Jak wejść do systemu BIOS (UEFI) w systemie Windows 10?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jednym z najczęstszych pytań dotyczących najnowszych wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft, w tym Windows 10, jest sposób wejścia do BIOS-u. Jednocześnie częściej występuje w postaci UEFI (często charakteryzuje się obecnością interfejsu ustawień graficznych), nowej wersji oprogramowania płyty głównej, która zastąpiła standardowy BIOS i jest przeznaczona do tego samego – konfiguracji sprzętu obsługi, opcji startowych i uzyskiwania informacji o stanie systemu .

Ze względu na to, że Windows 10 (a także 8) ma tryb szybkiego rozruchu (który jest opcją hibernacji), po włączeniu komputera lub laptopa może nie pojawić się monit typu Naciśnij Del (F2), aby wejść do Instalatora , który pozwala wejść do BIOS-u, naciskając klawisz Del (dla PC) lub F2 (dla większości laptopów). Jednak wejście w odpowiednie ustawienia jest łatwe.

Aby skorzystać z tej metody, system Windows 10 musi być zainstalowany w trybie UEFI (z reguły jest) i musisz mieć możliwość zalogowania się do samego systemu operacyjnego lub przynajmniej przejścia do ekranu logowania za pomocą hasła.

W pierwszym przypadku wystarczy kliknąć ikonę powiadomienia i wybrać „Wszystkie ustawienia”. Następnie w ustawieniach otwórz „Aktualizacja i zabezpieczenia” i przejdź do elementu „Odzyskiwanie”.

Podczas odzyskiwania kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz” w sekcji „Specjalne opcje rozruchu”. Po ponownym uruchomieniu komputera zobaczysz ekran podobny (lub podobny) do pokazanego poniżej.

Wybierz „Diagnostyka”, następnie – „Opcje zaawansowane”, w opcjach zaawansowanych – „Ustawienia oprogramowania układowego UEFI” i na koniec potwierdź swój zamiar, klikając przycisk „Uruchom ponownie”.

Po ponownym uruchomieniu zostaniesz przeniesiony do BIOS-u, a dokładniej do UEFI (po prostu z przyzwyczajenia ustawienia płyty głównej są zwykle nazywane BIOS-em i prawdopodobnie będzie to kontynuowane w przyszłości).

W przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie możesz zalogować się do systemu Windows 10, ale możesz przejść do ekranu logowania, możesz również przejść do ustawień UEFI. Aby to zrobić, na ekranie logowania naciśnij przycisk „zasilanie”, a następnie, przytrzymując klawisz Shift, kliknij element „Uruchom ponownie”, a zostaniesz przeniesiony do specjalnych opcji uruchamiania systemu. Kolejne kroki zostały już opisane powyżej.

Istnieje również tradycyjna, dobrze znana metoda wejścia do BIOS-u (odpowiednia również dla UEFI) – naciśnij klawisz Delete (w przypadku większości komputerów PC) lub F2 (w przypadku większości laptopów) natychmiast po włączeniu komputera, jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego . Zazwyczaj ekran ładowania jest wyświetlany na dole: Naciśnij Key_Name, aby przejść do konfiguracji. Jeśli nie ma takiego napisu, możesz przeczytać dokumentację płyty głównej lub laptopa, powinny być takie informacje.

W przypadku systemu Windows 10 wejście w ten sposób do BIOS-u komplikuje fakt, że komputer uruchamia się naprawdę szybko i nie zawsze można nacisnąć ten klawisz (lub nawet wyświetlić komunikat o tym, który z nich).

Aby rozwiązać ten problem, możesz: Wyłączyć funkcję szybkiego rozruchu. Aby to zrobić, w systemie Windows 10 kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk „Start”, wybierz z menu „Panel sterowania”, aw panelu sterowania – opcje zasilania.

Po lewej stronie kliknij „Co robią przyciski zasilania”, a na następnym ekranie kliknij „Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne”.

Na dole, w sekcji „Opcje zamykania”, odznacz „Włącz szybkie uruchamianie” i zapisz zmiany. Następnie wyłącz lub uruchom ponownie komputer i spróbuj wejść do BIOS-u za pomocą wymaganego klucza.

Uwaga: w niektórych przypadkach, gdy monitor jest podłączony do oddzielnej karty graficznej, ekran BIOS może nie być widoczny, a także informacje o klawiszach, aby go wprowadzić. W takim przypadku może pomóc ponowne podłączenie go do zintegrowanej karty graficznej (wyjścia HDMI, DVI, VGA na samej płycie głównej).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz