Jak włączyć Miracast w Windows 10?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Miracast to jedna z technologii bezprzewodowej transmisji obrazu i dźwięku do telewizora lub monitora, łatwa w obsłudze i obsługiwana przez wiele urządzeń, w tym komputery i laptopy z systemem Windows 10, z odpowiednim adapterem Wi-Fi (zobacz Jak podłączyć telewizor do komputera lub laptopa przez Wi-Fi).

Ten przewodnik pokaże Ci, jak włączyć Miracast w systemie Windows 10, aby podłączyć telewizor jako monitor bezprzewodowy, a także powody, dla których takie połączenie nie działa i jak je naprawić. Należy pamiętać, że komputer PC lub laptop z systemem Windows 10 może być również używany jako monitor bezprzewodowy.

Aby włączyć Miracast i przesłać obraz do telewizora przez Wi-Fi, w systemie Windows 10 wystarczy nacisnąć klawisze Win + P (gdzie Win to klawisz z logo Windows, a P to łacina).

Na dole listy opcji projekcji wyświetlacza wybierz „Połącz z wyświetlaczem bezprzewodowym” (zobacz poniżej, co zrobić, jeśli tego elementu nie ma).

Rozpocznie wyszukiwanie wyświetlaczy bezprzewodowych (monitory, telewizory itp.). Po znalezieniu żądanego ekranu (zwróć uwagę, że większość telewizorów wymaga ich wcześniejszego włączenia), wybierz go z listy.

Po wybraniu rozpocznie się połączenie Miracast (może trochę potrwać), a następnie, jeśli wszystko pójdzie gładko, zobaczysz obraz monitora na telewizorze lub innym bezprzewodowym wyświetlaczu.

Pomimo prostoty niezbędnych kroków, aby włączyć Miracast, często nie wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami. Poniżej przedstawiono możliwe problemy podczas podłączania monitorów bezprzewodowych i sposoby ich naprawy.

Jeśli nie widzisz opcji Połącz z wyświetlaczem bezprzewodowym, zwykle oznacza to jedną z dwóch rzeczy:

Drugim znakiem, że problem dotyczy jednego z tych dwóch punktów, jest wyświetlenie komunikatu „Komputer lub urządzenie mobilne nie obsługuje Miracast, więc projekcja bezprzewodowa z niego nie jest możliwa”.

Jeśli Twój laptop, monoblok lub komputer z adapterem Wi-Fi został wydany przed 2012-2013, można przypuszczać, że przyczyną jest brak obsługi Miracast (ale niekoniecznie). Jeśli są nowsze, problem jest bardziej prawdopodobny w sterownikach bezprzewodowej karty sieciowej.

W takim przypadku głównym i jedynym zaleceniem jest przejście na oficjalną stronę producenta laptopa, monobloku lub ewentualnie osobnego adaptera Wi-Fi (jeśli kupiłeś go na PC), pobierz oficjalną sieć WLAN (Wi -Fi) sterowniki stamtąd i zainstaluj je. Nawiasem mówiąc, jeśli nie instalowałeś ręcznie sterowników chipsetu (ale polegałeś na tych, które zainstalował sam system Windows 10), lepiej zainstalować je również z oficjalnej strony.

Jednocześnie, nawet jeśli nie ma oficjalnych sterowników dla systemu Windows 10, powinieneś wypróbować te, które są prezentowane dla wersji 8.1, 8 lub 7 – Miracast również może na nich działać.

Drugą częstą sytuacją jest to, że wyszukiwanie wyświetlaczy bezprzewodowych w systemie Windows 10 działa, ale po dokonaniu wyboru połączenie przez Miracast z telewizorem zajmuje dużo czasu, po czym pojawia się komunikat informujący, że połączenie nie powiodło się.

W takiej sytuacji zainstalowanie najnowszych oficjalnych sterowników karty Wi-Fi może pomóc (jak opisano powyżej, koniecznie wypróbuj), ale niestety nie zawsze.

I w tym przypadku nie mam jasnych rozwiązań, są tylko spostrzeżenia: ten problem najczęściej występuje na laptopach i monoblokach z procesorami Intel II i III generacji, czyli nie na najnowszym sprzęcie (odpowiednio Wi-Fi adaptery również nie są najnowsze). Zdarza się również, że na tych urządzeniach połączenie Miracast działa na niektórych telewizorach, a nie na innych.

Z tego miejsca mogę tylko przypuszczać, że problem z podłączeniem do wyświetlaczy bezprzewodowych w tym przypadku może być spowodowany niepełną obsługą wersji technologii Miracast (lub niektórych niuansów tej technologii) bardziej używanej w Windows 10 lub po stronie telewizora (lub niektórych niuansów tej technologii) ze starszego sprzętu. Inną opcją jest nieprawidłowe działanie tego sprzętu w systemie Windows 10 (jeśli np. Miracast włączył się bez problemów w 8 i 8.1). Jeśli Twoim zadaniem jest oglądanie filmów z komputera na telewizorze, możesz skonfigurować DLNA w systemie Windows 10, to powinno działać.

To wszystko, co mogę zaoferować w tej chwili. Jeśli masz lub miałeś problemy z działaniem Miracast w celu połączenia z telewizorem, podziel się zarówno problemami, jak i możliwymi rozwiązaniami w komentarzach. Zobacz też: Jak podłączyć laptopa do telewizora (połączenie przewodowe).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz