Jak utworzyć dysk RAM w systemie Windows 10, 8 i Windows 7?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Jeśli Twój komputer ma dużo pamięci o dostępie swobodnym (RAM), z której znaczna część nie jest używana, możesz utworzyć dysk RAM (RAMDisk, RAM Drive), tj. wirtualny dysk, który system operacyjny widzi jako normalny dysk, ale w rzeczywistości znajduje się w pamięci RAM. Główną zaletą takiego dysku jest to, że jest bardzo szybki (szybszy niż dyski SSD).

Ta recenzja dotyczy tego, jak utworzyć dysk RAM w systemie Windows, do czego może być używany i niektórych ograniczeń (poza rozmiarem), które możesz napotkać. Wszystkie programy do tworzenia dysku RAM zostały przeze mnie przetestowane w systemie Windows 10, ale są również kompatybilne z poprzednimi wersjami systemu operacyjnego, do 7.

Jak już wspomniano, najważniejszą rzeczą na tym dysku jest duża prędkość (możesz zobaczyć wynik testu na zrzucie ekranu poniżej). Drugą cechą jest to, że dane z RAM-dysku znikają automatycznie po wyłączeniu komputera lub laptopa (ponieważ do przechowywania informacji w pamięci RAM potrzebne jest zasilanie), chociaż niektóre programy do tworzenia RAM-dysków pozwalają ominąć ten aspekt (zapisywanie zawartości dysk na zwykły dysk po wyłączeniu komputera i ładowaniu go z powrotem do pamięci RAM po włączeniu).

Funkcje te, w obecności „dodatkowej” pamięci RAM, pozwalają efektywnie wykorzystać dysk w pamięci RAM do następujących głównych celów: umieszczania na nim tymczasowych plików systemu Windows, pamięci podręcznej przeglądarki i podobnych informacji (otrzymujemy przyspieszenie, są one automatycznie usuwane ), czasami – aby umieścić plik stronicowania (np. jeśli jakiś program nie działa z wyłączonym plikiem stronicowania, ale nie chcemy go przechowywać na dysku twardym lub SSD). Możesz także wymyślić własne aplikacje na taki dysk: umieszczając dowolne pliki, które są potrzebne tylko w trakcie pracy.

Oczywiście korzystanie z dysków w pamięci RAM ma swoje wady. Głównym takim minusem jest po prostu użycie pamięci RAM, która często nie jest zbyteczna. I w końcu, jeśli jakiś program będzie potrzebował więcej pamięci niż pozostało po utworzeniu takiego dysku, będzie zmuszony użyć pliku wymiany na zwykłym dysku, co będzie wolniejsze.

Poniżej znajduje się przegląd najlepszych darmowych (lub shareware) oprogramowania do tworzenia dysków RAM dla systemu Windows, ich funkcjonalności i ograniczeń.

Program AMD RAMDisk jest jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia dysków w pamięci (nie, nie wymaga instalowania na komputerze sprzętu AMD, jeśli podejrzewasz po nazwie), pomimo jego głównego ograniczenia: darmowej wersji AMD RAMDisk umożliwia utworzenie dysku RAM nie większego niż 4 gigabajty (lub 6 GB, jeśli masz zainstalowaną pamięć AMD RAM).

Jednak często ta objętość jest wystarczająca, a łatwość obsługi i dodatkowe funkcje programu pozwalają nam polecić go do użycia.

Proces tworzenia dysku RAM w AMD RAMDisk sprowadza się do następujących prostych kroków:

AMD Radeon RAMDisk można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony internetowej (dostępna jest tam nie tylko darmowa wersja) http://www.radeonramdisk.com/software_downloads.php

Bardzo podobnym programem, którego nie będę rozważał osobno, jest Dataram RamDisk. Jest to również shareware, ale limit dla darmowej wersji to 1 GB. Jednocześnie Dataram jest twórcą AMD RAMDisk (co wyjaśnia podobieństwo tych programów). Jeśli jednak jesteś zainteresowany, możesz wypróbować tę opcję, jest ona dostępna tutaj http://memory.dataram.com/products-and-services/software/ramdisk

Softperfect RAM Disk to jedyny płatny program w tej recenzji (działa za darmo przez 30 dni), ale postanowiłem umieścić go na liście, ponieważ jest to jedyny program do tworzenia dysku RAM w języku polskim.

W ciągu pierwszych 30 dni nie ma ograniczeń co do rozmiaru dysku, a także jego liczby (można utworzyć więcej niż jeden dysk), a raczej są one ograniczone ilością dostępnej pamięci RAM i wolnych liter dysków.

Aby utworzyć dysk RAM za pomocą Softperfect, wykonaj następujące proste kroki:

Możesz pobrać Softperfect RAM Disk z oficjalnej strony https://www.softperfect.com/products/ramdisk/

ImDisk to całkowicie darmowy program open source do tworzenia dysków RAM, bez żadnych ograniczeń (możesz ustawić dowolny rozmiar w ramach dostępnej pamięci RAM, tworzyć wiele dysków).

Możesz pobrać program ImDisk do tworzenia dysków RAM z oficjalnej strony internetowej: http://www.ltr-data.se/opencode.html/#ImDisk

PassMark OSFMount to kolejny całkowicie darmowy program, który oprócz montowania różnych obrazów w systemie (jego główne zadanie), umie również tworzyć dyski RAM bez ograniczeń.

Proces tworzenia wygląda tak:

Pobranie OSFmount jest dostępne tutaj: https://www.osforensics.com/tools/mount-disk-images.html

Ostatnim darmowym programem w tej recenzji jest StarWind RAM Disk, który umożliwia również tworzenie kilku dysków RAM o dowolnym rozmiarze w wygodnym interfejsie. Proces tworzenia, jak sądzę, będzie jasny na poniższym zrzucie ekranu.

Możesz pobrać program za darmo z oficjalnej strony https://www.starwindsoftware.com/high-performance-ram-disk-emulator, ale będziesz musiał się zarejestrować, aby go pobrać (link do instalatora StarWind RAM Disk zostać wysłane na Twój adres e-mail).

Na tym być może skończę. Myślę, że powyższe programy wystarczą prawie na każdą potrzebę. Przy okazji, jeśli zamierzasz korzystać z dysku RAM, podziel się w komentarzach dla jakich konkretnych scenariuszy pracy?

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz