć się bliżej temu aspektowi. Jeśli mówimy o nowoczesnych kartach graficznych, istnieją trzy główne rodzaje chłodzenia: aktywne, płynne i wentylatorowe.
jest obecnie Aktywne chłodzenie najbardziej popularne i najlepiej nadaje się do większości komputerów do gier. Karty graficzne chłodzone w ten sposób mają otwartą chłodnicę i od jednego do trzech wentylatorów, które wymuszają przez nią powietrze.
Jak wspomniano powyżej, pojedynczy wentylator może wystarczyć do chłodzenia karty graficznej, ale w efekcie generuje więcej hałasu. Dlatego karty z podwójnymi i potrójnymi wentylatorami są zazwyczaj najlepszym wyborem, chyba że szukasz kompaktowego modelu lub chcesz zaoszczędzić pieniądze.
Karty graficzne chłodzone wentylatorem są rzadsze i nie bez powodu. Urządzenia tego typu mają zamkniętą chłodnicę i są zasilane pojedynczym wentylatorem, który zasysa zimne powietrze i wydmuchuje gorące powietrze bezpośrednio z obudowy.
Pomaga to zapobiegać gromadzeniu się ciepła wewnątrz obudowy, co może być przydatne w przypadku miniaturowych konstrukcji lub stacji roboczych z wieloma procesorami graficznymi. Jednak karty chłodzone wentylatorem działają znacznie głośniej i generują więcej ciepła niż te wyposażone w aktywne chłodzenie, dlatego nie są tak popularne.
Chłodzenie cieczą , podobnie jak chłodzenie wentylatorem, również nie jest zbyt powszechne, chociaż są ku temu inne powody. Karty graficzne tego typu oferują niezrównaną wydajność chłodzenia przy mniejszym hałasie, ale są droższe. Powinny być używane tylko z wysokiej klasy procesorami graficznymi, jeśli zamierzasz podkręcać kartę i chcesz jak najlepiej wykorzystać swój sprzęt.
Podkręcanie
Temat podkręcania karty graficznej jest również dość popularny, dlatego warto omówić go bardziej szczegółowo. Jak ważne jest więc podkręcanie procesorów graficznych? Cóż, nasza odpowiedź brzmi: nie do końca, przynajmniej dla przeciętnego gracza.
Powód jest prosty – nie da się w ten sposób wycisnąć znacznie większej wydajności z karty graficznej.
Tak, modele o wysokiej wydajności wyposażone w wysokiej jakości chłodzenie cieczą z pewnością mogą zapewnić mniej lub bardziej zauważalną poprawę wydajności. Średnio częstotliwość zegara karty graficznej chłodzonej powietrzem można zwiększyć o około 5-10%. Jak można się spodziewać, wzrost wydajności jest znikomy, zwłaszcza jeśli chodzi o budżetowe i średniej klasy procesory graficzne.
Teraz, wiedząc o tym, możesz się zastanawiać: po co w ogóle zawracać sobie głowę tym, czy karta ma dobry cooler?
Cóż, odpowiedź na to pytanie również jest dość prosta: niższy poziom hałasu, niższe temperatury i obciążenia, lepsza trwałość to powody, dla których przy wyborze karty graficznej należy zwracać uwagę na chłodzenie.
Pamięć
Jak wspomniano wcześniej, każda karta graficzna ma pamięć wideo, ale o czym należy tutaj pamiętać?
Pamięć wideo to dość prosty element, ponieważ pojemność jest jedyną rzeczą, o którą naprawdę musisz się martwić. Większość nowoczesnych kart wideo ma 4, 6, 8 lub 12 GB pamięci wideo. 4 GB jest całkiem dobre do grania w większość tytułów na średnich i wysokich ustawieniach graficznych w rozdzielczości 1080p (FHD), podczas gdy 6 GB, 8 GB lub więcej jest odpowiednie dla wymagających projektów z teksturami wysokiej jakości lub wyższymi rozdzielczościami (np. 1440p lub 4K).
Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden drobny szczegół – rodzaj pamięci. Nowoczesne procesory graficzne wykorzystują układy GDDR5 i GDDR6, przy czym ten ostatni debiutował w nowych kartach graficznych dosłownie 3-4 lata temu. Nowsze i bardziej zaawansowane układy pamięci w GPU gwarantują wzrost wydajności. W szczególności oferują dużą przepustowość, kładąc tym samym dobry fundament na przyszłość. W grach wpływa to na szybkość ładowania tekstur i różnych lokacji, które regularnie rosną wraz z wydaniem każdego głośnego tytułu.
Na przykład GDDR6 jest potencjalnie do 2 razy szybszy niż poprzednia generacja GDDR5 piątej generacji. Najnowszy typ pamięci o wysokiej wydajności to GDDR6X, który został ogłoszony przez Micron we wrześniu 2020 roku.
W sumie kupując kartę graficzną zwracamy uwagę na pojemność i rodzaj pamięci. 4 GB to ilość minimalna, bez rezerwy na przyszłość. 6 GB to dobra wszechstronna opcja. 8 GB lub więcej to wybór graczy lub osób, które zdecydowanie nie planują aktualizacji przez najbliższe kilka lat. Jeśli chodzi o rodzaj pamięci, zaleca się dokładne przyjrzenie się procesorom graficznym z GDDR6, zwłaszcza że istnieje wiele kart graficznych opartych na takich mikroukładach, poczynając od nie tak nowego GeForce GTX 1660 Ti.
Połączenie
Jak już wspomnieliśmy, to producenci decydują, które porty i ile z nich znajdzie się na karcie graficznej, ale na co należy zwrócić uwagę w tym aspekcie? Na początek zauważamy, że dzisiaj w kartach graficznych są trzy główne złącza: HDMI , DisplayPort i Dual Link DVI-D.
DVI to najstarsze złącze w tej grupie, a Dual Link DVI-D to jego najnowsza iteracja, wciąż widywana na niektórych monitorach i kartach graficznych, ponieważ port obsługuje 1080p i 1440p przy częstotliwości odświeżania 60 Hz. Tak, nadal jest w stanie dobrze sobie radzić nawet w 2022 roku, ale jest to bardzo daleki od idealnego wyboru.
HDMI to najczęściej spotykane złącze zarówno w telewizorach, jak i monitorach. Ponadto często zobaczysz HDMI 1.4 i HDMI 2.0, ale czym się różnią?
Główne różnice dotyczą rozdzielczości i częstotliwości odświeżania: HDMI 1.4 obsługuje tylko 1080p przy 144Hz , 1440p przy 75Hz i 4K przy 30Hz, podczas gdy HDMI 2.0 obsługuje 1080p przy 240Hz, 1440p przy 144Hz i 4K przy 60Hz.Hz. Oprócz tego HDMI 2.0a i HDMI 2.0b obsługują HDR . Na szczęście HDMI 2.0 jest wstecznie kompatybilne z HDMI 1.4, ale zarówno karta graficzna, jak i monitor muszą być wyposażone w HDMI 2.0, jeśli chcesz w pełni korzystać z nowej technologii.
Następnie mamy DisplayPort , który jest podstawą dzisiejszych monitorów do gier i to jest ten, którego prawdopodobnie będziesz używać. Podobnie jak w przypadku HDMI, dwie najpopularniejsze obecnie wersje DisplayPort to 1.2 i 1.4. Starszy port 1.2 obsługuje 1080p przy 240Hz i 1440p przy 144Hz, a także 4K przy 75Hz. Jednak nowy port 1.4 podnosi poprzeczkę, ponieważ obsługuje 1440p do 240 Hz i 4K do imponującego 120 Hz.
To nie tylko wysokie częstotliwości odświeżania – DisplayPort 1.4 to także jedyna technologia, która obecnie obsługuje Nvidia G-Sync i HDR (w przeciwieństwie do DisplayPort 1.2). Podobnie jak HDMI, DisplayPort jest wstecznie kompatybilny, ale Twoja karta graficzna i monitor muszą mieć odpowiednie porty, jeśli chcesz cieszyć się wszystkimi zaletami nowej wersji bez ograniczeń.
Na koniec trzeba też wspomnieć o USB-C , ponieważ teraz niektóre wysokiej klasy karty graficzne są również wyposażone w ten port, który wciąż zyskuje na popularności. Należy o tym pamiętać, jeśli zamierzasz używać zestawu słuchawkowego VR na swoim komputerze.
W każdym razie zarówno HDMI, jak i DisplayPort są odpowiednie do gier w 2022 roku, ale gracze, którzy ze zrozumiałych względów stawiają na wydajność, preferują DisplayPort.
Wyniki
Więc uporządkowaliśmy wszystkie ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty graficznej do komputera. Jeśli naprawdę myślisz o zakupie urządzenia peryferyjnego, skorzystaj z naszego poradnika jako uniwersalnego asystenta. Życzymy udanych zakupów!