Jak włączyć funkcję BitLocker bez modułu TPM

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

BitLocker to wbudowana funkcja szyfrowania dysków w systemach Windows 7, 8 i Windows 10, począwszy od wersji Professional, która umożliwia bezpieczne szyfrowanie danych zarówno na dysku twardym, jak i SSD — systemowym i nie, oraz na dyskach wymiennych.

Jednak po włączeniu szyfrowania BitLocker dla systemowej partycji dysku twardego większość użytkowników napotyka komunikat „To urządzenie nie może korzystać z modułu Trusted Platform Module (TPM). Administrator musi ustawić opcję Zezwalaj na funkcję BitLocker bez zgodnego modułu TPM. Jak to zrobić i zaszyfrować dysk systemowy za pomocą funkcji BitLocker bez modułu TPM, zostanie omówione w tej krótkiej instrukcji. Zobacz też: Jak umieścić hasło na dysku flash za pomocą funkcji BitLocker.

Krótka informacja: TPM to specjalny sprzętowy moduł kryptograficzny używany do zadań szyfrowania, który można zintegrować z płytą główną lub podłączyć do niej. Uwaga: jeśli twój komputer lub laptop jest wyposażony w moduł TPM i widzisz wskazany komunikat, może to oznaczać, że z jakiegoś powodu TPM jest wyłączony w BIOS-ie lub nie został zainicjowany w systemie Windows (naciśnij klawisze Win + R i wprowadź tpm.msc, aby sterować modułem ).

W najnowszej wersji systemu Windows 10 (aktualizacja z 1903 maja 2019 r.) nieznacznie zmieniła się lokalizacja polityki odpowiedzialnej za zezwalanie na użycie funkcji BitLocker do szyfrowania partycji systemowej dysku bez modułu TPM (dla poprzednich wersji lokalizacja jest opisana w następnej sekcji).

Aby włączyć szyfrowanie funkcją BitlLocker bez modułu TPM w nowej wersji systemu operacyjnego, wykonaj następujące kroki:

To kończy proces i teraz możesz włączyć szyfrowanie BitLocker dla partycji systemowej dysku z systemem Windows 10.

Możesz również włączyć to samo uprawnienie za pomocą edytora rejestru: w tym celu w sekcji HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftFVE utwórz wartość DWORD o nazwie EnableBDEWithNoTPM i ustaw jej wartość na 1.

Aby móc zaszyfrować dysk systemowy za pomocą funkcji BitLocker bez modułu TPM, wystarczy zmienić jedno ustawienie w Edytorze lokalnych zasad grupy systemu Windows.

Następnie możesz korzystać z szyfrowania dysku bez komunikatów o błędach: po prostu wybierz dysk systemowy w Eksploratorze, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz element menu kontekstowego „Włącz funkcję BitLocker”, a następnie postępuj zgodnie z kreatorem szyfrowania. Możesz to również zrobić w „Panelu sterowania” – „Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker”.

Możesz ustawić hasło, aby uzyskać dostęp do zaszyfrowanego dysku, lub utworzyć urządzenie USB (dysk flash), które będzie używane jako klucz.

Uwaga: podczas szyfrowania dysku w systemie Windows 10 i 8 zostaniesz poproszony o zapisanie danych odszyfrowywania również na swoim koncie Microsoft. Jeśli masz go poprawnie skonfigurowany, polecam to zrobić – z własnego doświadczenia przy korzystaniu z funkcji BitLocker kod do odzyskania dostępu do dysku z konta w przypadku problemów może być jedynym sposobem, aby nie stracić danych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz