Jak uzyskać listę plików w folderze Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Kiedy zadano mi pytanie, jak szybko wyprowadzić listę plików do pliku tekstowego, zdałem sobie sprawę, że nie znam odpowiedzi. Chociaż zadanie, jak się okazało, jest dość powszechne. Może to być konieczne do przeniesienia listy plików do specjalisty (w celu rozwiązania jakiegoś problemu), samodzielnego zalogowania zawartości folderów i innych celów.

Postanowiono wypełnić lukę i przygotować instrukcję na ten temat, która pokaże, jak uzyskać listę plików (i podfolderów) w folderze Windows za pomocą wiersza poleceń, a także jak zautomatyzować ten proces, jeśli zadanie się pojawi często.

Po pierwsze, jak ręcznie utworzyć dokument tekstowy zawierający listę plików w żądanym folderze.

Gotowy. W efekcie zostanie utworzony plik tekstowy zawierający niezbędne informacje. W powyższym poleceniu ten dokument jest zapisany w tym samym folderze, z którego chcesz pobrać listę plików. Możesz również usunąć dane wyjściowe do pliku tekstowego, w którym to przypadku lista będzie wyświetlana tylko w wierszu poleceń.

Ponadto dla użytkowników rosyjskojęzycznej wersji systemu Windows należy wziąć pod uwagę, że plik jest zapisany w kodowaniu Windows 866, czyli w zwykłym notatniku, zamiast polskich znaków zobaczysz hieroglify (ale ty może użyć alternatywnego edytora tekstu, aby wyświetlić, na przykład Sublime Text).

Możesz także wyświetlić listę plików w folderze za pomocą poleceń programu Windows PowerShell. Jeśli chcesz zapisać listę do pliku, uruchom PowerShell jako administrator, jeśli tylko przeglądasz go w oknie, wystarczy proste uruchomienie.

Przykłady poleceń:

Nie wszystkie parametry Get-Childitem są wymienione powyżej, ale na potrzeby zadania opisanego w tym poradniku myślę, że wystarczą.

Na stronie https://support.microsoft.com/en-us/kb/321379 znajduje się narzędzie Microsoft Fix It, które dodaje element Print Directory Listing do menu kontekstowego Eksploratora, które wyświetla listę plików w folderze dla druk.

Pomimo tego, że program jest przeznaczony tylko dla Windows XP, Vista i Windows 7, z powodzeniem działał również w Windows 10, wystarczyło uruchomić go w trybie zgodności.

Ponadto ta sama strona pokazuje, jak ręcznie dodać polecenie do listy plików w Eksploratorze, podczas gdy opcja Windows 7 będzie działać w systemach Windows 8.1 i 10. A jeśli nie musisz drukować, możesz nieznacznie dostosować polecenia oferowane przez Microsoft przez usunięcie opcji /p w trzeciej linii i całkowite usunięcie czwartej.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz