Jak usunąć system Windows 10 i przywrócić system Windows 8.1 lub 7 po aktualizacji?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Jeśli po uaktualnieniu do systemu Windows 10 okazało się, że to nie działa lub jeśli występują inne problemy, z których najczęstsze są obecnie związane ze sterownikami karty graficznej i innym sprzętem, możesz przejść cofanie i wycofywanie z systemu Windows 10. Można to zrobić na kilka sposobów.

Po aktualizacji wszystkie pliki starego systemu operacyjnego są przechowywane w folderze Windows.old, który czasami musiał zostać usunięty ręcznie wcześniej, ale tym razem zostanie automatycznie usunięty po miesiącu (to znaczy, jeśli zaktualizowałeś więcej niż miesiąc temu nie będzie można usunąć systemu Windows 10) . Ponadto system posiada funkcję cofania zmian po aktualizacji, łatwą w obsłudze dla każdego początkującego użytkownika.

Należy pamiętać, że jeśli ręcznie usunąłeś powyższy folder, opisana poniżej metoda powrotu do systemu Windows 8.1 lub 7 nie będzie działać. Możliwym sposobem postępowania w tym przypadku, w obecności obrazu odzyskiwania producenta, jest rozpoczęcie resetowania komputera (inne opcje zostały opisane w ostatniej sekcji instrukcji).

Aby skorzystać z tej funkcji, kliknij ikonę powiadomienia po prawej stronie paska zadań i kliknij „Wszystkie ustawienia”.

W oknie ustawień, które zostanie otwarte, wybierz „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie „Odzyskiwanie”.

Ostatnim krokiem jest kliknięcie przycisku Rozpocznij w obszarze Wróć do systemu Windows 8.1 lub Wróć do systemu Windows 7. Jednocześnie zostaniesz poproszony o podanie przyczyny wycofania (wybierz dowolny), po czym system Windows 10 zostanie usunięty i powrócisz do poprzedniej wersji systemu operacyjnego, ze wszystkimi programami i plikami użytkownika (które oznacza to, że nie jest to resetowanie obrazu odzyskiwania producenta).

Niektórzy użytkownicy, którzy zdecydują się na usunięcie systemu Windows 10 i zwrócenie systemu Windows 7 lub 8, mają do czynienia z sytuacją, że pomimo obecności folderu Windows.old wycofywanie nadal nie występuje – czasami po prostu nie ma potrzebnego elementu w Ustawieniach, czasami dla z jakiegoś powodu podczas wycofywania występują błędy.

W takim przypadku możesz wypróbować narzędzie Neosmart Windows 10 Rollback Utility, zbudowane na podstawie ich produktu Easy Recovery. Narzędzie jest bootowalnym obrazem ISO (200 MB), po uruchomieniu z niego (po zapisaniu go na dysku lub dysku flash USB) zobaczysz menu odzyskiwania, w którym:

Możesz nagrać obraz na dysk za pomocą dowolnego programu do nagrywania dysków, a aby utworzyć bootowalną pamięć flash USB, twórca oferuje własne narzędzie Easy USB Creator Lite, dostępne na ich stronie internetowej neosmart.net/UsbCreator/ jednak w narzędziu VirusTotal to daje dwa ostrzeżenia (co na ogół nie jest przerażające, zwykle w takich ilościach – fałszywie dodatnie). Jeśli jednak się boisz, możesz nagrać obraz na dysk flash USB za pomocą UltraISO lub WinSetupFromUSB (w tym drugim przypadku wybierz pole dla obrazów Grub4DOS).

Ponadto podczas korzystania z narzędzia tworzy kopię zapasową bieżącego systemu Windows 10. Jeśli więc coś pójdzie nie tak, możesz go użyć, aby zwrócić „wszystko tak, jak było”.

Możesz pobrać Windows 10 Rollback Utility z oficjalnej strony https://neosmart.net/Win10Rollback/ (podczas pobierania musisz podać swój adres e-mail i imię, ale nie ma weryfikacji).

Jeśli żadna z metod nie pomogła, a od aktualizacji do systemu Windows 10 minęło mniej niż 30 dni, możesz wykonać następujące czynności:

Według oficjalnych informacji Microsoftu, po 30 dniach korzystania z systemu Windows 10, twoje licencje Windows 7 i 8 są w końcu „naprawione” na nowy system operacyjny. Tych. po 30 dniach nie powinny być aktywowane. Ale: nie zweryfikowałem tego osobiście (a czasami zdarza się, że oficjalne informacje nie do końca pokrywają się z rzeczywistością). Jeśli nagle któryś z czytelników miał jakieś doświadczenie, podziel się komentarzami.

Generalnie polecam pozostać na Windowsie 10 – oczywiście system nie jest idealny, ale wyraźnie lepszy niż 8 w dniu premiery. Aby rozwiązać pewne problemy, które mogą pojawić się na tym etapie, należy poszukać opcji w Internecie, a jednocześnie przejść do oficjalnych stron internetowych producentów komputerów i sprzętu, aby znaleźć sterowniki dla systemu Windows 10.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz